منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۷
شناسه خبر: 338058
گروه :خبر
13

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: تصور زنانه بودن حجاب در جامعه یکی از معضلات اجتماعی امروز است و گاه به اشتباه این تفکر غلط ترویج می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از  کیش پرس،  مراسم نخستین گردهمایی بانوان کیش، حامیان حریم خانواده با برگزار تریبون آزاد و پاسخ به سوالات مردمی آغاز شد و پس از برگزاری نماز جماعت به امامت حجت الاسلام سید محسن طباطبایی، دکتر فهیمه فرهمند پور استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به ایراد سخن پرداخت.

 

بنابر این گزارش، حجت الاسلام طباطبایی با یادآوری علت نامگذاری روزی به نام عفاف و حجاب و ارزش حفظ و صیانت از حجاب به تاریخ مبارزات مردمی در مسجد گوهر شاد علیه کشف حجاب رژیم منحوس پهلوی اشاره کرد و گفت: فرهنگ مبارزه با حجاب از سوی دشمنان و استکبار جهانی ریشه دار است و تلاش برای از بین بردن فرهنگ ناب اسلامی از سوی دشمنان به شکل های مختلف همیشه وجود داشته است.

 

وی با بیان مصادیق حجاب در قرآن کریم افزود: به فرموده قرآن کریم کسی حق ندارد زیبایی و پاکیزگی را حرام کند و آنچه در دین اسلام حرام شده برای حفظ زیبایی، ارزش و پاکی شخصیت انسان و جامعه انسانی و آنچه حرام شده برای حفظ سلامت و آرامش فرد و جامعه است.

 

طباطبایی تاکید کرد: آنچه امروز در جامعه  در خصوص حجاب و عفاف تفسیر می شود در بسیاری موارد مطابق با تعابیر قرآن کریم نیست و اشتباه تفسیر می شود.

 

وی ادامه داد: اگر محدوده ای در دین برای حجاب و فرد مشخص شده است برای نجات انسان از شرایط تزلزل و سقوط انسان است.

 

در بخش دیگری از این مراسم دکتر فهیمه فرهمند پور عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه موج اسلام گرایی در کشورهای اروپایی و غربی بیش از مردان در زنان دیده می شود و مهمترین جاذبه آن نیز حجاب است افزود: تصور زنانه بودن حجاب در جامعه یکی از معضلات اجتماعی امروز است و گاه به اشتباه این تفکر غلط ترویج می شود.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بالاترین آمار خشونت در آمریکا نسبت به زنان اتفاق می افتد حجاب را سپر امنیت زنان در برابر قلب های بیمار برخی از مردان دانست.

 

وی با استناد به آیات قرآن کریم اظهار کرد: هدف از حجاب در قرآن کریم امنیت زنان در جامعه است نه تصور غلطی که رایج شده و گفته می شود حجاب واجب شده تا مردان امنیت داشته باشند.

 

وی تصریح کرد: یکی از گرفتاری های جامعه ها زنانه دیدن حجاب است.

 

فرهمند پور افزود: برخی به غلط تصور می کنند تربیت تنها مختص به زنان است و در خانواده ها تلاش می شود تا دختران خوبی تربیت شود اما از تربیت پسران غفلت می شود اما برای اصلاح جامعه نباید از تربیت هیچ یک از فرزندان غفلت کنیم.

 

وی تاکید کرد: به فرموده قرآن کریم مردان نیز باید مراقب اخلاق، تقوی، معنویت و سلامت قلب و نگاه خود باشند زیرا نگاه تیری است از تیرهای شیطان.

 

فرهمند پور با اشاره به اینکه پوشش نوعی رفتار اجتماعی است و رفتار امری گذراست بیان کرد: پوشش نوعی رفتار است و رفتارها گذرا هستند اما عفت، اخلاق و یک ویژگی شخصیتی است که با تکرار به صورت یک فضیلت و ملکه در انسان نمود پیدا می کند.

 

وی با اشاره به اینکه با حجاب بودن فرد برای محجبه شدن فرزندان وی کافی است یا خیر گفت: سوالاتی از این دست بسیار است مانند اینکه آیا مدرسه می تواند ضعف تربیتی خانواده را جبران کند؟ آیا عادت به حجاب از کودکی برای با حجاب ماندن در دوره های دیگر رشد کفایت می کند یا خیر؟

 

این استاد دانشگاه ادامه داد: نسل امروز ما به شدت از بی آرمانی رنج می برد. دختران ما نیازمند آرمان و هدف های بلند و انتخاب های ارزشمند هستند.

 

به گفته فرهمند پور امروز فرزندان ما راه را گم کرده اند و آرمان های آن ها خلاصه شده در تغییر ظواهر فردی و زندگی. آرمان دختران و پسران سرزمین ما امروز از مادر بودن، پدر شدن و اداره زندگی و تحولات بزرگ اجتماعی تبدیل به تغییر چهره و دیگر ظواهر شده است.

 

وی تصریح کرد: باید آرمان های بزرگ به جوانان داد تا آن ها بزرگ شوند.

 

فرهمند پور با بیان اینکه توجه بیش از حد خانواده ها به ظواهر زندگی به فرزندان می آموزد که ارزش هر چیزی به ظاهر آن است. ما فرزندانمان را ظاهر بین بار می آوریم و به آنان می آموزیم که قضاوت دیگران مهم تر است از آرمان گرایی. باید به آنان بیاموزیم که ارزش فرد به ارزش های اخلاقی اوست نه رفتارهای ظاهری و چهره.

 

وی تاکید کرد: خروجی تربیت آرمانگرایانه رفتارهای صحیح اجتماعی خواهد بود.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه امروز خانواده ها در تربیتی غلط سعی می کنند تا تمامی خواسته های فرزندان خود را برآورده کنند و آنان برای به دست آوردن نیازهای خود متحمل هیچ رنج و زحمتی نمی شوند اظهار کرد: تربیت های غلط ما منجر به سطحی نگری، ظاهر بینی، ناشکیبایی، بی آرمانی و به دنبال لحظه های آنی در فرزندانمان شده است.

 

وی تاکید کرد: فرزندان خود را از کودکی بزرگ منش تربیت کنیم و به آن ها بیاموزیم که زیبایی در ارزش های معنوی است.

 

برگزاری تریبون آزاد با محور خانواده و حجاب و عفاف به مناسبت روز ملی عفاف و حجاب، برپایی نمایشگاه پوستر های حجاب و عفاف، غرفه های فروش محصولات حجاب، قرائت بیانیه و غبارروبی از مزار شهدا از ویژه برنامه ای این مراسم بود.

 

نخستین گردهمایی بانوان کیش با عنوان حامیان حریم خانواده در مسجد امام حسن مجتبی(ع) کیش با سخنرانی دکتر فهیمه فرهمند پور برگزار شد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است