منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۰
شناسه خبر: 317425
گروه :خبر
13940828000343_PhotoA

نمایندگان مجلس مصوب کردند که سازمان ملی استاندارد ایران تنها مرجع رسمی اعطای نشان استاندارد حلال در کشور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان طرح تأسیس سازمان ملی استاندارد ایران را مورد رسیدگی قرار داده و به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، تعیین، تدوین، نشر و نظارت بر اجرای استانداردهای حلال تابع مقررات این قانون است و سازمان ملی استاندارد ایران تنها مرجع رسمی اعطای نشان استاندارد حلال در کشور است و در مورد ذبح و صید حلال، رعایت ماده 6 قانون نظارت شرعی بر ذبح و صید مصوب  14 اسفندماه 1387 الزامی است.

طبق مصوبه خانه ملتی‌ها، کارشناسان سازمان ملی استاندارد ایران مجاز شدند به دستور سازمان به محل‌های تولید، بسته‌بندی، تمرکز، عرضه و فروش کالاها و یا خدمات مشمول استاندارد اجباری وارد شوند و به بازرسی و نمونه‌برداری بپردازند.

مجلس مصوب کرد کارشناسان سازمان ملی استاندارد ایران در انجام وظایف قانونی خود به عنوان ضابط دادگستری محسوب می‌شوند.

طبق این مصوبه، مفاد این ماده نافی وظایف و اختیارات قانونی سایر دستگاه‌ها نمی‌باشد.

همچنین مقرر شد آزمایشگاه‌های سازمان ملی استاندارد ایران جز در مورد کالاهای سلامت‌محور خاص که به تصویب شورایعالی استاندارد می‌رسد و نیز موارد نظامی، دارویی، هسته‌ای و پرتویی در زمینه‌های تعیین ویژگی کالاها و انطباق آن با استانداردهای مربوط، ضوابط فنی و تنظیم‌کردن وسایل سنجش، به عنوان آزمایشگاه‌های مرجع در کشور شناخته می‌شوند.

بهارستان‌نشینان تصویب کردند که سازمان ملی استاندارد ایران می‌تواند با توجه به شرایط اقتصادی نسبت به ایجاد آزمایشگاه‌های مرجع منطقه‌ای اقدام کند.

همچنین در مصوبه دیگری منابع مالی سازمان به شرح ذیل تعیین شد:

1- اعتباراتی که همه ساله به صورت کمک و نیز غیر آن طی ردیف‌های مربوط در بودجه سالانه کشور منظور می‌شود.

2- هدایا و کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی از سوی اشخاص غیر ذی‌نفع

3- درآمدهای حاصل از فروش باقیمانده نمونه‌های کالا

بودجه سازمان ملی استاندارد ایران با پیشنهاد رئیس سازمان و تصویب شورایعالی استاندارد، توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در لایحه بودجه سنواتی درج می‌شود.

مجلس، سازمان ملی استاندارد ایران را موظف کرد به منظور بهره‌گیری از دانش و فناوری‌های نوین استاندارسازی، اقدامات لازم را جهت توسعه، تجهیز و نوسازی ازمایشگاه‌های مربوطه و ارتقای دانش فنی نیروی انسانی به عمل آورد و اعتبارات لازم را در بودجه سالانه پیش‌بینی نماید.

وکلای ملت با 123 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از 199 نماینده حاضر در صحن علنی، این طرح را به تصویب رساندند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است