منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ - ۹:۴۳
شناسه خبر: 179532
گروه :خبر
ویزه
 

با تلاش ریش سفیدان جاسک و کنارک؛

سازش دو طایفه در جاسک هرمزگان پس از ۲۰ سال اختلاف

پس از 20 سال اختلاف و کشمکش بین دو طایفه آبکار و بابیزان ساکن جاسک ؛با همت ریش سفیدان و معتمدین دو شهرستان جاسک هرمزگان و کنارک سیستان وبلوچستان بین این دو طایفه صلح و سازش برقرار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مکران نیوز،مولوی راشد بندار، امام جمعه اهل سنت مسجد یکبنی جاسک با بیان اینکه قبل از انقلاب ،سیاست رژیم آن بود که مردم مخصوصا بلوچها را به جان هم بیندازد گفت: نظام اسلامی سیاستی را دنبال می کند که مردم در نظام سهیم باشند و کلیه اقشار از هر گروهی که باشند را به صلح و دوستی تشویق می کند.

بندار افزود:اصلاح بین مردم و به خاطر خدا از نماز و روزه و زکات ثوابش بالاتر است بنابراین هم اینک همه افراد وظیفه دارند در این راه بیشتر بکوشند که قطعا مایع خیر وبرکت ورحمت آنها خواهد بود.

 

بندار

فرماندار جاسک با تشکر از کدخدا روشن با بیان اینکه باید بین بزرگان قبایل تمهیداتی صورت گیرد که اختلافات طایفه ایی به حداقل برسد، افزود: به همین منظور در شهرستان جاسک شورایی با حضور سران و بزرگان تشکیل شده که وظیفه آن این است که اگر اختلاف و تنشی در جایی رخ دهد این شورا ورود پیدا میکند و با ریش سفیدی معتمدین، اختلافات را فیصله میدهد.

فرماندار

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه جاسک نیز در این مراسم گفت: مسلمانان درسایه حرکت زیر پرچم آیه«إنما المومنون إخوه» می توانند در جهان کنونی و آینده سربلند باشند و عزت خود را حفظ کنند، چون زیر بنای وحدت اسلامی، همین اصل قرآنی است.

حسین زاده با بیان اینکه سران، بزرگان و معتمدان طوایف در برقراری صلح و دوستی میان مردم منطقه بویژه حل اختلافات و درگیریهای قومی و طایفه ای نقش بسیار مهمی دارند و خوشبختانه تاکنون در این راه گامهای خوبی نیز برداشته اند اظهار داشت:انتقام شخصی ، کدورت ها و اختلافات قومی و قبیله ای همه باعث می شوند دشمنان و بدخواهان همانگونه که قبلا ثابت کرده اند از آب گل آلود ماهی گرفته و این مسائل را برجسته نمایند.

در ادامه امام جمعه اهل سنت چاهان شهرستان کنارک مفتی سعید با تشکر و قدردانی از دو طایفه که به خاطر خدا راضی شدند همدیگر را ببخشند گفت :هر گذشتی هر چه قدر کوچک، نشاطی را در انسان به وجود می‌آورد، گذشت و بخشش، لذت شیرینی، بالاتر از کینه و دشمنی دارد.

 

مولوی

به گزارش مکران نیوز، سران و بزرگان دو طایفه ، پس از مراسم روبوسی به اختلافات خود خاتمه دادند.و بر سفره مشترکی نهار را تناول کردند.

IMG_0166

 

 

انتهای پیام/م

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است