منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۳
شناسه خبر: 336040
گروه :خبر
13950329000976_PhotoA

کاهش رشد اقتصادی سه ماهه نخست 2016 عربستان که نسبت به سال گذشته به کمتر از نصف رسیده است نشان می دهد سعودی‌ها خود اولین قربانی جنگ خودساخته نفتی هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، ریاض در حال تبدیل شدن به اولین قربانی جنگ نفتی است که خود به راه انداخته است.

سیاست عربستان باعث شد تا در ماه فوریه سال گذشته میلادی قیمت نفت در بازار جهانی به زیر 30 دلار در هر بشکه برسد که بسیار کمتر از کف قیمتی 65 دلاری مورد نیاز خود سعودی ها برای به صرفه بودن تولید نفت بود.

در سه ماهه نخست سال جاری تولید ناخالص داخلی عربستان رشد 1.5 درصدی را تجربه کرد که در مقایسه با رشد 3.3 درصدی این کشور در سه ماهه نخست سال 2015 به کمتر از نصف کاهش یافت.

این مسئله نشان می دهد که سیاست‌های ریاضتی اجرا شده از سوی دولت عربستان که با هدف مقابله با شوک پایین بودن قیمت نفت اتخاذ شدند می توانند به رکود در سطح این کشور منجر شوند.

با توجه به بحران اقتصادی در عربستان می توان امیدوار بود که با آغاز کاهش تولید نفت از سوی این کشور، بازار شاهد افزایش بیشتر قیمت نفت باشد.

تا پیش از این سیاست سعودی ها عرضه سیل آسا و با تمام ظرفیت نفت به بازار جهانی بود به گونه ای که در ماه های اخیر نیز دولت عربستان تأکید می کرد که حتی در صورت سقوط قیمت نفت در بازار جهانی با تمام ظرفیت به عرضه نفت ادامه خواهد داد.

 در حال حاضر عربستان با تولید 10.5 میلیون بشکه نفت در روز تولید خود را 20 درصد افزایش داده و مقامات سعودی اعلام کرده اند که تا پایان سال جاری این رقم را به 11.5 میلیون بشکه افزایش خواهند داد.

ولیعهد عربستان نیز اعلام کرده است که تولید نفت این کشور در اوایل سال 2017 به 12.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

دلیل عربستان این بود که در هر قیمتی باید از سهم خود در بازار جهانی در برابر رقبایی نظیر ایران دفاع کرده و از سوی دیگر شرکت های نفت شیل آمریکا را نیز ورشکست کند.

اما با توجه به بحران اقتصادی کنونی در این کشور انتظار می رود در آینده نزدیک سعودی‌ها دست از این سیاست برداشته و عرضه نفت به بازار جهانی را کاهش دهند.

این مسئله می تواند به بهبود شرایط در کشورهایی مانند ونزوئلا، الجزایر و لیبی که به شدت از کاهش قیمت نفت ضربه خوردند منجر شود.

از سوی دیگر کاهش عرضه نفت عربستان می تواند از وقوع پیش بینی سقوط قیمت نفت به حدود 10 دلار در هر بشکه نیز جلوگیری کند.

اخیرا گری شیلینگ، کارشناس نفتی بین المللی، پیش بینی کرد که بهبود قیمتی نفت در ماه های اخیر کوتاه مدت بوده و در آینده شاهد سقوط قیمت نفت به 10 دلار در هر بشکه خواهیم بود و بهبود اخیر قیمت نفت مربوط به آتش سوزی در کانادا و کاهش مقطعی عرضه نفت این کشور بوده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان