منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۴
شناسه خبر: 274816
گروه :خبر
library02

استان هرمزگان به دلیل خرده فرهنگ ها، چند گانگی مردم و سیاست زدگی از پایین ترین سرانه خواندن کتاب برخوردار است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، کتابخانه‌ها مهم‌ترین پایگاه فرهنگی و اجتماعی‌است و اگر بر اساس آن رفتارها تنظیم شوند، به گونه‌ای که کتابدار فقط مسوول عضوگیری و ثبت‌نام اعضا نباشد، بلکه علاوه بر تعامل با موسسات و پایگاه‌های دیگر به دنبال جذب نیروهای فرهنگی و اجتماعی باشد. وی افزود: نگاه ما به مسوولیتی که می‌پذیریم نگاه به یک کالا نیست بلکه نگاه به فرصتی است که باید از آن به نحو احسن برای خدمت استفاده کرد.

جایگاه کتاب و کتابخوانی برای همه مشخص است و آن‌چه مهم است این که بتوانیم به این وسیله فرهنگ مردم و سرانه کتاب و کتابخوانی را ارتقا دهیم.

30 هزار نفر در استان هرمزگان در 60 کتابخانه عضویت دارند؛ 40 کتابخانه 14 شهرستان استان هرمزگان به سامانه مدیریت کتابخانه های عمومی کشور متصل می باشند.

کسب رتبه برتر کتابخانه های روستایی توسط کتابخانه راسخ روستای گزیر شهرستان بندر لنگه بوده است.

ابراهیم کورچی کتابدار کتابخانه عمومی شهرستان سیریک نیز به عنوان کتابدار نمونه کشوری انتخاب شد. کتابخانه ها به عنوان پایگاه فرهنگی مناطق روستایی است که در هر کتابخانه یک نفر از جوانان تحصیلکرده روستایی مشغول به کار خواهد شد.

معمولا از هرمزگان به عنوان استانی محروم و کمتر برخوردار یاد می شود، توجه به فرهنگ از دیرباز در بین مردمان این خطه وجود داشته است و وجود کتابخانه های شخصی در اقصی نقاط استان که با کتابخانه های عمومی نیز برابری می کنند موید این مطلب است.
هرمزگان با برگزاری مستمر نمایشگاه های کتاب توانسته  سرعت بیشتری به توسعه استان ببخشد و لازم است این روند به رویدادی مستمر در طول سال و برای همه اقشار در نقاط مختلف تبدیل شود .
ضرورت ایجاد تغییرات در شکل و محتوای نمایشگاه:

با توجه به ارتقای سطح آگاهی و ذائقه مردم باید تغییرات ویژه ای در شکل و محتوای نمایشگاه های کتاب ایجاد شود که خوشبختانه امسال با دعوت از ناشران خارجی و رسانه های دیجیتال و ناشران تخصصی این مهم به انجام رسیده است .
استقبال خوب مردم از نمایشگاه باعث ارتقای جایگاه هرمزگان در حوزه فرهنگ و هنر کشور شده است و هم اکنون این رویداد به یک مطالبه جدی مردم و همچنین ناشران سراسر کشور تبدیل شده است .
سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب هرمزگان ۱۰ بهمن ساعت ۳۰/۱۷ با حضور دکتر کاراندیش ، معاون اداری – مالی و پشتیبانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، استاندار هرمزگان ، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بندرعباس و … در محل دائمی نمایشگاه ها واقع در سه راه جهانبار افتتاح می شود .

اگر در استان در حوزه کتاب مشکل داریم و مردم کمتر تمایل به کتابخوانی دارند، باید چه کرد که تمایل کمتر به کتاب خواندن از بین برود، وظیفه ما و شما چیست و چه کاری باید انجام دهیم که مردم کتابخوان شوند آیا با سخنرانی می توان مردم را به ترغیب کتاب تشویق کرد که این مسئله درست نیست و با سخنرانی مردم کتابخوان نمی شوند دست اندرکاران کتاب باید فکری کنند که بجای سخنرانی راه کارهایی قابل اجرا برای برون رفت از وضعیت موجود ارائه دهند.

لزوم بهره گیری از فضای مجازی، امروزه بیشتر وقت افراد در فضای مجازی سپری می شود و حجم زیادی از اطلاعات به سادگی در اختیار آنها قرار می گیرد که بعضی از این مطالب مفید و کاربردی اما بعضی دیگر کاملا بی ارزش و بدون فایده است.هدف ما ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و در نهایت افزایش سطح آگاهی های مردم است که برای تحقق این مهم باید از تمامی ظرفیت های ممکن همچون فضای مجازی استفاده کرد.

با این تفاسیر استان  هرمزگان به دلیل خرده فرهنگ ها، چند گانگی مردم و سیاست زدگی از پایین ترین سرانه خواندن کتاب برخوردار است.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است