منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۹
شناسه خبر: 176812
گروه :خبر
 

جمعی از انجمن‌‌های اسلامی دانشجویان در واکنش به تجاوز ماموران سعودی به دو نوجوان ایرانی:

سازمان حج اعزام زائر به عربستان را متوقف کند/وزارت خارجه تا اعدام ماموران سعودی و عذرخواهی آل سعود پیگیر باشد

جمعی از انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های تهران با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر تجاوز ماموران سعودی به دو نوجوان ایرانی اعلام کردند: مسئولان حج تا معلوم شدن نتیجه تحقیقات و پیگیری‌ها، اعزام زائر به عربستان را متوقف کنند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، جمعی از انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های تهران، در واکنش به تجاوز ماموران سعودی به دو نوجوان ایرانی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند:  مسئولان سازمان حج تا معلوم شدن نتیجه تحقیقات و پیگیری‌ها، اعزام زائر به عربستان را متوقف کنند، وزارت خارجه کشورمان می‌بایست به صورت جدی پیگیری این موضوع را دنبال کند و چنانچه صحت موضوع آشکار شد تا اعدام ماموران خاطی سعودی و عذرخواهی رسمی حکومت سعودی از ملت ایران، موضوع را رها نکنند.

در ابتدای این بیانیه آمده است: خبر منتشر شده در رسانه‌های کشور مبنی بر تجاوز ماموران پلیس عربستان سعودی به دو نوجوان ایرانی در فردوگاه جده، موجی از بهت و نگرانی را در خانواده‌ها و مردم کشورمان به وجود آورده است. این خبر در حالی منتشر می‌شود که سالانه چندصد هزار نفر زائر ایرانی با پرداخت هزینه‌های بالا و با شوق دیدن و زیارت خانه خدا و مشاهد شریفه در مدینه منوره و مکه مکرمه، راهی کشور عربستان می‌شوند اما متاسفانه با وجود تعداد کثیر زائران ایرانی، بر اثر بی تدبیری مسئولان سازمان حج و زیارت و وزارت خارجه که البته مختص دولت خاصی نیست و در دولت‌های قبلی هم به همین منوال بوده است، یک ساز و کار مشخص و ضابطه شفاف برای نحوه ورود و خروج زائران به کشور عربستان تهیه و تدوین نشده است و مردم هر سال شاهد اخبار ناگوار از توهین و جسارت ماموران پلیس سعودی به زائران ایرانی در قالب انگشت نگاری و برخوردهای بی‌ادبانه و… بوده‌اند.

در ادامه بیانیه این تشکل‌های دانشجویی تاکید شد: اما این بار، مسئله‌ای پیش آمده که دیگر موضوع آن بازرسی و انگشت نگاری و… نیست؛ بلکه موضوعی حیثیتی و اخلاقی است که در صورت صحت، فاجعه‌بار خواهد بود. سوال اینجاست که بر فرض صحت ادعای طرف سعودی مبنی بر نادرست بودن خبر تجاوز ماموران این کشور به دو نوجوان ایرانی، اساسا به چه دلیل و بنا بر کدام قانون و ضابطه، نوجوانان ایرانی را از پدر و مادرشان جدا کرده و به مکانی نامعلوم که فاقد دوربین مدار بسته است منتقل کرده‌اند. سوال اینجاست که وقتی با وجود دستگاه‌های مدرن بازرسی در فرودگاه جده که با استفاده از آن، هرگونه مورد مشکوک کاملا قابل بررسی است و نیازی به انتقال افراد به مکان‌های خلوت و برهنه نمودن و … وجود ندارد، چرا و به چه علت 2 زائر ایرانی – آن‌هم نوجوان- بایستی در مکانی خلوت و به دور از چشم مسئولان کاروان ایرانی و پدر و مادر نوجوانان مورد بازرسی و تفتیش بدنی قرار گیرند؟! پرواضح است که این ادعای پلیس سعودی، کاملا غیرمنطقی است و آنچه بایستی مبنا قرار گیرد وضعیت روحی و جسمی نوجوانان معصوم ایرانی است، نه ادعای پلیس سعودی که خود در مقام اتهام قرار دارد.

این بیانیه در ادامه اعلام کرد: حال که این خبر منتشر شده و نگرانی‌ها و ابهامات جدی در این خصوص بوجود آمده، در حالی که هنوز فراموش نکرده‌ایم که چندی پیش نیز یک دیپلمات مست سعودی در تهران، یک شهروند ایرانی را در تصادف اتومبیل به قتل رساند، چند مسئله خواست جریان دانشجویی از مسئولان مربوطه است: اولا؛ مسئولان سازمان حج و زیارت در اقدامی فوری و تا معلوم شدن نتیجه تحقیقات و پیگیری‌ها، اعزام زائر به عربستان را متوقف نموده و بدانند در این مسیر، مردم حامی اقدام آنها خواهند بود. ضمن آنکه عملکرد سازمان حج و زیارت در این خصوص قابل قبول نبوده و معلوم نیست نماینده مستقر سازمان حج و زیارت در فرودگاه جده چرا اجازه انتقال نوجوانان ایرانی به این صورت مشکوک را داده‌اند؟! دوما؛ وزارت خارجه کشورمان می‌بایست به صورت جدی پیگیری این موضوع را دنبال کند و چنانچه صحت موضوع –که امکان پذیر است- آشکار شد تا اعدام ماموران خاطی سعودی و عذرخواهی رسمی حکومت سعودی از ملت ایران، موضوع را رها نکنند. بدیهی است بیان شفاف حقایق این موضوع تلخ، حمایت ایشان را در پی خواهد داشت.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهد

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شریف

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی