منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۴
شناسه خبر: 344696
گروه :خبر
1453648823745_Mona Hoobehfekr-23

فیلمی که درباره استاد «مصطفی کمال پورتراب» توسط خبرنگاران ایسنا تهیه شده و شامل سخنان شهرداد روحانی، نادر مشایخی و لوریس چکناواریان و همچنین تصاویری از نوازندگی استاد پورتراب و اجرای قطعه‌ای از ساخته‌های او است، به‌شکل کامل منتشر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از ایسنا؛در این فیلم، علاوه بر گفت‌وگو با اساتید حوزه موسیقی، بخش‌هایی از نوازندگی استاد پورتراب با پیانو و همچنین اجرای یکی از ساخته‌هایش با نام سوئیت سمفونیک «هفت پیکر» آمده است. روحانی، مشایخی و چکناواریان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، ضمن بیان خاطراتی که از استاد پورتراب دارند، درباره ویژگی‌های اخلاقی او و تأثیری که از آن شخصیت علمی گرفته‌اند، سخن می‌گویند.

نادر مشایخی – آهنگساز و رهبر ارکستر – در فیلم یادشده، راهنمایی استاد پورتراب را زمینه‌ساز گام گذاشتن در مسیری می‌داند که سبب شد موسیقی را به‌شکل تخصصی دنبال کند.

او همچنین پوتراب را در درجه نخست، تئوریسین و سپس آهنگساز می‌داند.

لوریس چکناواریان – آهنگساز و رهبر ارکستر – نیز در سخنانش تأکید می‌کند که پورتراب با کسی شوخی نداشت و حرفش را رُک بیان می‌کرد.

او نیز پورتراب را شخصیتی فوق‌العاده می‌داند که حتی در سن ۹۰ سالگی مانند جوانی ۳۰ ساله رفتار می‌کرد و اصلا خودخواه نبود.

شهرداد روحانی – آهنگساز و رهبر ارکستر سمفونیک تهران – هم معتقد است که پورتراب خیلی صریح حرف خود را می‌زد و این، از خصوصیت‌های باارزش او بود.

مصطفی کمال پورتراب دوم تیرماه ۱۳۹۵ در سن ۹۲ سالگی براثر ایست قلبی درگذشت. او از سال ۱۳۲۴ تدریس موسیقی را آغاز کرد و سال ۱۳۴۰ سرپرستی یکی از ارکسترهای وزارت فرهنگ و هنر ایران را برعهده گرفت. همچنین بین سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۲ مدیر هنرستان موسیقی ایران بود. این تئوریسن موسیقی نزدیک به ۷۰ سال تدریس کرد و تا آخرین لحظات عمر از این کار دست نکشید.

در ادامه می‌توانید این فیلم را در سه بخش ببینید.

 

انتهای پیام/

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است