منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۴ - ۹:۴۳
شناسه خبر: 222421
گروه :خبر
113907_786

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با بیان اینکه وجود سرمایه گذاران خارجی زمینه های وابستگی را ایجاد می کند افزود : اگر حضور سرمایه داران خارجی مدیریت نشود آسیب های زیادی به اقتصاد مردم وارد می شود.

محمد محبی،کارشناس اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز گفت : وجود سرمایه گذاران خارجی زمینه های وابستگی را ایجاد میکند که منافعی را برای کشور به ارمغان می آورد اما اگر به درستی مدیریت نشود می توانند آسیب هایی را به اقتصاد کشور وارد کند.

 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان، اظهارکرد: وجود سرمایه گذاران خارجی منافعی  از جمله مشکل کمبود سرمایه بخصوص در کشورهایی که تمرکز سرمایه نیست را رفع و باعث انتقال فناوری و تکنورلوژی می شود.

 

 

محبی، افزود: کشور ایران نسبت به کشورهای توسعه یافته از نظر فناوری در سطح پایین تری بوده  با عقب ماندگی تکنولوژی و فناوری روبروست که  با وجود سرمایه گذار خارجی میتوان به تکنولوژی در صنایع دست یابیم اما اگر با مدیریت صحیح هدایت نشود سرمایه گذار خارجی از منابع مازاد استفاده کرده و با استفاده از نیروی کار ارزان موجود در کشورها منابعی را به سمت کشور خود جذب کند.

 

 

وی،با اشاره به دسیبل منعطف اقتصاد تصریح کرد: در اقتصاد مقاومتی چنین نیست که دروازه کشور را به روی سرمایه گذاران خارجی ببندیم به دنبال این هستیم که تهدیدهای بیرونی را در اقتصاد کاهش دهیم اقتصادی که کمترین آسیب را از بیرون داشته باشد وجود برخی از سرمایه گذاران خارجی باعث تقویت عناصر منافع ملی و امنیت ملی میشود البته بسته به نوع نگاه دارد اگر از دیدگاه کلاسیک بپردازیم بدون انتقال تکنولوژی به سایر بخش ها منابع را از کشورخارج کرده و اقتصاد کشور آسیب پذیر خواهد بود.

 

 

این اقتصاد دان، بیان کرد: مهم ورود سرمایه گذاران خارجی نیست نحوه مدیریت و برخورد وجود سرمایه گذاران مهمتر است که وجود سرمایه گذاران فشارهای بین المللی را کمتر، توافق نامه شرایطی را برای جبران عقب ماندگی و بهبود حق سرانه کشور فراهم می کندبا این حال همچنین  میتواند تبدیل به عامل تهدید کننده  و اقتصاد کشور را به اقتصاد مصرف گرا تبدیل می کند که حاصل نبود ارتباط منطقی در بخش های مورد استفاده باشد.

 

 

 

محبی،افزود: تاکنون در بخش عملیاتی اقتصاد مقاومتی کاری انجام نشده  تنها نقطه مثبت در دوران اخیر شکل گیری انتظارات مثبت و مذاکرات این رویه رو تقویت کرده  اما هنوز بصورت عملی هیچ کاری صورت نگرفته است.

 

 

وی،با اشاره به تفاوت وابستگی و تعامل اقتصادی،گفت: در تعاملات اقتصادی مبحث منفعل بودن در اقتصاد،  ارتباط تجاری و مبادله فنی است که شرایط کشور را بهبود می بخشد اما در وابستگی مقوله ترس وانفعال در مدیریت اقتصاد مطرح می شود که اقتصاد کشور بیشتر از اقتصاد بین الملل تبعیت می کند با این وجود تاکنون مجلس شورای اسلامی براساس قانون اساسی چنین اجازه ای صادر نکرده است اگر در کشور انتقال تکنولوژی و تولید داشته باشیم بازار مصرف در شرایط بهتر و با وجود اصلاحات اقتصاد کشور در حالت بهتری قرار خواهد گرفت.

 

 

محبی،با اشاره نقش نوسانات ارزی در اقتصاد کشور ،تصریح کرد: اگر نوسانات ارزی متناسب با شرایط اقتصادی و به نفع تولید باشد، تورم بتواند مزیت های رقابتی را حفظ و واردات مصرفی را تسهیل کند می تواند در اقتصاد مفید باشد.

 

 

وی،افزود: اگر نوسانات بیش از حدباشد ،از خطوط قرمز عبور کند چه افزایش و چه کاهش نرخ ارز می تواند معضلاتی برای اقتصاد کشور ایجاد و اشتباهات گذشته دوباره تکرار خواهد شد .

 

 

این اقتصاد دان با اشاره به نقش مهم مدیریت بازار ارز در اقتصاد کشور،گفت: رها کردن و ثبات نرخ ارز می تواند آسیب هایی را به اقتصاد کشور وارد  .منابع داخلی ضررکرده و اقتصاد داخلی را با مشکل روبرو می کنند.

 

 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: مدیران و برنامه ریزان اقتصادی و نهادهای قانون گذار با استفاده از تجربیات گذشته راهکارهای مناسبی را برای اجرایی شدن در اختیار اقتصادکشور  قرار دهند.

 

 

انتهای پیام/س

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی