منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۹
شناسه خبر: 207268
گروه :خبر
IMG_0856
 

زنگ خطر مهاجرت در روستاها؛

امنیت در جنوب ایران هزینه بر می شود/تصاویر

ادامه اکران سریال تلخ خشکسالی درشهرستان حاجی آباد زنگ خطر مهاجرت در روستاهای این شهرستان را به صدا در آورده است و این روند مهاجرتی امنیت جنوب ایران را هزینه بر می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ،رئیس شورای اسلامی روستای “گله گاه” با اشاره به اینکه روستای گله‌گاه تا چند سال اخیر قبل از خشکسالی یکی از خوش آب و هواترین روستاهای شهرستان حاجی آباد بود گفت : گندمزار و دشت های سر سبز داشت و گله های گاو و گوسفند و شتر در آن می چریدندو به همین دلیل هم روستا «گله گاه»یعنی جایی که گله های حیوانات در آن بوده اند، نام گرفته است.

 

 

عسکر مرادی رئیس شورای اسلامی روستای «گله گاه» با بیان اینکه در حال حاضر حدود 35 خانوار و 130 نفر در روستا زندگی می کنند اظهار کرد: تا سال 71 تعداد 600 نفر در قالب 120 خانوار درروستا بودندکه یک دهه اخیر به دلیل خشکسالی، شوری آب چاه، نبود کشاورزی و دامداری، مهاجرت ها شروع شد و روستا خالی از سکنه شد.

 

 

وی گفت : گرچه عوامل متعدد دیگری از جمله جاذبه های شهر، نبود شغل، تغییر فرهنگ کار در روستاها، نبود امکانات به روز در مناطق روستایی، نبود امکانات تحصیلی و… نیز در اغلب هجرت ها اثرگذار بوده اند اما نمی توان نقش آب را به عنوان اصلی ترین عامل حیات در روستاها نادیده گرفت.

 

 

مرادی مهمترین علل مهاجرت روستائیان به شهر را خشکسالی های چندساله اخیر و نبود آب عنوان کرد و افزود: درگذشته مهمترین منبع آبی روستائیان شهرستان حاجی آباد چشمه و قنات بوده است که به مرور زمان بیشتر این چشمه ها و قنوات خشک و یا کم آب شده‌اند.

 

 

وی افزود : بسیاری از چاهای آب خشک شدند و کشاورزی ها و دامداری ها تنزل یافت و حال تعداد انگشت شمار از چاها آب دارند وکه آب شور است که نه برای شرب مناسب است و نه برای کشاورزی و حتی شستشوی لباس مناسب نیست وقتی لباس ها با این آب شسته می شود، لکه های شوره سفید رنگ بر روی لباس نمایان میشود

 

رئیس شورای  اسلامی  روستای  گله  گاه در ادامه بیان کرد : تا قبل از خشکسالی در این روستا صدها تن گندم کشاورزان برداشت می کردند ولی الان دیگر نه آبی و نه بارانی است که گندم آنچنانی بروید.

 

 

مرادی اضافه کرد : اهالی این روستا برای شستن ظروف خود باید مسافت طولانی طی کنند که فاصله زیادی با خانه شان داردتا به سر چشمه بروند و ظرف هایشان را بشویند.

 

 

رئیس شورای اسلامی روستای “گله گاه” با بیان اینکه آب شرب این روستا با تانکر می آورند و ذخیره سازی می کنند و در روستا آب شرب وجود ندارد و اکثر ساکنان این روستا به دلیل بی آبی از این روستا رفته اند تصریح کرد:این روستان علاوه بر بی آبی مدرسه هم ندارند،فقط یک دبستان فرسوده در روستا است که بسیاری از دانش آموزانی که توانایی رفتن به شهر را ندارند ترک تحصیل می کنند.

 

 

وی گفت: گرچه عوامل متعدد دیگری از جمله از جمله جاذبه های شهر، نبود شغل، نبود امکانات به روز در مناطق روستایی، نبود امکانات تحصیلی، نبودکشاورزی ، نبود تلفن، ضعیفی برق.. نیز در اغلب هجرت ها اثرگذار بوده اند اما نمی توان نقش آب را به عنوان اصلی ترین عامل حیات در روستاها نادیده گرفت.

 

 

مرتضی مرادی،یکی از اهالی روستا گفت : 34میلیون وام دامداری گرفته ام که بایستی 100 میلیون تومان پرداخت کنم که پارسال 15میلیون تومان پرداخت کرده ام ،گاو داری ام ظرفیت 150رأس گوساله داشت اما به دلیل نبود آب و علوفه فقط 15 رأس گاو در حال حاضر دارم یا گوساله ها مردند و یا لاغر بودند و ارزان فروختم اگر فقط یک هکتار علوفه داشتم، می توانستم گاوداریم را رونق دهم.

 

وی در ادامه افزود :شش میلیون وام برای کشت گندم گرفتم اما هرسال به دلیل نبود آب شیرین و نبود بارندگی، ضرر می کنم و نمی توانم کشاورزی کنم .
رئیس شورای اسلامی روستای “گله گاه” بیان داشت: اگر در روستا «سد» احداث شود و یا در منطقه «پل خانی» روبروی «تنگ دوکان» و اطراف روستاکه آب شیرین وجود دارد، دو حلقه چاه زده شود و 240 هکتار برای کشاورزی و تولید علوفه مردم روستا اختصاص دهند، مشکل آب شرب و علوفه برای دام های روستائیان بر طرف می شود اهالی این روستا مهاجرت نمی کنند.

 

 

مرادی اظهار کرد: چاهی در این روستا وجود دارد که آب شور را از دل زمین می مکد و به مخزن در بالای کوه پمپاژ می کند و این آب اندک در لوله های تعدادی از ساکنان جریان دارد و به بقیه روستا نمی رسد.

 

 

وی با اشاره به اینکه در حال با تانکر آبرسانی می شوند، بیان کرد:مگر مردم تا کی می توانند این وضع را تحمل کرده و بیشتر ایام هفته را با بی آبی سپری کنند، به طور حتم اگر چاره ای برای مردم اندیشیده نشود مردم این روستاها نیز به زودی به فکر مهاجرت خواهند افتاد.

 

 

وی ادامه داد: آبی که با تانکر می آوردند تصفیه شده و بهداشتی هم نیست و هر چند خانواده آب را بین خود با قیمت حدود صد هزار تومان تقسیم می کنند و این آب هم به دلیل زنگ زده بودن تانکر، آب هم زرد و قرمز رنگ است و طعم و بو دارد.

 

رئیس شورای اسلامی روستای “گله گاه” خاطر نشان کرد: اگر یک لوله 3اینچ برای شرب و لوله ی 6 اینچ آب برای علوفه دام داشتیم،کسب و کار در این روستا رونق می یافت و روستاییان مهاجرت نمی کردند.

 

وی بیان داشت : در قبرستان بسیار قدیمی، سنگ هایی دیده می شود که با خطوط خاصی بر روی آن نوشته شده است و به مسئولان مختلف در مورد مشکلات روستا نامه نوشته شده است است، اما تا کنون اقدامی نشده است.

 

انتهای پیام / س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است