منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۹:۴۵
شناسه خبر: 317752
گروه :خبر
10335_orig

رفتارهای خرد اقتصادی که در بستر خانواده صورت میگیرد، محقق کننده اقتصاد مقاومتی است که برای نهادینه کردن آن باید از همه ابزارهای فرهنگی در بالاترین کیفیت خود استفاده کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛خط مقدم اجرای اقتصاد مقاومتی در جامعه ایران بدون شک زنانی هستند که تعیین کننده سازوکار اقتصادی خانواده محسوب میشوند. زنانی که تعیین کننده نهایی خریدهای پیش از موعد یا ضرورتهای خانواده محسوب میشوند، با وجود آنکه از اهمیت زیادی در اقتصاد مقاومتی برخوردارند، چندان جدی گرفته نشده اند.

خانواده به عنوان یکی از اصول اجرایی اقتصاد مقاومتی در بستر واقعی جامعه شمرده میشود که با در نظر گرفتن نقش زنان باید به آن به شکل ویژهای نگاه کرد. رفتارهای خرد اقتصادی که در بستر خانواده صورت میگیرد، محقق کننده اقتصاد مقاومتی است که برای نهادینه کردن آن باید از همه ابزارهای فرهنگی در بالاترین کیفیت خود استفاده کرد.
خرید کالاهای ایرانی توسط خانواده نهادینه میشود فرهنگ خرید کالا و خدمات اگر مشمول خرید محصولات ایرانی باشد، به قوام اقتصاد ملی و اشتغالزایی و بهبود تولیدات داخلی کمک میکند؛ آنچه در سالهای اخیر به علت ورود نقش ماهواره ها و تبلیغ برندهای خارجی تبدیل به معضلی برای اقتصاد و صنایع داخلی کشور شده است.
از سوی دیگر، سوق دهی خانواده ها به سمت کاهش خرید کالاهای لوکس و تجملی به جای کالاهای ضروری کمک زیادی به حفظ ذخایر ملی خواهد کرد و به عبارت دیگر، زمانی اقتصاد کشور میتواند در چارچوب اقتصاد مقاومتی چرخ پررونقی داشته باشد که هزینه کرد خانواده ها متناسب با درآمدهای آنها باشد و هر روز نیازهای لوکس تراشیده نشده و ذائقه خانواده ایرانی به سمت مصارف جدید سوق پیدا نکند.
تعمیر به جای تغییر!
نگاهی به آمار مصرف و سیل واردات انواع کالاهای خارجی به ایران از پوشاک تا انواع لوازم صوتی و تصویری نشان میدهد که رفتار اقتصادی مردم به سمت خرید  بیشتر سوق پیدا کرده است.
خریدهایی که عمدتا ضروری نیست و جزو فهرست مصرفی قرار میگیرد و از سوی دیگر، تغییر ذائقه خانواده از تغییر به سمت تعمیر یکی دیگر از رخدادهایی است که میتواند رفتار اقتصادی خانواده ها را دگرگون کند و بدین معنا که اگر یک وسیله خانوادگی با تعمیر میتواند عمر 10 ساله داشته باشد، با تغییر توسط خانواده به ویژه بانوان میتواند تبدیل به یک نیاز جدید شود که هزینه جدیدی را به اقتصاد کشور و اقتصاد خانواده تحمیل میکند.
ایرانی ها اسراف کارترین مردم روی زمین
ایران در مصرف بسیاری از کالاها و مواد غذایی پیشرو است و ضایعات و هدررفت برخی از این اقلام به گونه ای است که ایرانیها را در فهرست اسرافکارترین مردم جهان قرار داده است.
بر اساس آمارهای ارائه شده در سازمان های بین المللی، سرانه مصرف ایرانی ها در حوزه نان 160 کیلوگرم برآورد شده، در حالی که در جهان 25 کیلوگرم است؛ این بدان معناست که ایرانی ها شش برابر دنیا نان مصرف میکنند و نانی که بیش از 35 درصد آن به صورت دورریز وارد شبکه بازیافت نیز نمیشود.
هدررفت آب و اسراف در مصرف حامل های انرژی نظیر گاز، برق و بنزین نمونه دیگری از رفتارهای غیراقتصادی خانواده ها است که نیاز به آسیب شناسی در چارچوب اقتصاد مقاومتی دارد.
اگر هر ایرانی خود را مجری اجرای سیاست های اقتصادی بداند و تنها به عنوان یک نظاره گر و تماشاچی به فعالیتهای دولت نگاه نکند، میتوان انتظار داشت وضعیت اقتصاد داخلی کشور روند بهبودی پیدا کند، چنانچه نگاهی به کشورهای ژاپن و کره جنوبی نشان میدهد تغییر در فرهنگ اقتصادی خانواده ها باعث اعتلای اقتصادی این کشورها شده است.
وقتی تلویزیون ایران مابه ازایی برای تبلیغات مصرفی ماهواره ندارد
از نگاهی دیگر، مردان همواره برای تأمین نیازهای اقتصادی زنان تلاش میکنند و این بانوان هستند که با تغییر نگرش در خط و مشی اقتصادی خود در چارچوب خانوار میتوانند به کمک تحقق اقتصاد مقاومتی بیایند.
آگاهی و هوشیاری زنان و همچنین مطالعه و هدایت آنها از طریق آموزش در مدارس، دانشگاه و بازار کار از مهمترین مؤلفه هایی است که میتواند در کامیابی اقتصاد مقاومتی اثرگذار باشد و در این میان نقش زنان مؤثرترین مؤلفه حاکم خواهد بود.
