منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۰
شناسه خبر: 256719
گروه :خبر
13940313000165_PhotoA

یک روزنامه آمریکایی با برشمردن نقاط ضعف ائتلاف ادعایی ریاض برای مقابله با تروریسم، این سوال را مطرح کرد که باید دید آیا عربستان سعودی به دنبال انحراف افکار از جنگ یمن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در ادامه تحلیل‌ها درباره ائتلاف ادعایی عربستان سعودی،‌ یک روزنامه آمریکایی چندین نقطه ضعف این ائتلاف را برشمرد.

محمد بن سلمان پسر پادشاه عربستان که وزیر دفاع و جانشین ولیعهد هم هست،‌ قبل از تشکیل ائتلافی توسط ریاض شامل 34 کشور برای «مقابله با تروریسم» خبر داد؛ ‌ائتلافی که به اذعان رسانه‌های غربی دارای ضعف‌های عمده است( جزئیات بیشتر)

در ادامه انتقادها از ائتلاف ادعایی ریاض، «نیویورک تایمز» هم در گزارشی با عنوان «تردیدها درباره ائتلاف ضد تروریسم عربستان سعودی» به این موضوع پرداخته است.

در گزارش آمده است؛ «یکی از بزرگترین ضعف‌های جنگ به رهبری آمریکا علیه داعش،‌ فقدان نیروهای منطقه‌ای شایسته جهت پیوستن به مبارزه برای شکست ستیزه‌جویان در تحولات میدانی است. طرح‌های عربستان سعودی برای سازماندهی ائتلاف نظامی از 34 کشور اسلامی ضد تروریسم می‌تواند گشایشی باشد اما دلایل بسیاری برای تردید در اثرگذاری این طرح‌ها وجود دارد».

در مطلب تصریح شد: «هیچ شفافیتی درباره اینکه گروه(ائتلاف ادعایی ریاض) چه کاری خواهد کرد، ‌وجود ندارد. شاهزاده محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و وزیر دفاع بی تجربه عربستان سعودی گفت که تلاش‌های ائتلاف به جنگ با داعش محدود نخواهد شد بلکه شامل یک مرکز عملیاتی مشترک در ریاض خواهد بود تا “عملیات‌های نظامی برای جنگ با تروریسم در سراسر جهان اسلام را هماهنگی و حمایت کند”. مشخص نیست که این به چه معنا است اما می‌تواند به معنای مجوزی برای پیدا کردن دشمن در هر جایی باشد».

این روزنامه ادامه داد: «تا زمانی که(ریاض) کمک مالی به مدارس و روحانیون وهابی که در حال گسترش دادن نوعی از دکترین تندروانه که در مرکز و قلب ایدوئولوژی داعش قرار دارد را متوقف نکند، سخت است که عربستان سعودی را به عنوان شریکی جدی علیه داعش قلمداد کرد و دید».

نیویورک تایمز نوشت: «مشخص نیست چه کشورهایی در این ائتلاف حاضر هستند. وقتی جانشین ولیعهد طرح و ابتکار مورد نظر را اعلام کرد او از کشورهایی چون پاکستان و مالزی به عنوان اعضای آن نام برد اما آنها گفتند که از چنین طرح‌هایی بی اطلاع هستند».

این رسانه غربی تصریح کرد: «چندین کشور مسلمان مهم شامل ایران و عراق دو کشور با اکثریت شیعیان به  همراه عمان همسایه عربستان سعودی که آتش‌بس شکننده یمن را میانجی‌گری کرد، الجزایر بزرگترین کشور مسلمان در آفریقا و اندونزی پرجمعیت‌ترین کشور اسلامی عضو ائتلاف نیستند».

رسانه مطرح آمریکایی با اذعان به اینکه کشورهایی چون عربستان سعودی، ترکیه و مصر اتفاق نظری درباره اینکه چه گروه‌های تروریستی هستند،‌ ندارند، درباره کمک ائتلاف ادعایی ریاض به ائتلاف به رهبری آمریکا در جنگ با داعش هم ابراز تردید کرد.

در گزارش نیویورک تایمز آمده است: «اینکه ایا اعضا در اهدافشان هماهنگی ایجاد می‌کنند یا نه موضوع دیگری است اما تاکتیک‌های آنها نامشخص است. همچنین این موضوع مطرح است که گروه مذکور آیا با ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا هماهنگی خواهد کرد».

این روزنامه با اشاره به اهداف ریاض از اعلام ائتلاف ادعایی «مقابله با تروریسم»، از احتمال توسل عربستان سعودی به این حربه برای «منحرف کردن افکار» از جنگ علیه یمن و همچنین نادیده گرفتن تفکرات وهابی تاکید کرده است.

نیویورک تایمز تصریح کرد: « زمان طولانی نیاز نیست که ببینیم آیا پیشنهاد(تشکیل ائتلاف ادعایی ریاض) اساس و قوامی دارد یا اینکه فقط تلاش برای منحرف کردن توجهات از مداخله نظامی فاجعه‌بار عربستان سعودی در یمن است و یا اینکه تلاشی برای به تعویق انداختن پذیرش نقش خود در پروراندن تخم انواع افراطیگری است».

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی