منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۶
شناسه خبر: 327004
گروه :خبر
1915_988

دشمنی که سلامت جان انسانها را تهدید می کند امروز همه جا و به راحتی پیدا می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛هر روز که برای ورزش به پارک می روم، صحنه های مختلفی مشاهده می کنم؛ عده یکه به فکر سلامتی خود هستند و با تمام وجود حرکت های کششی ورزشی انجام می دهند، اما عده ی هم در گوشه ای هستند که سرگرمی آن ها دودهای شده است که با آن حلقه می کنند.

 

قلیان! واژه ی که بسیار شنیده اید و دیگر شندن آن برای شما عادی شده است، این پدیده ی اجتماعی امروز گریبان گیر جوانان شده است و امروزه شما کمتر مراکز تفریحی می بیند که قلیان در آن وجود نداشته باشد. حال باید خوشحال بود یا غمگین؟

 

 

بعضی ها زندگی یا تفریح بدون قلیان برای آن ها معنایی ندارد، اما سوال مطرح است این وسیله ی کوچک و تقریبا سبک همراه با تنباکو های میوه ای که سلامت انسانها را تهدید می کند و به عنوان مهم ترین عامل درآمد در برخی مراکز گردشگری شناخته می شود اگر غیر قانونی است چرا برخوردی از سوی مسئولین ذی ربط برخوردی صورت نمی گیرد؟

 

در پارکها دلالان به این شغل کاذب مشغول هستند و هر روز تعدادشان افزایش می یابد و این یعنی سلامت آن شهر به مرور زمان کاهش می یابد.

 

مصرف قلیان مصیبت است

 

سید حسن هاشمی در دهمین جلسه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات افزود:  اگر استعمال دخانیات به همین روال در کشور ادامه یابد تا ۴۰ سال آینده ایران همانند کشور مصر و پاکستان بالاترین آمار مصرف مواد دخانی را خواهد داشت.

 

وی  با اشاره به مصرف رو به افزایش قلیان و سیگار در کشور تاکید کرد: باید همه دستگاه ها بخصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما در امر مبارزه با دخانیات در قله این برنامه ها فعال باشند و هر چقدر در این زمینه برنامه پخش شود باز هم کم است چرا که بخش عمده ای از آسیب ها و معضلات فرهنگی ما از تولیدات فرهنگی ناشی می شود .

 

وزیر بهداشت با تاکید بر این که نباید واعظ بی عمل باشیم، افزود: کسانی که خود از سیگار و قلیان استفاده می کنند نمی توانند در مبارزه با دخانیات و کنترل آن موفق و تاثیرگذار باشند بنابر این لازم است ابتدا از خود شروع کنند.

 

هاشمی یکی از مشکلات بزرگ در بحث استعمال دخانیات را استفاده از قلیان و ریخته شدن قبح و زشتی آن در میان افراد بیان کرد و افزود: تنها ۲۰ درصد مواد قلیان، تنباکو است و ۸۰ درصد آن از مواد روانگردان، بنزن و حلال های آروماتیک و قارچ های بیماری زا است که بنزن موجود در قلیان باعث می شود فرد قلیانی ۱۵ سال زودتر به سرطان مبتلا شود.

 

وزیر بهداشت بر لزوم اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای پیشگیری از مصرف دخانیات تاکید کرد و افزود: بیش از ۸۵ درصد اطلاعات مردم از صدا و سیما است، بنابر این رسانه ملی نقش موثری در فرهنگسازی خواهد داشت.

 

وی با بیان اینکه مصرف قلیان تفریح نیست بلکه مصیبت است، تاکید کرد: ضروری است تا مردم عدم مصرف مواد دخانی بویژه قلیان را جدی بگیرند اما سیاستمداران نیز باید به این مسئله مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

 

انتهای پیام/ی

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی