منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۹
شناسه خبر: 359027
گروه :خبر
%d8%aa%d8%ac%d9%85%d8%b9%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d9%84%d9%88%d9%85%db%8c%d9%86%db%8c%d9%88%d9%85_014

بحران تولید، بیکاری، تعطیلی کارخانه ها موجب شده تا سیاست های تعدیل اقتصادی دولت بسیار ناکارامد باشد و هر روزه شرایط زندگی سخت تر شده و مشکلات بسیاری را پیش روی جامعه کارگری در قطب اقتصاد کشور می گذارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛استان هرمزگان با بهره مندی از موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی و وجود صنایع بزرگ سال هاست به عنوان قطب اقتصاد کشو رو دروازه تجارت ایران مشهور است؛ در سال های اخیر با وجود تحریم های غرب و محدودریت های اقتصادی این استان نقش خود را در اقتصاد کشور همچنان بررنگ اجرا کرده بر اساس آمار مسئولان استانی و کشوری برابر بر 9استان کشور ارز آوری داشته همچنین بالغ بر60درصد از درآمدهای کشوری از این استان تامین می شود.

استان پهناور هرمزگان به مرکزیت شهرستان بندرعباس صنایع بزرگی را در خود جا داده که موجب شده اقشار مختلف مردم را با قومیت و فرهنگ های مختلف از استان های دیگر که جویای کار می باشند در خود جا داده است.

در این بین مهم‌ترین مسئله کارگرانی که در زمینه های مختلف در حال فعالیت می باشد امنیت شغلی است که این مقوله در شهرستان بندرعباس معضل پیش روی این قشر از جامعه است که تاثیر منفی بر معیشت کارگران و بازدهی امور دارد.

مهم‌ترین کار در شرایط فعلی حفظ اشتغال در مرحله نخست و ایجاد اشتغال در مراحل بعدی است که ایجاد اشتغال نیازمند ایجاد رونق اقتصادی است و اگر مشکل تولید و صنایع حل شود به‌دنبال آن اشتغال ایجاد می‌شود.

در ماههای اخیر با افزایش نرخ تورم و رکود در جامعه همچنین سیاست های اقتصادی ارائه شده از جانب دولت ضربه مهلکی بر شرایط اقتصادی کارگران وارد شده و این قشر آسیب پذیر جامعه مانند گذشته توان تامین معیشت خود را ندارند و  شاهد تجمعات و اعتصاب های گسترده کارگران برای مطالبه حق وحقوق قانونی خود می باشیم که قطب اقتصاد کشور  را با بحران کارگری مواجه کرده است.

شرکت آلومینوم المهدی بندرعباس از اواسط زمستان سال گذشته با واگذاری این رکن مهم اقتصادی به بخش خصوصی شاهد اعتراضات و تجمعات گسترده کارگران بوده و کارگران این مجتمع بزرگ اقتصادی بارها مقابل استانداری هرمزگان، سپاه پاسداران بوده همچنین تحصنات گسترده در شرکت آلومینوم انجام شده که واکنش های متفاوت مقامات کشوری و استانی را بهمراه داشته که تنها در حد وعده های بی اثر باقی مانده و کارگران این واحد اقتصادی همچنان با مشکلات دست به گریبان می باشند.

اوایل مرداد ماه نیز بیش از 150کارگر اخراجی شرکت آلومینوم المهدی هرمزگان برای ششمین بار مقابل ساختمان استانداری هرمزگان تجمع کردند و خواستار پیگیری حقوق از دست رفته کارگران شدند که در ادامه این حرکت چندین نفر از کارگران به نمایندگی از این قشر به مجلس شورای اسلامی مراجعه کردند.

اواسط مرداد سال جاری نیز تعداد 100 نفر از کارکنان پیمانکاری شرکت مخابرات استان هرمزگان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق ماهیانه آنها مقابل درب اصلی این شرکت دست به تجمع کردند.

این کارکنان که تعداد آنها دو برابر کارکنان رسمی بوده و نزدیک به 900 نفر است طی سه ماهه گذشته حقوقی توسط پیمانکار شرکت مخابرات هرمزگان به آنها پرداخت نشده است و این درحالی بوده که حقوق و دستمزد کارکنان رسمی به طور کامل پرداخت شده است.

کارکنان مرکز ۱۱۸ استان هرمزگان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و حق بیمه با حضور در ساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان هرمزگان خواستار پرداخت مطالبات و معوقات شدندهمچنین کارکنان بخش‌های دیگر مخابرات از جمله TCT۱، مرکز ۲۰۲۰، سیمبان‌ها، نگهداری شبکه هوایی، نگهبانی، نیروهای خدماتی، امور مشترکان، همراه اول و دبیرخانه از دیگر نیروهای معترض هستند که از نخستین ساعت‌های کاری روز یکشنبه در محل شرکت مخابرات استان هرمزگان حاضر شده اند.

در روزهای گذشته نیز تعدادی از کارکنان و کارگران منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس در اعتراض به واگذاری صنایع و معادن فلزی خلیج فارس مقابل استانداری هرمزگان تجمع کردند و خواستار ممانعت از تکرار سناریوی کارکنان مجتمع آلومینوم شدند بر این اساس 200 نفر کارکنان صنایع معادن و فلزی خلیج فارس در اعتراض به عدم واگذاری بخش اصلی شرکت به پیمانکار مقبال استانداری هرمزگان تجمع کردند و از مسئولان استانی خواستار لغو چنین بخشنامه ای هستند.

بخش بهره برداری یکی از بخش های اصلی شرکت است که حدود 400 نفر از پرسنل این شرکت در آن مشغول فعالیت هستند که هم اکنون طی بخشنامه های ابلاغی از سوی توسعه و نوسازی ایمیدرو بایستی این بخش که در حقیقت بخش درآمد زای منطقه ویژه اقتصادی است به بخش پیمانکاری واگذار شود.

واگذاری  بخش بهره برداری این شرکت به پیمانکار عوامل مختلفی از جمله حقوق و مزایای پرسنل و خدمات رفاهی پرسنل را تحت تاثیر قرار می دهد زیرا کارکنان این بخش مشمول قانون شغل سخت و زیان آور هستند که پس از 20سال بازنشسته می شوند که با وگذاری به پیمانکار مزایای استفاده از شغل سخت و زیان آور از بین می رود.

در کشور ما حقوق دریافتی کارگر و کارمندمتناسب با تورم نیست و هرچه زمان می گذرد فاصله میان در آمد یک کارمند یا کارگر با مزدی که دریافت می کند و سیاست های دولت و واگذاری بخش های اقتصادی به سرمایه گذاران خصوصی ضربه ای بر اقتصاد کارگران است.

بحران تولید، بیکاری، تعطیلی کارخانه ها و سخت شدن شرایط معیشتی این روزها نقل هر مجلسی بوده و تاب و تحمل مردم را کاهش داده است. در حالی که مردم هر روزه در انتظار اتفاق نو و تازه ای هستند که زندگی آن ها را تحت شعاع قرار دهد اما سومدیریت در مسائل اقتصادی موجب شده تا سیاست های تعدیل اقتصادی دولت بسیار ناکارامد باشد و هر روزه شرایط زندگی سخت تر شده و مشکلات بسیاری را پیش روی آنان می گذارد.

وضعیت تولید در کشور در شرایط نامساعدی قرار دارد و با وجود بهبود شاخص های اقتصادی در یک سال اخیر همچنان اخباری از تعطیلی کارخانه های بزرگ و کوچک صنعتی و تولیدی به گوش می رسد که این ناقوس بیکاری را می نوازد.

با وجود حرف و شعارهای بسیار برای بهبود وضعیت اقتصادی سیر صعودی تعطیلی کارخانه ها، واگذاری یک شبه و شبه دار کارخانه ها و واحدهای مهم اقتصادی به بخش خصوصی افزایش اعتراضات کارگری و  کوچک تر شدن جامعه کارگران ملموس است که باید برای بهبود این وضعیت در قطب اقتصاد کشور اقدامی اساسی صورت گیرد.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی