منتشر شده در تاریخ: شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۱
شناسه خبر: 213680
گروه :خبر
13940529000239_PhotoA

وزیر خارجه انگلیس فردا (یکشنبه) با سفر به ایران سفارتخانه این کشور در تهران را بازگشایی می‌کند و سفارتخانه ایران در لندن نیز همان روز بازگشایی خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس فردا (یکشنبه) به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان از جمله محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود و بازگشایی سفارتخانه انگلستان در تهران به کشورمان سفر می‌کند.

هاموند در مدت حضور 2 روزه‌اش در ایران در خصوص مناسبات تهران و لندن با مقامات کشورمان به رایزنی خواهد پرداخت.

این اولین سفر وزیر خارجه انگلستان به ایران بعد از 12 سال است.

فایننشال تایمز درباره سفر هاموند به تهران نوشت: این اولین سفر یک وزیرخارجه انگلیس به ایران بعد از سفر ‘جک استراو’ وزیر خارجه وقت در سال 2003 میلادی و دومین سفر از زمان انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 میلادی به شمار می آید.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن نیز قرار است فردا (یکشنبه) بازگشایی شود. البته بخش کنسولی این سفارتخانه مدتی است که به هموطنان ایرانی مقیم انگلستان خدمات کنسولی ارائه می‌کند.

پس از انتشار اخباری مبنی بر بازگشایی سفارتخانه انگلیس در تهران و سفر وزیر خارجه این کشور، یک منبع مطلع در وزارت امور خارجه ایران این اخبار را تأیید کرد.

روزنامه فایننشال تایمز همچنین نوشت که هاموند را در این سفر یک هیأت بلندپایه تجاری همراهی می‌کند و وزیر خارجه انگلیس در مدت حضورش در تهران ضمن دیدار با ظریف با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز ملاقات خواهد کرد.

پس از قطع روابط تهران و لندن در نهم آذر ماه 1390 در پی تجمع دانشجویان معترض مقابل این سفارتخانه و ورود آنها به این سفارتخانه و باغ قلهک، حدود یک سال بعد علی‌اکبر صالحی و ویلیام هیگ وزرای خارجه ایران و انگلیس در تاریخ 25 خرداد 1391 در حاشیه نشست همسایگان دور و نزدیک افغانستان در کابل دیدار و درباره تعیین حافظ منافع توافق کردند و در نهایت وزارت خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای در 25 تیر ماه 1391 اعلام کرد که عمان به عنوان حافظ منافع ایران در انگلیس و سوئد به عنوان حافظ منافع انگلیس در ایران تعیین شدند.

به گزارش فارس، پس از تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلستان در تهران در هشتم آذر ماه 1390 و ورود دانشجویان معترض به این سفارتخانه و باغ قلهک، روابط تهران و لندن به سردی گرایید و یک روز بعد یعنی نهم آذر ماه 1390 ویلیام هیگ در پارلمان اعلام کرد که دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در انگلیس صادر و به کارمندان این سفارتخانه 48 ساعت فرصت داده شده که خاک انگلیس را ترک کنند.

پس از آنکه محمدجواد ظریف و ویلیام هیگ وزرای خارجه ایران و انگلیس در مهر ماه 1392 در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کردند و یک ماه بعد (20 آبان ماه 1392) مرضیه افخم از انتصاب محمدحسن حبیب‌الله زاده به عنوان کاردار غیرمقیم ایران در لندن خبر داد و جی شارما نیز به عنوان کاردار غیرمقیم و ترددی انگلستان در تهران انتخاب شد.

از آن زمان تاکنون کارداران غیرمقیم 2 کشور بارها به پایتخت‌ها سفر کرده و در این مدت بخش کنسولی سفارتخانه ایران در انگلیس مشغول خدمت رسانی به ایرانیان مقیم انگلستان بود.

براساس اخبار منتشر شده «آجای شارما»، دیپلمات هندی‌الاصل که در حال حاضر به عنوان کاردار ترددی انگلیس مشغول به فعالیت است، سرپرستی سفارت انگلیس در تهران را بعد از بازگشایی آن بر عهده خواهد گرفت و انتظار می‌رود سفیر انگلستان در تهران به زودی تعیین شود.

 محمدجسن حبیب‌الله زاده کاردار ترددی ایران به عنوان کاردار ایران در انگلستان منصوب شده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است