منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۵
شناسه خبر: 357184
گروه :خبر
index

موضوع اشتغال جوانان هرمزگانی امروزه یکی از مهم‌ترین مسائل روز وشب بیشتر خانواده ها تبدیل شده است که حلقه بیکاری را روز‌ به ‌روز برای جوانان تنگ ‌تر کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛چندسالی است هرمزگان وخصوصا شهر بندرعباس با توجه شرکت های متعدد در استان شاهد هجوم کارگرانی است که معمولا از استانهای شرق وجنوب شرقی کشورمان به این شهرستان روی می آورند.

برخی از این کارگران در فصل زمستان میهمان های ناخوانده خطه نیلگون خلیج فارس هستند واین درحالی است که جوانان هرمزگانی جویای کارهستند می بایست  برای خرج خود وخانواده به مناطق دیگر کوچ کنند ویا در شهر خود بیکار باشند.

استفاده از کارگران غیر بومی در استان هرمزگان به عنوان قطب اقتصادی در کشور  اجحاف بزرگی در حق جوانان این استان است؛ در استانی با پتانسیل های بیشمار نباید جوانانش دغدغه بیکاری داشته باشند اما متاسفانه چندسالی است میهمانان ناخوانده دراین شهر در زیر حمایت بی توجهی مسئولین شهرستانی آرام آرام جای خود راپیدا کرده اند وباعث بیکاری جوانان شهرستان شده اند .

با ورود کارگران غیربومی استادکارها وصاحبان کار وپروژه های عمرانی کمتر نسبت به کارگیری جوانان هرمزگانی اقبال نشان می دهند  واین امر باعث موج نارضایتی از سمت اشخاصی است که دیروز برای خود دراین شهر به دنبال روزی حلال بودند .

هجوم کارگران و کارکنان غیر بومی به استان هرمزگان یک مساله اجتماعی تبدیل شده است برخی مسئولین چشمان خود را بر این مساله می بندند و فراموش کرده اند که این  جوانان وکارگران زحمتکش  هرمزگانی دارای حقوق شهروندی می باشند.

 بیکاری مهم ترین دغدغه جوانان هرمزگانی

یکی از شهروند هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره به اینکه استان هرمزگان قطب اقتصاد کشوری است و دارای شرکت های بزرگ مانند آلومینیوم ، فولاد، کشتی سازی و دارای اسکله های شهید رجایی و باهنر الی غیره اما نتوانسته است برای جوانان استان خود جای برای کارکردن ندارند،افزود:سی و پنج سال از عمرم می گذرد هم اکنون نیز با داشتن دو فرزند نتوانسته ام یک شغل ثابت فراهم کنم و محبور به کار در شرکت های هستیم که زیر نظر پیمانکار اداره می شود و با تغییر پیمانکار همه نیروها عوض شده است.

این شهروند هرمزگانی اظهار کرد: بیشتر افراد کارکنان شرکت های متعددی که در استان وجود دارد از نیروهای غیر بومی از همه استان های مجاور است اگر به شرکت تاید واتر مراجعه کنید همه کرد زبانان در آنجا مشغول بکار شده اند و به قول ما هرمزگان ها این شرکت نباید به نام تایدواتر بگذارند بلکه کردواتر نامگذاری کنند.

شهروند دیگری به نام محمدرضا جلالی در ادامه گفت:  پنج سال است که فارغ التحصیل رشته شیلات هستم و با توجه به اینکه شیلات هرمزگان معروف ترین سازمان کشور است اما زمانی که ما برای جذب این سازمان می رویم می گویند نیرو احتیاج نداریم و با کنجکاوی های که خود داشته ام برای اینکه بدانم بیشتر نیروهای بومی  هستندیا خیر با افراد غیر بومی از استان های مجاور مشغول به کار هستند

وی افزود: چه کسی می خواهد حق جوانان هرمزگانی را بدهد با توجه به سختی های و مشکلات دخل خرج زندگی هنوز دست به جیب پدر خود هستیم و با 16 سال وقت تلف کردن و درس خواندن آخر به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است