فاطمه آلیا، نماینده مردم تهران در مجلس نهم شورای اسلامی گفت: زنان به عنوان مهمترین مؤلفه اجرای اقتصاد مقاومتی در خانواده ها به شمار می آیند که تنها از آنها در ایام روز مادر و روز زن یاد میشود.
وی معتقد است: اگر انتظار داریم زنان به عنوان اثرگذارترین عنصر اقتصاد خانواده به یاری دولت بیایند، باید برنامه های آموزشی، ترویجی و حمایتی از این قشر را افزایش دهیم. وقتی ماهواره ها با شدت و حدت در حال تبلیغ وسایل مصرفی و تجمل های غیرضروری هستند و هر روز شاهد گرایش بیش از حد زنان به انواع و اقسام جراحی های زیبایی هستیم، باید بدانیم ذائقه عموم مردم در حال تغییر است که این زنگ هشداری است و باید از سوی مراکز فرهنگی به ویژه صداوسیما برای آن مابهازاء تعریف شود.
وی خاطرنشان کرد: وقتی در سریال های تلویزیونی و سینماهای ایران منازل مسکونی چندصدمتری با وسایل اعیانی نمایش داده میشود که هرکدام بسان قصرهای تجملی می ماند، در حالی که عامه مردم ایران در منازل 60 تا 70 متری زندگی میکنند، باید گفت درآمد انتظاری جامعه و سقف توقعات خانواده را افزایش داده ایم، بدون آنکه منابع داخلی آن وجود داشته باشد.
آلیا تصریح کرد: زیاده خواهی و تنوع طلبی یکی از معضل های ویران کردن اقتصاد است که در سالهای اخیر دامن گیر رفتارهای اجتماعی و اقتصادی خانوار ایرانی شده و به مرور در اقتصاد ملی کشور نیز نقش سوء خود را به جا گذاشته است و اینکه تنوع در دکوراسیون منزل باید هرساله اعمال شود، در واقع رفتار اقتصادی اشتباهی است که میتواند علاوه بر ایجاد معضلات اقتصادی در چارچوب خانواده به آسیب های عمیق اجتماعی نیز تبدیل شود.
تنوع طلبی باعث نشاط اجتماعی نشده و طلاق را افزایش می دهد
خرید کالاهای خارجی سبب ایجاد کلاس در طبقات اجتماعی مختلف شده است؛ بدین معنا که خرید کالای ایرانی جایی برای پز دادن ندارد و چنین فرهنگی یعنی ضربه زدن به اقتصاد داخلی کشور و کمرنگ شدن تعلقات ملی که منجر به اعتلای اقتصاد کشور است و اینکه برای گرفتن جهیزیه حتی از طریق وام و گرفتن تسهیلات بانکی اقدام به خرید کالاهای خانگی با برندهای خارجی می کنیم، ریشه در فرهنگی چندده ساله دارد که منجر به تغییر رویکرد خانواده ها شده است؛ چنین هزینه گزافی به علت تغییر دیدگاه ها و به قول معروف از مد افتادن کالاهای داخلی شده است که با روح اقتصاد مقاومتی نیز در تناقض آشکار است.
روانشناسان معتقدند در جامعه کنونی ما که زنان مدیر آن هستند و به نقش آفرینی در جامعه و خانواده مشغولند، وضعیت اقتصادی دچار تغییراتی شده و لازم است با هدف تغییر رفتارهای اقتصادی زنان، از ظرفیت فرهنگی کشور حداکثر استفاده را به عمل آورد.
فهیمه قبیتی میگوید: تغییر ارتقای کیفیت اوقات فراغت خانواده ضرورتی است که باید توسط زنان مورد تجدیدنظر قرار گیرد خانوادهای که خود را ملزم میداند تعداد سفرهای خود را به چند سفر کوتاه مدت و بلندمدت در سال افزایش داده و همواره از رستوران ها و هتل های گران قیمت استفاده کند، تنها باید در یک بستر فرهنگی با ایجاد فضایی شاد و به حداقل رساندن هزینه های مصرفی، کیفیت اوقات فراغت خود را افزایش دهد.
وی ادامه داد: نگاهی به وضعیت اجتماعی نشان میدهد با وجود افزایش مصرف و میل به زیاده خواهی و تجمل گرایی که در خانواده های ایرانی وجود دارد و تنوع طلبی و رفتارهای غیراقتصادی، نشاط اجتماعی در جامعه افزایش پیدا نکرده است و چه بسا باعث ازهم گسیختگی خانواده نیز شده است.
این کارشناس یادآور میشود: تغییر کیفیت زندگی تنها با خریدهای چندباره امکان پذیر نیست و زنان باید در یک سیستم آموزشی و فرآیند حمایتی قرار گیرند تا برای خانواده برنامه ریزی داشته باشند و تغییر فرهنگی که منجر به استحکام خانواده شود، نه آنکه با تحمیل خواسته های بیش از نیاز درآمد مرد خانواده استحکام زندگی را با چالش روبه رو کند.
قبیتی تأکید کرد: زنان شاغل نقش مؤثرتری در ایجاد اقتصاد مقاومتی دارند، چرا که تغییر رفتارهای اقتصادی در زمانی که از استقلال مالی بیشتری برخوردارند، سخت تر است و به تناسب تبلیغاتی که در جامعه وجود دارد و فرهنگی که از بیرون زنان را کنترل میکند، میل بیشتری به تنوع طلبی دارد؛ لذا تنها با ابزارهای حمایتی و ایجاد بسترهای فرهنگی است که میتوان خانواده هایی شادتر و با هزینه های کمتر تعریف کرد.
انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند