منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۲
شناسه خبر: 275415
گروه :خبر
13941107000336_PhotoA

سبک‌ترین نفت جهان با درجه سبکی ۵۱ و به رنگ سفید از میدان نفتی هنگام که با کشور عمان مشترک است، تولید شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، تولید نفت خام از میدان هنگام که مشترک با کشور عمان است  از سال 1389 به طور رسمی آغاز شد و در طول پنج سال گذشته تاکنون بیش از 35 میلیون بشکه نفت خام از این میدان مشترک در محدوده تنگه هرمز و آب‌های خلیج فارس استخراج شده است.

در همین رابطه مدیر منطقه قشم در شرکت نفت فلات قاره ایران در تشریح مهم ترین ویژگی‌های نفت استحصالی از میدان هنگام، می گوید بر اساس مطالعات جدید انجام گرفته کیفیت نفت خام تولیدی این میدان مشترک به 51 API ارتقا یافته است و بنابراین نفت خام تولیدی این میدان سبک ترین نفت تولیدی در بین کل میادین نفتی منطقه خلیج فارس و حتی جهان به شمار می رود.

این گزارش حاکی است نفت تولید شده در این میدان سفید رنگ است که به دلیل سبک بودن فوق العاده این نفت است.

هم اکنون 6 نوع نفت خام در سبد نفتی ایران در خلیج فارس با درجه ای.پی.ای 18 تا 36.5 تولید و عرضه می شود، اما نفت میدان هنگام با درجه ای.پی.آی 51 سبک و مرغوب ترین نفت تولیدی ایران در منطقه خلیج فارس و حوزه فلات قاره به شمار می رود.

نفت تولیدی در میدان هنگام با استفاده از یک خط لوله زیر دریایی 16 اینچی به طول 30 کیلومتر دریایی و 26 کیلومتر خشکی از سکو به پالایشگاه و تاسیسات جداسازی در جزیره قشم منتقل می شوند.

علاوه بر این نفت تولیدی این میدان پس از انجام جداسازی و فرآورش مقدماتی از مسیر یک خط لوله 16 اینچی به طول 75 کیلومتر از جزیره قشم به پالایشگاه نفت بندرعباس منتقل می شود.

هم اکنون ظرفیت تاسیسات نفتی احداث شده در جزیره قشم برای استخراج میدان هنگام حدود 45 هزار بشکه در روز است، تاکید کرد: علاوه بر این ظرفیتی در حال فرآورش و جداسازی روزانه 180 میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت در روز در برنامه‌های توسعه‌ای قرار گرفته است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است