منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۲
شناسه خبر: 269376
گروه :خبر
DSC_2652

مقابله با عرضه، توسعه خدمات پیشگیری، توسعه خدمات درمانی، توانمند سازی اجتماعی معتادان در مراکز درمان و حمایت از درمان معتادان کم بضاعت از مواردی است که معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور بر آن ها تاکید دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، پرویز افشار،معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر در جمع خبرنگاران کیش با تاکید برمبارزه همه جانبه تمامی دستگاه های دولتی و غیر دولتی در پیشگیری و جلوگیری از تولید و عرضه و توزیع مواد مخدر در کشور گفت: هدف جدی نظام مبارزه با مواد مخدر و آسیب های اجتماعی است و در این زمینه ما معتقد به یک مبارزه جامع و متوازن هستیم.

وی افزود: در طول چند دهه انقلاب اسلامی مبارزه ای جدی در عرضه مواد مخدر در کشور ساری و جاری است که مورد تایید جامعه جهانی و اتفاق نظر مسئولان کشوری است.

افشار با تاکید بر توسعه خدمات پیشگیری اظهار کرد: تمام آحاد مردم در قالب محله ها، ادارات، نهادها و سارمان ها، مراکز آموزشی و نظامی و همه و همه باید پای کار باشند تا بتوان در این مسیر به موفقیت های چشمگیر دست یافت.

وی با اظهار تاسف از گرایش کودکان، جوانان و نوجوانان به فضای مجازی بیان کرد: متاسفانه فضای مجازی بخش زیادی از وقت افراد به خصوص جوانان را به خود اختصاص داده که باید توجه ویژه ای به این موضوع صورت گیرد تا از زیان های ناشی از آن پیشگیری شود.

این مقام مسئول در ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور به توسعه خدمات درمانی معتادان در کشور تاکید کرد و افزود: خدمات درمانی در کشور برای این قشر اسیب پذیر باید تنوع و تکثر داشته باشد و میزان پوشش خدمات درمانی نیز در حد کافی باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تنوع خدمات درمانی مشکل جدی ندارد و به میزان لازم مراکز درمانی وجود دارد اما مشکل هزینه درمان معتادان کم بضاعت است که طبق ماده 15 قانون مبارزه با مواد مخدر 2 امر باید برای معتادان کم بضاعت محقق شود یکی حمایت از درمان و دیگری خدمات پس از درمان همانند اشتغال و افزایش سطح زندگی که هم اکنون اختلالاتی در این موارد وجود دارد که امیدواریم هرچه سریعتر رفع شود.

افشار صیانت و توانمند سازی اجتماعی از موارد دیگری دانست که باید مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد و تشریح کرد: در دو سال گذشته خدمات خوبی به این افراد ارائه شده است و تعداد نسبتا قابل توجهی به مراکز کار معرفی شده اند و دولت نیز تسهیلاتی در نظر گرفته است که امیدواریم این روند ادامه یابد.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در ارتباط با گسترش روزافزون مصرف مواد مخدر در میان دانش آموزان و دانشجویان تصریح کرد: دانش آموزان و دانشجویان از جامعه جدا نیستند و هر روند تغییر و تحول در جامعه بر آنان تاثیر گذار است.

این مسئول ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در محیط های آموزشی و مدارس چند برنامه در کانون توجه قرار دارد که مهمترین آن غربالگری و مداخلات زود رس است.

وی افزود: شناسایی هز چه سریعتر افرادی که به دلیل خشونت و متلاشی شدن خانواده ها در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند می تواند در پیشگیری به ابتلاء آنان به سوء مصرف مواد مخدر و قرار گرفتن در مسیرهای بزه و ناهنجاری های اجتماعی کمک کند.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر اهمیت به سبک فرزند پروری، برگزای جشنواره های نوجوان سالم و غربالگری در سنین دبیرستان و دانشگاه را از دیگر موارد مهم مورد توجه دانست.

وی نظارت بر مراکز و کمپ های اقامتی ترک اعتیاد را بسیار ضروری عنوان کرد و افزود: اولویت جدید و مهم نظارت هرچه بیشتر بر این مراکز است اما به دلیل اینکه گاه افرادی بدون دریافت مجوز  و غیر استاندارد اقدام به برقراری اینگونه مراکز می کنند شناسایی آن ها کمی زمان بر و سخت است.

افشار با بیان اینکه در 2-3 سال اخیر تلاش های بسیاری برای ساماندهی این مراکز صورت گرفته است افزود: ما در حال بازنگری آیین نامه های ماده 15 در اخذ مجوز برای مراکز اقامتی بخش خصوصی هستیم.

وی با اشاره به اینکه نظارت بر مراکز درمان سرپایی بیش از مراکز اقامتی است بیان کرد: این مراکز دارای پروتکل های خاصی هستند که باید آن را رعایت کنند و کنترل این پروتکل ها نیز توسط معاونت غذا و دارو صورت می گیرد.

این مسئول به مقاطع درمانی طولانی سرپایی در برخی از معتادان اشاره کرد و توضیح داد: تلقی مردم در درمان اعتیاد این است که فرد معتاد در یک دوره درمانی 2-3 ماهه می تواند به پاکی مطلق برسد که این تفکر اشتباه است.

وی در ادامه گفت: افراد معتاد بسته به وضعیت و طول زمان اعتیاد در مراکز درمانی به تشخیص پزشک طول درمان های متفاوتی دارند و گاه ممکن است این درمان تا چندین سال و حتی در موارد مصرف بالای مواد مخدر از سوی برخی معتادان تا پایان عمرادامه داشته باشد.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است