منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۷:۳۲
شناسه خبر: 251142
گروه :خبر
20151207102009

بیش از یک قرن از تشکیل نهاد شهرداری در بندرلنگه می‌گذرد در طول تمام این سال‌ها این شهر اتفاقات بسیاری را شاهد بود و در همان نخستین سال‌های شکل‌گیری این نهاد، شهرداران مذکور با نبودن اعتبار کافی و امکانات، هر کدام به سهم خویش در عمران و آبادانی شهر لنگه کوشیدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مروارید نیوز ؛ شهرداری لنگه در حدود ۱۲۷۶ خورشیدی و تحت نام “بلدیه” به امور شهری پرداخت، اولین شهردار لنگه در زمان مدحت‌السلطنه (محمد باقر کلانتر لاری)بود و بعد از او محمد حسن معتمدالسلطان (سال ۱۲۹۹ خ) و سپس “خالو باقر اِوَزی شهردار شد، که در عین حال رئیس داروغه شهر هم بودند.

 

مدتی هم حاج احمد حکیم، شهرداری را عهده‌دار گشت و پس از ۱۴۰ سال زندگی در سال ۱۳۲۴ درگذشت. چندی بعد هم مرحوم سالم بیگ خواجه، دائی آقای حسین گله داری شهردار بود.

نامبرده در جنگ بین المللی اول سمت کنسول دولت عثمانی را در لنگه عهده داشت و حاکم افتخاری جاسک و جزیره هنگام هم بود و او هم در سال ۱۳۲۳ درگذشت و آقای محمد اسحاق احمد هودی در حدود سال ۱۳۰۳ شهردار شد و تا سال ۱۳۰۵ گاهی او و زمانی دیگری و دوباره او شهردار بودند.که بعدها بخشداران وقت سرپرستی شهرداری لنگه را نیز عهده‌دار گشتند.

در سال ۱۳۲۶ آقای حسین گله داری از طرف وزارت کشور به سمت شهردار افتخاری لنگه برگزیده شد و در انتخابات سال ۱۳۲۸ انجمن شهر لنگه، وی رسماً از طرف انجمن شهر به سمت شهردار انتخاب و مشغول بکار گردید. نامبرده تا اواخر سال ۱۳۳۶ یعنی حدود ده سال شهردار لنگه بود.

 

بعد از ایشان عبدالله محمودیان از اسفند ماه سال ۱۳۳۶ از طرف انجمن شهر لنگه به سمت شهردار برگزیده شد. نامبرده در نیمه اول سال ۱۳۳۹ از سمت خود استعفاء داد و آنگاه آقای عبدالرحمن ادیبی از طرف وزارت کشور به سمت شهردار لنگه انتخاب شد که بعداً در انتخابات انجمن شهر که در سال ۱۳۴۱ انجام شد به سمت شهردار انتخاب گردید.

 

وی نیز در سال ۱۳۴۳ استعفاء داد، بعداً تا سال ۱۳۴۵ آقای عبدالرضا تراکمه از طرف وزارت کشور به سمت شهردار انتصاب و مشغول بکار شد. ایشان هم در سال ۱۳۴۷ استعفاء داد، و در انتخابات انجمن شهر که در سال ۱۳۴۷ انجام گرفت آقای محمد حسن تراکمه به سمت شهردار انتخاب شد.و تا سال ۱۳۴۹ در سمت خود باقی ماند. و بعداً استعفاء نمود.

 

از این تاریخ به مدت یک سال آقای باقر زاده شهردار بود، در سال ۱۳۵۰ آقای جهانگیر خدایار به سمت شهردار برگزیده شد. در آبان ماه سال ۱۳۵۱ که انتخابات جدید انجام گرفت، انجمن شهر آقای ملک ارسلان ستوده ؛کارمند فرمانداری را به شهرداری انتخاب نمود، آقای عبدالرئوف وجدانی از مرداد ماه ۱۳۵۳ به مدت دو سال و چند ماه، سپس آقای فریدون علی زاده، بعد از ایشان حسین نوربخش به مدت چند ماه تحت عنوان سرپرست شهرداری، بلاخره آقای شعبان راشد در سال ۱۳۵۵ به سمت شهردار انتخاب شدند.

 

شهرداران مذکور در فوق با نبودن اعتبار کافی و امکانات، هر کدام به سهم خویش در عمران و آبادانی شهر لنگه کوشیدند.

20151207102009

شهردار و کارمندان شهرداری و اداره برق

از راست: ۱-حسین عسکری، ۲-رضا حسنپور، ۳-عبدالرحمن حمیدی، ۴-محمد نور مهجور پور، ۵-عبدالله روحانی، ۶-خدایار (شهردار) ۷-صیادی، ۸-رئیسی، ۹-حسن رعنائی، ۱۰-غلامشاه معتقدی. بالا سمت راست: ۱-محمد شریف راشدی، ۲-عبدالرحمن چوپانی،۳-!! ۴-!! ۵-خلیل محمد بلال ۶-رستم یوسفی ۷-عبدالله رعنائی ۸-!! ۹-درویش (ماالله) خوشابی ۱۰-!!. ردیف بالا ار راست ۱- عبدالرزاق شافعی ۲-مبارک پور ۳-!! ۴-محمود بی‌باک ۵-!!. ردیف بالا تر از راست ۱-محمود گلوئی ۲-حسین عارف ۳-محمد قشمی(ذوق پور).
منبع عکس جناب حمید رضا حمیدی.

منبع اطلاعات کتاب تاریخ لنگه

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است