منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۵
شناسه خبر: 297969
گروه :خبر
13940217000024_PhotoA

نماینده عربستان در سازمان ملل در مصاحبه با یکی از برنامه‌های چالشی شبکه الجزیره نتوانست به این سؤال پاسخ دهد که چطور ریاض خواهان دموکراسی در سوریه است، اما دموکراسی در عربستان را برنمی‌تابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «عبدالله بن یحیی المعلمی» نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل در مصاحبه‌ای که قرار است مشروح آن به زودی منتشر شود، نتوانست به سوالی در مورد رویکرد دوگانه ریاض در قبال دموکراسی، پاسخ روشنی بدهد.

وی که در برنامه «آپ فرانت» شبکه الجزیره صحبت می‌کرد، با این سوال «مهدی حسن» مجری انگلیسی این شبکه مواجه شد که چطور عربستان در سوریه به دنبال دموکراسی است اما حق رأی دادن را به مردم خود نمی‌دهد.

المعلمی که آشکارا از پاسخ به چنین سوالی درمانده شده بود، به روش‌های مختلف سعی کرد از پاسخ به این سوال طفره رود و نهایتا مجبور شد ادعا کند که میزان محبوبیت دولت در عربستان از هر کشور دیگری در جهان بالاتر است و به همین دلیل الزاما نیازی به برگزاری انتخابات در عربستان وجود ندارد.

او همچنین در بخشی از این مصاحبه گفت اگر راهی برای پرسش از مردم وجود داشت می‌شد صحت این ادعا را سنجید، که در پاسخ مجری برنامه گفت: «راهی وجود دارد، اسمش انتخابات است.»

در ادامه فیلم و متن پیاده‌شده این بخش از مصاحبه المعلمی آمده است:

حسن: بسیاری ممکن است بگویند که خوب اینکه در سوریه دموکراسی باشد، چیز خوبی است، اینکه یک دولت منتخب در سوریه روی کار باشد. اما در عین حال ممکن است بپرسند که چطور است که شما با یک دولت منتخب در سوریه موافق هستید، اما با شکل‌گیری یک دولت منتخب در عربستان موافق نیستید؟ اگر مردم سوریه باید بتوانند حاکم یا رئیس دولت خود را انتخاب کنند، چرا مردم عربستان سعودی نتوانند رئیس دولت خود را انتخاب کنند؟

معلمی: بروید و از مردم عربستان سعودی بپرسید.

حسن: من نمی‌توانم، می‌توانم؟

معلمی: بله که می‌توانید.

حسن: نه، این کار در عربستان سعودی غیرقانونی است، اینکه خواستار تغییر دولت شوند یا از پادشاه بخواهند که از قدرت کنار بروند.

معلمی: من نگفتم بروید و خواستار تغییر دولت شوید، گفتم بروید و از مردم عربستان سعودی بپرسید که آیا از سیستم و دولتشان راضی هستند یا نه.

حسن: چطور این کار را انجام دهم؟ راهش چیست؟

معلمی: هرطوری که می‌خواهید.

حسن: نظرسنجی؟

معلمی: نظرسنجی یا هرچیز دیگری.

حسن: انتخابات چطور؟

معلمی: خوب، ما هم بالاخره زمانی انتخابات خواهیم داشت، ما از انتخابات شهرداری‌ها شروع کرده‌ایم. اما انتخابات نوش‌دارویی برای همه چیز نیست.

حسن: نه، من هم موافقم، اما شما گفتید که می‌خواهید در سوریه انتخابات برگزار شود، من هم می‌گویم خوب چرا در عربستان هم انتخابات برگزار نشود؟

معلمی: خوب، به این خاطر که اینکه در سوریه انتخابات برگزار شود به این معنی نیست که جای دیگری هم انتخابات برگزار شود. من گفتم انتخابات نوش‌دارویی برای همه چیز نیست و شما هم موافقت کردید. مسئله اصلی این است که مردم با ساختار دولتی که بر آن‌ها حکومت می‌کند، موافق بوده و از آن راضی باشند و من می‌خواهم ادعا کنم که اگر شما به عربستان سعودی بروید و یک نظرسنجی انجام دهید، به هر نحوی، رسمی یا هر طور دیگری، خواهید دید که درصد بالایی از رضایت از حاکمیت در عربستان سعودی وجود دارد.

حسن: آیا دلیلش این نیست که اگر آن‌ها بگویند که این دولت را نمی‌خواهند و دولت دیگری می‌خواهند، به زندان می‌افتند؟

معلمی: نه، نه.

حسن: چون این در عربستان سعودی بر خلاف قانون است که مردم خواستار تغییر در وضعیت حاکمیت شوند.

معلمی: اما مسئله این نیست.

حسن: (با خنده) چرا مسئله همین است.

معلمی: نه، نه، اینطور نیست.

حسن: (مثلا) من به عنوان یک شهروند سعودی چطور می‌توانم بگویم که ساختار حاکمیتی متفاوتی می‌خواهم، وقتی که گفتن این حرف غیرقانونی است؟

معلمی: من می‌گویم که اگر راهی وجود داشت که می‌شد از طریق آن از مردم در خیابان، به صورت ناشناس یا خصوصی یا هر طور دیگری، سوال کرد…

حسن: چنین راهی وجود دارد، اسمش انتخابات است.

معلمی: خوب، رأی دادن بر اساس اصول دموکراسی غربی…

حسن: نه، بر اساس هر اصولی که خواهان آن در سوریه هستید.

معلمی: خوب، حتی، حتی آن هم راه‌حلی برای یک سیستم حکومتی نیست. آنچه مهم است، قراردادی است که بین دولت و حاکم وجود دارد، اینکه مقبولیت دوجانبه وجود داشته باشد. من می‌توانم به شما بگویم که این مقبولیت متقابل در عربستان بسیار بالاتر از تقریبا هر کشوری در جهان است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند