منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۵ - ۷:۵۴
شناسه خبر: 371686
گروه :خبر
815897

صنعت شترپروری صنعتی است که نه تنها رونق اقتصادی و اشتغالزایی در کشور را بهمراه دارد بلکه با صادرات محصولات آن به کشورهای حاشیه حوزه خلیج فارس باعث ارز آوری بسیاری می شود اما در حال حاضر این صنعت مورد غفلت مسئولان قرار گرفته است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ شرایط اقلیمی شرق استان هرمزگان به گونه ای است که زیستگاه مناسبی برای شترها به وجود آورده است زمانیکه از بندرعباس به سمت شرق استان هرمزگان حرکت می کنید شترهای زیادی را می بینید که در دوطرف جاده در حال تردد هستند و برخی از این شترها سرگردان هستند.

در سالهای گذشته انسانها شترها را نگه داری می کردند و از محصولات آنها که شامل لبنیات، گوشت، پوست و کوهان می باشد برای درمان بیماریها، پوشش و نیز سایر صنایع از جمله کیف، کفش و زین استفاده می کردند و حتی در کشورهای حاشیه حوزه خلیج فارس  مشتریان بسیاری برای این محصولات داشت به گونه ای که صنعت پرورش شتر به سودآورترین صنعت تبدیل شده بود.

درگذشته پوست این حیوان را برای ساخت نوار و یراق اسب به کشور پاکستان و هند صادر می‌شد و گوشت این حیوان محصول پروتئینی سالم، طبیعی و ارگانیک و سرشار از ویتامین‌های گروه B و برخی از عناصر معدنی مهم مانند آهن، فسفر و کلسیم است.

شتر بومی هرمزگان جمازه به معنای دونده، تندرو و تیزرو  می باشند که جزو شتران سواری و بارکش است که به نام‌های رواحیه، جماز و پرنده معروف است که بیشتر این شترها شیری، گوشتی و سواری هستند و بیشتر در منطقه شرق هرمزگان و بویژه شهرستان جاسک شترداری و شترپروری از رونق مناسب و قابل توجهی برخوردار است، و در صورت ساماندهی این عرصه، می‌توان اقتصاد بخشی اعظمی از خانوارها را تقویت کرد همچنین در جذب گردشگران تاثیر بسزایی دارد بنابراین  بایستیجایگاه شترداری در هرمزگان به لحاظ حرفه‌ای تعیین شود.

این شتر کم‌پشم و بسیار تندرو و تیزرو است، به طوری که در ساعت حدود ۳۵ تا ۴۵ کیلومتر راه می‌رود و این درحالی است که شترهای دیگر مناطق کشور در این مدت ۲۵ کیلومتر مسافت را طی می‌کنند.

رقابت های شتر دوانی یکی از برنامه های مفرح و بسیار جالبی است و تماشاچیان زیادی را به خود جذب می کند که وجود چنین ظرفیتی یک فرصت مطلوبب را در اختیار متولیان این امر قرار می دهد تا با برنامه ریزی مشخص و دقیق به بهترین نحو از آن استفاده شود.

پنج پیست شترسواری در مرکز و شرق هرمزگان در شهرستانهای جاسک، سیریک، دهنو و بندرعباس وجود دارد که به مناسبت‌های مختلف شترسواری در آنها برگزار می‌شود و بسیاری از خانواده‌های هرمزگانی برای دیدن مسابقات به این مناطق می‌روند و در چند روز تاخیر شهرستان جاسک میزبان مسابقات شتردوانی با حضور هموطنان سیستان و بلوچستان بود.

با توجه به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به عنوان اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل نامگذاری شده است لذا استفاده از منابع دامی موجود در کشورها نه تنها باعث رونق اقتصادی کشور و اشتغالزایی می شود بلکه با وجود داشتن مشتریان فراوان در کشورهای حاشیه خلیج فارس باعث ارزآوری بسیاری به کشور می شود که هم اکنون این صنعت مورد غفلت مسئولان قرار گرفته است .

اگر در سالهای گذشته در شهرستانهای مربوطه طرحی جامع برای شترداری و شترپروری تدوین و اجرا شده بود اثرات مثبتی از جمله ایجاد اشتغال پایدار، افزایش صادرات و کاهش مهاجرت روستائیان به شهر شامل حال ساکنین آن مناطق می شد و هرمزگان می توانست به مرکز مهمی در زمینه توسعه این صنعت در کشور تبدیل شود.

اما در حال حاضر نه تنها جایگاه مناسبی به دست نیاورده است بلکه در اثر غفلت مسئولان در بازه های زمانی به فواصل اندک شاهد برخورد شترها با وسایل نقلیه هستیم  و در هربار وقوع حادثه عده ای از هم استانی های عزیزمان جان خود را از دست می دهند و خانواده ها را در غم از دست دادن فرزندانشان عزادار می کنند در صورتی که با ساماندهی شترها و ملزم‌ کردن صاحبان شترها برای پلاک‌ گذاری و استفاده از کمربندهای شبرنگ در شب  می تواند از راهکارهای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی باشد.

شترهای سرگردان در جاده‌ها معضلی خطرناک برای جاسک

محمد احمدی، فرماندار شهرستان جاسک با اشاره به سیاست های دولت در سال اقتصاد مقاومتی و نگاه ویژه دولت به توسعه سواحل مکران گفت: صنعت پرورش شتر در شهرستان جاسک می تواند ظرفیت اقتصادی و ورزشی در این شهرستان تبدیل شود.

وی با بیان اینکه شتر قابلیتی ارزشمند در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی دارد، اظهار کرد: با توجه به ارزش اقتصادی این حیوان در صورت اهتمام بیشتر به صنعت شترداری نه تنها باعث رونق بازار گوشت شیر و پشم  و اشتغالزایی موثر است بلکه با بازار بسیار خوبی در کشورهای حاشیه حوزه خلیج فارس  دارد که با صادرات محصولات شتر می توانست ارز آوری خوبی برای کشور به دنبال داشته باشد.

فرماندار جاسک تاکید کرد:با توجه به اینکه وضعیت شترهای سرگردان در جاده‌ها به یک معضل برای این شهرستان تبدیل شده است بنابراین شترهای سرگردان جاسک باید با شناسنامه‌دار شوند.

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد سواحل مکران ما را به چهارگوشه جهان وصل می کند/ احداث بزرگترین موج شکن کشور در جاسک توسط ارتش درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور