منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۲
شناسه خبر: 256979
گروه :خبر
13940312000206_PhotoA

کنفدراسیون فوتبال آسیا امتیازات کسب‌شده توسط باشگاه‌های ایرانی را اعلام کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، کنفدراسیون فوتبال آسیا گزارش عملکرد باشگاه های مختلف را طی سالهای 2012 تا 2015 و نحوه محاسبه سهمیه ها در سال 2017 و 2018 را اعلام کرد.

نحوه محاسبه سهمیه حضور باشگاه های ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا برای سالهای 2017 و 2018 از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام شد. در نامه ارسالی از AFC نحوه امتیاز دهی به این شرح است که از 100% امتیازات داده شده 70% آن مربوط به عملکرد فنی باشگاه های حاضر در مسابقات و 30% باقیمانده امتیازات مربوط به عملکرد فنی تیم ملی کشورهای عضو است.

نکته مهم اینکه بر همین اساس مجموع امتیاز عملکرد فنی باشگاه ها در هر سال برای هر کشور محاسبه و مجموع آنها طی دوره زمانی مشخص میزان سهمیه آن کشور در سالهای آتی را مشخص خواهد کرد.

لازم به توضیح است میزان سهمیه تیم‌های باشگاهی ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا برای حضور این تیم های در مسابقات سالهای 2017 و 2018 مطابق با فرمول فوق محاسبه و تعیین خواهد شد و بنا بر اعلام قبلی و در مجموع 100% امتیازات اختصاص یافته ایران در جایگاه سوم قرار دارد.

رده بندی اعلام شده با امتیازات اعلامی به این شرح است:

1- کره جنوبی: 89.838 امتیاز

2- عربستان: 89.217 امتیاز

3- ایران: 78.153 امتیاز

4- امارات: 77.314 امتیاز

5- ژاپن: 74.314 امتیاز

مهم‌ترین نکته در این رده بندی فاصله یک امتیازی امارات با ایران و فاصله 4 امتیازی ژاپن با ایران است.

با توجه به احراز رتبه نخست توسط تیم ملی فوتبال ایران در رنکینگ فیفا و رتبه اول در آسیا، 30% امتیاز مربوط به تیم ملی در اختیار ایران قرار گرفته و 70% باقیمانده منوط به عملکرد فنی تیم های باشگاهی است که در ادامه توضیحات مربوط به آن آمده است.

براساس امتیازات کسب شده توسط تیم ملی و باشگاه های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا که مطابق با عملکرد فنی آنها و طی سالهای 2011 تا 2014 محاسبه شده است، فوتبال ایران سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف دارد که در واقع بالاترین میزان سهمیه های اختصاص یافته به کشورهای آسیایی است.

با توجه به عملکرد فنی باشگاه های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا طی این سالها نیز (3+1) سهمیه برای سالهای 2015 و 2016 برای ایران در نظر گرفته شده است و باشگاه های ایرانی حاضر در این مسابقات از هم اکنون باید به فکر حضوری پرقدرت در این مسابقات در سال 2016 باشند. چرا که ملاک اصلی AFC عملکرد فنی این باشگاه ها و تیم ملی است که سهمیه مسابقات را برای سالهای 2017 و 2018 را مشخص خواهد کرد.

لازم به یادآوری است که مطابق قوانین مسابقات لیگ قهرمانان، قاره آسیا به دو بخش شرق و غرب تقسیم شده است. تیم های اول و دوم هر گروه به لحاظ امتیاز، سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم خواهند داشت و تیم های سوم و چهارم دارای دو سهمیه مستقیم و دو سهمیه غیرمستقیم خواهند بود و تیم پنجم نیز حداکثر یک سهمیه مستقیم و دو سهمیه غیر مستقیم دارند و به همین ترتیب سایر تیم های نیز با سهمیه های کمتر به این مسابقات راه خواهند یافت.

بنا بر اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا سهمیه سالهای 2017 و 2018 براساس عملکرد فنی باشگاه ها طی سالهای 2013 تا 2016 خواهد بود و میزان امتیازات کسب شده در 10 کشور نخست آسیا در 70% امتیازات مربوط به باشگاه ها به این شرح است:

از این نمودار موارد زیر منتج می شود:

عربستان: نمرات کسب شده توسط تیم های باشگاهی این کشور سیر نزولی داشته اما همواره امتیازات آن بالاتر از 15 بوده است و به نظر می رسد در سال 2016 که امتیاز آن برای تعیین سهمیه های دو سال آینده به این جدول اضافه خواهد شد همین روند را طی کند.

کره‌جنوبی: با نرخی مشخص و در فاصله بین 15 تا 18 امتیاز کسب کرده است.

امارات: این کشور از امتیاز 10 آغاز کرده و پس از یک رکود و رسیدن به عدد 6 در سال 2013 در حال حاضر با سیری صعودی امتیاز 25 که بالاترین امتیاز در همه کشورها است کسب کرده و در سال 2016 نیز می تواند همین روند را طی کرده و به امتیاز خود در این سال اضافه کند و هم در مسابقات و هم در تعداد سهمیه ها از سایر کشورها پیشی بگیرد.

ایران: با روندی خوب و با امتیاز 17 آغاز کرده و پس از کسب 9 امتیاز در سال 2014، در سال 2015 کمترین امتیاز را بین رقبای اصلی خود یعنی عربستان، امارات، چین، قطر، کره جنوبی، ژاپن و چین کسب کرده است و در صورت لغزشی کوچک از سوی سایر باشگاه ها و عملکرد نامناسب آنها در سال 2016 این امکان وجود دارد که کشورهای چین، ژاپن و حتی قطر جایگزین ایران در این جدول شوند.

ژاپن: این کشور طی سالهای گذشته روندی صعود داشته و طی سالهای 2012 تا 2015 از امتیاز 10 به امتیاز 15 رسیده است و در سال جاری نیز پیش بینی کسب امتیاز بیشتر از 15 از سوی این کشور می رود.

نکته قابل توجه در این جدول فاصله یک امتیازی ایران و ژاپن و فاصله حدود دو امتیازی ایران و چین است که شرایط را برای سال جاری حساس تر و اهمیت توجه ویژه باشگاه ها به مسابقات سال 2016 را بیش از پیش می کند.

گزارش دوم ارسالی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا مربوط به عملکرد باشگاه های ایرانی در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا طی سالهای گذشته و بخصوص مقایسه ایران با سایر کشورهای آسیایی است که در ادامه آمده است:

همانگونه که از جدول فوق بر می‌آید تداوم در حضور در این مسابقات طی سالهای گذشته و البته کسب عملکرد فنی خوب می تواند در امتیاز بیشتر تاثیر گذار باشد.

در ادامه جدول امتیازات یازده تیم اول آسیا به شرح زیر آمده است:

تمام موارد و مطالب فوق الذکر این نکته مهم را دوباره یادآور می شود که عملکرد خوب باشگاه های عربستان، امارات و قطر در غرب آسیا و کره جنوبی، ژاپن و چین در شرق آسیا می تواند زنگ خطری برای تعداد سهمیه های ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا باشد و عدم موفقیت و عدم کسب امتیازات مناسب از سوی باشگاه های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا در فصل جاری می تواند عواقب جبران ناپذیری را بر پیکره فوتبال ایران وارد کرده و کاهش سهمیه ها در این مسابقات را به دنبال داشته باشد.

لذا توجه بیش از پیش به باشگاه های ایران در رقابت ایجاد شده میان تیم های مختلف آسیایی بیشتر احساس می شود و بسیاری از مشکلات باشگاه های ایرانی حاضر در این مسابقات می بایست به صورت جدی مد نظر قرار گیرد.

معضلاتی مانند مشکلاتی عدیده مالی، موضوع حق پخش تلویزیونی، مطالبات بازیکنان از باشگاه ها، معضلات و مشکلات استادیوم ها و توجه ویژه به زیرساخت ها، عدم توجه باشگاه ها به تیم های پایه که عمدتا به دلیل مشکلات مالی است باید به صورت کامل مد توجه قرار بگیرد تا باشگاه های ایرانی بتوانند با کسب امتیازات مناسب امیدوار به کسب بیشترین امتیازات باشند چرا که سایه رقبای ایران در اسیا روز به روز پر رنگ تر شده و هر آن این امکان وجود دارد که آنها گوی سبقت را از تیم های ایرانی بربایند.

به گزارش فارس، بر همین اساس و با وجود تحلیل‌های گزارش فوق به نظر می‌رسد زنگ خطر برای باشگاه‌های ایران برای حضور در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به صدا درآمده است و در صورتی که نهادهایی مانند وزارت ورزش و حتی در رأس آن دولت و مجلس شورای اسلامی کمک‌های لازم برای توسعه و به روز رسانی زیرساختها‌ را انجام ندهند، خیلی زود امتیازات لازم برای کسب حداکثر سهمیه‌های لیگ قهرمانان آسیا را از دست خواهیم داد.

فراموش نشود که تا همین چند سال پیش فقط تیم‌های قهرمان لیگ و حذفی راهی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا می‌شدند اما با روش جدید و سهمیه بندی کشورها در سال‌‌‌های اخیر شاهد هستیم که چه رقابت جالب و مهیجی در لیگ برتر به وجود آمده است و کسب سهمیه آسیا نیز در سطح قهرمانی لیگ برتر برای تیم‌های مختلف اهمیت پیدا کرده است.

از سوی دیگر سازمان لیگ چنان از وضعیت لیگ برتر ایران تعریف و تمجید می‌کند که گویی هیچ خطری در راه نیست اما شواهد و آمارها نشان می‌دهد اگر به فکر نباشیم نوشداروی پس از مرگ سهراب هم تأثیری در آینده فوتبال ایران برای کسب سهمیه‌ها نخواهد داشت.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است