منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۳
شناسه خبر: 313482
گروه :خبر
hormoz

توقع ما از جناب روحانی آن است که مطابق گفته های خود، به دولت و نظام امریکا که مستکبر است،ظالم است،به هیچ چارچوبی اعتنا نمی کند و با او مشکلات داشته، داریم و خواهیم داشت اعتماد نکنند و این جملات را نه فقط در مقام تصفیه حساب سیاسی با دولت قبل بلکه صادقانه در عمل به اثبات برسانند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ مهدی فضائلی کارشناس مسایل سیاسی درباره اظهارات اخیر حسن روحانی در رابطه با بی اعتمادی با آمریکا نوشت:

«کشورهایی هستند که به خاطر قدرت، ثروت، اقتصاد و نفوذ به هیچ چارچوبی اعتنا نمی‌کنند و به حقوق مردم و عدالت و اخلاق اعتنایی ندارند که در رأس آنها دولت ایالات متحده آمریکا است».«خوی استکباری طول می‌کشد تا فراموش شود».«چرا ما نباید حواسمان جمع آن ظالم‌ها باشد… ما که در برابر آمریکا این همه مشکلات داشتیم، ‌داریم و خواهیم داشت، چرا باید طبق مثل معروف گوشت را جلوی گربه بیندازیم و انتظار بلعیدن نداشته باشی؟».«چرا بعد از هشدارها اقدامی نشد؟»

اینها نه اظهارات فردی از طیف معروف به دلواپسان بلکه سخنان حسن روحانی است که روز پنجشنبه در مراسم روز ملی شوراهای اسلامی شهر و روستا در جمع منتخبان شوراها در سالن اجلاس سران و در واکنش به مصادره ۲ میلیارد دلار از داریی های ایران توسط امریکا بیان شد.

این سخنان که عجیب رنگ و بوی دلواپسی داشت البته در تعریض به اقدام منسوب به دولت قبل در خرید اوراق قرضه و نگهداری در امریکا مطرح شد.

« افراط، همه‌جا برای ما مضر است، به‌ویژه در فکر کردن و افراط بزرگترین خطر را برای یک جریان می‌‌آفریند. در فکر افراطی، هیچ‌گاه نباید با آژانس بین‌المللی و سازمان ملل همکاری کرد. حتی فکر افراطی به ما می‌گوید “به هیچ‌کس اعتماد نکنید”، فکر افراطی به ما می‌گوید “به همسایگان و دوستان هم اعتماد نکنید” اما اندیشه اعتدالی به ما می‌گوید رویکرد ما، رویکرد معتدلی باشد.»

این عبارات هم که از آن همه چیز استشمام می شود جز بی اعتمادی به امریکا اتفاقا” سخنان جناب روحانی است که نوزدهم فروردین سال جاری در مراسم روز هسته ای ایراد شد و به قول معروف “حالا پیدا کنید پرتقال فروش را”!

در اینکه دولت قبل و حال و آینده باید پاسخگوی تصمیمات خود باشند تردیدی نیست؛همینطور در ضرورت عذرخواهی آنها در صورت اشتباهاتشان که البته این حداقل کاری است که باید بکنند!ولی جناب روحانی! همه سخنان منتقدان منصف و گاه غیر منصف شما طی سه سال گدشته اتفاقا” همینی است که امروز شما خود به آن اذعان می کنید یعنی “بی اعتمادی به امریکا”.

آقای روحانی شما که در جریان مذاکرات هسته ای بارها بی اعتمادی به امریکا را به افراطی گری ترجمه کردید چرا فقط درمقام زیر سوال بردن دولت قبل، با لحن منتقدان دلسوز خود هم آوا می شوید؟

جناب آقای روحانی! آیا آقای ظریف که ما هم حداقل به تبعیت از رهبری، ایشان را امین،غیور،شجاع و متدین می دانیم، در مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی پی‌بی‌اس  امریکا، مولفه “اعتماد به امریکا” در سیاست خارجی شما را بااین جمله به نمایش نگذاشت که: “اگر رئیس‌جمهور اوباما به ما قول بدهد که کاری می‌کند، ما می‌پذیریم و به قول او احترام می‌گذاریم”(۱۹ سپتامبر ۲۰۱۴ برابر ۲۸ شهریور ۱۳۹۳)

شما در این سخنان خود( در صورت حمل به صحت) به حق دولت قبل را مورد مواخذه قرار می دهید که چرا به هشدارها توجه نکرده؟آیا شما به هشدارهای مجلس شورای اسلامی،شورای عالی امنیت ملی و رهبری در خصوص برجام توجه کرده اید؟

شما به درستی و با قاطعیت گفته اید:”دولت تیمی را مأمور کرده که همه موارد را بررسی کند و از این کارگروه می‌خواهم که نتیجه بررسی خود را شفاف و روشن در اختیار ملت قرار دهد. مردم باید از سرنوشت ثروت خود مطلع باشند.” لذا بد نیست به هیات نظارت بر برجام نیز دستور فرمایید گزارشی از اجرای صد روزه برجام به ملت ارائه کنند چرا که این همان ملت است و همانطور که حق دارد از سرنوشت ثروت خود مطلع باشد حق دارد از سرنوشت دیگر حقوق و سرمایه های خود نیزمطلع گردد.ضمنا” این کار کمک می کند شما خدای ناکرده به سیاست یک بام و دو هوا متهم نشوید!

البته دقت شود،سخن در باره برجام نیست چرا که فصل آن تمام شده و از آن عبور کرده ایم و نظام با شرط و شروط و اما و اگر بالاخره آنرا پذیرفته است؛بلکه سخن بر سر دوران پس از برجام است.دورانی که امریکایی ها تلاش می کنند آنرا در امتداد برجام و مطابق همان مدل البته در حوزه های دیگر ادامه دهند و متاسفانه عده ای هم در داخل هنوز مرکب برجام خشک نشده و نتیجه ای از آن عاید نگشته در پی پاسخ مثبت به آن هستند.

توقع ما از جناب روحانی آن است که مطابق گفته های خود، به دولت و نظام امریکا که “مستکبر” است،”ظالم” است،”به هیچ چارچوبی اعتنا نمی کند” و “با او مشکلات داشته، داریم و خواهیم داشت” اعتماد نکنند و این جملات را نه فقط در مقام تصفیه حساب سیاسی با دولت قبل بلکه صادقانه در عمل به اثبات برسانند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر