منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۳
شناسه خبر: 266895
گروه :خبر
forodgah2

مدیر فرودگاه بندرلنگه دلیل کاهش جابه جایی مسافر از فرودگاه بندرلنگه را ناشی از تحریم ها و کمبود ناوگان هوایی در بندرلنگه دانست و افزود : تحریمها مشکلاتی را برای شرکت هواپیمایی کشور به وجود آوردند که کمبود هواپیما در کشور یکی از دلایل کم شدن پروازها از فرودگاه بندرلنگه شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مروارید نیوز ؛شهرستان بندرلنگه به دلیل موقعیت مخصوص جغرافیایی ، از گذشته های دور بعنوان یک ایستگاه ترانزیتی بار و مسافر فعالیت می نموده است که در کتابهای متعددی توسط منابع انگلیسی ، هلندی و عربی در مورد بنادر خلیج فارس و فعالیتهای بندری آن چاپ شده به فعالیتها و موقعیت بندرلنگه اشاره شده است .

فرودگاه بین المللی بندرلنگه در حدود 97 سال پیش  در این شهر ایجاد گردید و پس از فرودگاه قلعه مرغی تهران ، بندرلنگه دومین شهری است که از فرودگاه برخوردار بوده است.

این فرودگاه در سال ۱۲۹۷ شمسی پرواز های بین‌المللی خود را به مقاصد انگلستان و هند آغاز کرد این فرودگاه در آن زمان در میان دو شهر بندرکنگ و بندرلنگه در منطقه حسین آباد فعلی شهر بندرلنگه تاسیس شد که فرودگاه بندر لنگه بعد از فرودگاه بوشهر دومین مقصد، شرکت های هواپیمایی بریتیش ایرویز انگلستان و کی ال ام هلند در ایران بوده است .

forodgah1

در سال 1353 هواپیمائی ملی ایران اولین پرواز جت بوئینگ خود را به بندرلنگه انجام داد و از سال 1358 کار هندلینگ پرواز توسط خود شرکت و با بکارگیری پرسنل در واحدهای مختلف فعالیتهای ”همـا“ را در این خطه از میهن اسلامی به جهت خدمات رسانی به مناطق محروم آغاز نمود .

از ۱۴ شهریور ۱۳۸۵ فرودگاه بندرلنگه با پرواز بین‌المللی بندرلنگه ـ دبی به عنوان مرز مجاز هوایی شناخته شد.

اما چیزی که این روزها همگان را نگران کرده است ، بی رونقی آن فخر تاریخی و تمدنی شهر لنگه است، که خبر از کم شدن تعداد پروازها و تعطیلی پرواز بندرلنگه به دبی میرسد.

هر چند این فرودگاه پسوند بین المللی را بر تابلوی خود حک کرده اما متأسفانه طی چند ماه اخیر به دلایلی هیچ پرواز بین المللی از طریق این فرودگاه صورت نمی گیرد که به دلیل نیاز تجار و ساکنان منطقه جهت مسافرت هوایی به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، تعطیلی این پروازها انتقادات شدیدی را از سوی مردم و مقامات محلی این شهرستان به ویژه امام جمعه بندر لنگه به دنبال داشته است.

 پروازی بین بندرلنگه و دبی برقرار نیست.

بررسی ها نشان میدهد به دلیل عدم کیفیت پرواز دبی، تاخیرهای مکرر و وضعیت خاص شرکت پروازی مربوطه،میزان قانونی بار قابل حمل با هواپیما که به نسبت با کشتی بسیار کم و گران است،خروجی کمتر سفر با کشتی و…باعث گردید مسافران استقبال کمتری کنند و در نهایت ایرلاین مربوطه دلسرد و پروازش را لغو نمود.

در مجموع آنچه اهمیت دارد و شان یک فرودگاه قدیمی که از فرودگاه بندرعباس نیز قدمت بالاتری دارد را زیر سوال می برد، عدم وجود پروازهای بین المللی است.

از آنجایی که، برخورداری از فرودگاه در یک شهر همواره زمینه ساز رشد و توسعه آن منطقه می باشد اما با نگاهی گذرا به این فرودگاه در مقایسه با سایر فرودگاه های کشور، نشان می دهد که از ظرفیتهای بسیار بالای این فرودگاه بهره گیری چندانی نمی شود و نشان از کم توجهی و مسئولان نسبت به این فرودگاه دارد.

لذا این رکود پروازها به دلایل متعددی نیازمند توجه ویژه مدیران و مسوولان استان و کشور است و ایجاب می کند که مسوولان برای خروج فرودگاه با افزایش پروازهای داخلی، برقراری پروازهای زیارتی و استفاده از مجوز پروازهای حجاج تدابیری اتخاذ کنند که پروازهای این فرودگاه علاوه بر اینکه در شب و روز انجام شود، از چنان اعتماد و اطمینانی در ساعات تعیین شده برخوردار شوند نه اینکه در بیشتر مواقع با تاخیر و به بهانه های واهی لغو و مسافران این فرودگاه بین زمین و آسمان سرگردان شوند.

به راستی دلایل بی رونقی این فرودگاه پرسابقه چیست؟ در حدود ۱۵ سال قبل فرودگاه شهر بندرلنگه در اوج بود و عاملی بود برای جذب گردشگر به این شهر.اما در حال حاضر آن رونق را ندارد.چرا؟!

forodgah2

خشایار حاجی زاده، مدیر فرودگاه بندرلنگه در گفتگو با مروارید نیوز دلیل کاهش جابه جایی مسافر از فرودگاه بندرلنگه را ناشی از تحریم ها و کمبود ناوگان هوایی در بندرلنگه دانست و افزود : تحریمها مشکلاتی را برای شرکت هواپیمایی کشور به وجود آوردند که کمبود هواپیما در کشور یکی از دلایل کم شدن پروازها از فرودگاه بندرلنگه شده است.

وی اظهار کرد: فعالیت فرودگاه های بندرعباس ، کیش ، لار ، عسلویه ، لامرد از جمله دلایل دیگری بر کم استقبالی مسافران از فرودگاه بندرلنگه می باشد .

مدیر فرودگاه بندرلنگه با اشاره به پروازهایی ترانزیتی بیان کرد : در هفته سه پرواز در مسیر تهران – شیراز – لنگه و بلعکس در روزهای دوشنبه ، چهارشنبه ، جمعه دایر است و در روز پنجشنبه یک پرواز خارجی در مسیر لنگه دبی و بلعکس دایر بود که به دلیل کمبود ناوگان هوایی این مسیر باطل گردید .

حاجی زاده در ادامه گفت : یکی از عوامل جذب شرکت های هواپیمایی داشتن پتانسیل مسافر است که متاسفانه این امر در بندرلنگه ضعیف می باشد و یکی دیگر از دلایل کنسلی پرواز دبی به دلیل کمبود مسافر بود که چارتر کننده متضرر شد و از ادامه پرواز خودداری نمود.

وی در پایان تصریح کرد : مسئولان شرکت فرودگاه های کشور از وضعیت کاهش پروازها در فرودگاه بندرلنگه اطلاع دارند ولی کمبود ناوگان هوایی موجب شده تا پروازهای که با استقبال کمتری مواجه هستند به مناطق اولویت دار انتقال یابند .

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی