منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷
شناسه خبر: 242207
گروه :خبر
2-300x215

صنایع دستی در استان هرمزگان همانند بسیاری از نقاط دیگر کشورمان حالتی مکمل اقتصاد، کشاورزی را داشته و در اثر موارد تامین کننده بخشی از نیازهای منطقه‌است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ، هرمزگان استانی با بافت سنتی، آداب و رسوم ویژه ، فرهنگی غنی و ریشه دار است که از دیر باز بخش مهمی از انواع صنایع دستی را در خود جای داده و  همواره در طول تاریخ مورد توجه محققان بوده است.

 

صنایع دستی استان هرمزگان به لحاظ طرح و شیوه های ساخت شگفت انگیز از جایگاه ویژه ای در فرهنگ و سنت مردم برخوردار است و سواس نمونه بارز از دسترنج زن و مرد هرمزگانیست

 

 

3

 

سواس نام کفش قدیمی مردمان هرمزگان و  از محصولات حصیری در گذشته است که در زمان خود بسیار کاربردی بوده که از نوعی برگ درخت خرما «درخت داز»ساخته می شد؛ به دلیل اقلیم گرم و خشک استفاده از این وسیله به عنوان پای افزار و کفش رواج داشته است.

سواس در برابرتیغ درختان مقاومت زیادی دارد که با یک بار آب زدن‌‌‌ آن  پاها را  ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر پیاده خنک نگه می دارد .

 

سواس‌باف، برگ ها را از درخت جدا می کند، با برگ‌های درخت خرما طناب‌های کوچک و بزرگی که در گویش محلی به آن (چیلک) گفته می‌شود می‌بافد و با سنگ طناب‌های بافته‌ شده از برگ‌های درخت خرما را می‌کوبد تا نرم شوند.

 

 

طناب‌های کوبیده‌ شده را دو روز در آفتاب نگه می‌دارند و سپس در دورن آب می‌ریزند و بعد از این که حسابی خیس‌خوردند آنها را از آب خارج کرده و دوباره با سنگ می‌کوبند تا نرم‌تر شوند.

 

سواس‌باف با طناب‌های نرم‌شده یک کفی می‌بافد و با چیلک‌های دیگری بندهای رو و پشت و بین انگشتان را روی آن درست می‌کند تا درنهایت پای‌افزار سواس تولید شود.

هنر سواس بافی همانند دیگر هنرهای دستی بومی منطقه هرمزگان رو به زوال و فراموشی است و می طلبد که متولیان و دستگاه هایی نظیر سازمان میراث فرهنگی و فنی و حرفه ای نسبت به حفظ و ترویج این هنر فاخر تلاش کنند.

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی