منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۹
شناسه خبر: 215609
گروه :خبر
13931128000539_PhotoA

نخستین دولت موقت ترکیه با 26 نفر،از جمله 12 عضو حزب عدالت و توسعه، 11 فرد مستقل، 2 عضو از حزب دموکراتیک خلق‌ها و یک عضو از حرکت ملی تشکیل شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، شب گذشته، فهرست اعضای کابینه دولت موقت را تایید کرد تا این دولت، کشور را تا برگزاری انتخابات زودهنگام در اول نوامبر آینده و تشکیل دولت جدید اداره کند.

به دنبال ناکامی حزب عدالت و توسعه ترکیه به رهبری احمد داوود اوغلو در تشکیل کابینه ائتلافی،‌قرار است اول نوامبر انتخابات سراسری جدیدی در ترکیه برگزار شود.

در دولت جدید، یک زن محجبه به نام «آیشان غورجان» نیز حضور دارد که وزارت خانواده و سیاست‌های اجتماعی را برعهده گرفته است.

در دولت جدید ترکیه، 11وزیر تغییر کرده‌اند که 8 نفر آنها به دلیل آنکه عضو پارلمان نبوده‌اند و در عین حال وابسته به حزب عدالت و توسعه بوده‌اند، از پستهایشان کنار گذاشته شده‌اند. زیرا بر اساس قانون اساسی، افرادی که عضو پارلمان کشور نباشند در صورتی می‌توانند در دولت موقت حضور یابند که مستقل باشند.

لذا به همین دلیل، دو معاون از معاونان نخست وزیر یعنی «بولنت آرینچ» و «علی باباجان»، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه، «فاروق چیلیلک» وزیر کار و تامین اجتماعی، «تانیر یلدیز» وزیر انرژی و منابع طبیعی، «نورالدین جانیکلی» وزیر گمرک و بازرگانی، «عمر چیلیک» وزیر فرهنگ و گردشگری و «مهدی أکار» وزیر تغذیه و کشاورزی و سرمایه‌های حیوانی از دولت کنار گذاشته شدند.

به جای آرینچ و باباجان، «یلدریم طغرل تورکش» عضو پارلمان از حزب حرکت ملی و «جودت یلماز» وزیر سابق توسعه، معاون نخست‌وزیر شدند.

«نعمان قورتولموش» و «یالچین آکدوغان» نیز همچنان به عنوان معاونان نخست‌وزیر باقی ماندند.

به جای سایر افراد کنار گذاشته شده، نیز چندین نفر انتخاب شدند که اسامی آنها در ادامه می‌آید:

«علی رضا الابویون» وزیر انرژی و منابع طبیعی عضو پارلمان سابق ترکیه از حزب عدالت و توسعه، «جناب اشچی» وزیر گمرک و بازرگانی که پیش از این یکی از مشاوران همین وزارتخانه بود، «یالچین توبجو» وزیر فرهنگ و گردشگری رئیس سابق حزب وحدت بزرگ، «قطب‌الدین أرزو» وزیر تغذیه و کشاورزی و سرمایه حیوانی که معاون وزیر همین وزارتخانه و عضو پارلمان سابق از حزب عدالت و توسعه بود.

به جای «عائشه نور اسلام» وزیر خانواده و سیاست‌های اجتماعی، آیشان غورجان انتخاب شد و «ولکان بوزکر» وزیر امور اتحادیه اروپا جای خود را به « علی حیدر قونجا» عضو پارلمان از حزب دموکراتیک خلق‌ها، «جودت یلماز» وزیر توسعه جای خود را به«مسلم دوغان» از حزب دموکراتیک خلق‌ها و «صباح الدین اوزتورک» وزیر کشور جای خود را به «سلامی التینوک» مدیر امنیت استانبول داد.

به این ترتیب در دولت موقت، 12 نماینده از نمایندگان حزب عدالت و توسعه از جمله «احمد داوود اوغلو» نخست‌وزیر، یک نماینده پارلمانی از حزب حرکت ملی در پست معاون نخست‌‌وزیر، 2 نماینده از حزب دموکراتیک خلق‌ها به عنوان وزیرا توسعه و امور اتحادیه اروپا و 11 وزیر مستقل از خارج از پارلمان حضور دارند.

کمیساریای عالی انتخابات در ترکیه پیشتر اعلام کرد که احزاب ترکیه 18 سپتامبر آینده، می‌توانند اسامی نامزدهای خود برای شرکت در انتخابات زودهنگام ارائه کنند تا این کمیساریا اسامی نهایی نامزدهای انتخابات را تا 28 سپتامبر اعلام کند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند