منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۱
شناسه خبر: 332197
گروه :خبر
13950403000744_PhotoA

اعضای سازمان همکاری های شانگهای به رغم اصرار روسیه، با تقاضای ایران برای پیوستن به این سازمان منطقه‌ای به عنوان عضو دائم، مخالفت کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای که در ازبکستان گردهم آمده‌اند، برای چندمین نوبت با شروع روند الحاق ایران به این سازمان به عنوان یک عضو دائم و نه عضو ناظر، مخالفت کردند.

بر اساس گزارش رویترز، دولت ایران اصرار کرده که با برداشته شدن تحریم‌های غرب، حالا دیگر مانع حقوقی برای تبدیل عضویت تهران وجود ندارد؛ اعضاء اما با درخواست ایرانیان موافقت نکرده‌اند.

«بختیور خاکیموف» فرستاده ویژه «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در نشست ازبکستان در این خصوص گفته: «موضع روسیه در حمایت از شروع فوری روند الحاق (ایران) به سازمان همکاری‌های شانگهای روشن است؛ البته اگر مقدور باشد.»

وی ادامه داده: «این بار در توافق با همکارانمان در این خصوص، شکست خوردیم ولی کار متوقف نشده است.»

فرستاده ویژه پوتین به نام کشورهای مخالف با عضویت ایران در این سازمان اشاره‌ای نکرده و فقط گفته که «در کل» همه با عضویت ایران موافق‌اند ولی «اختلافات جزئی فنی» بر سر زمان‌بندی الحاق ایران وجود دارد.

یکی از دیپلمات‌های چینی که در ازبکستان حضور داشته، حاضر نشده در این خصوص با رویترز مصاحبه کند. «وانگ یی» وزیر خارجه چین اما ماه گذشته گفته بود که پکن بیشتر مایل است ابتدا بحث الحاق هند و پاکستان نهایی شود.

با احتساب هند و پاکستان، سازمان همکاری‌های منطقه‌ای شانگهای که کارکردی نظامی-سیاسی-اقتصادی برای آن طرح‌ریزی شده، 8 عضو اصلی و 4 عضو ناظر دارد.

ایران در کنار افغانستان، مغولستان و بلاروس، از اعضای ناظر این سازمان است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است