منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۳
شناسه خبر: 269747
گروه :خبر
IMG-20160116-WA0003

پنیر نخل که در اصطلاح محلی به آن کور می گویند در بخش میانی سر یا تاج درخت خرما است و در فصل زمستان با پر بارشباران از طعم شیرین تری برخوردار است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛درخت نخل یکی از  آفریده‌های عجیب خداست که برای انسان مفید و قابل استفاده است و این درخت  بیشتر در مناطق جنوبی کشور  کشت و به ثمر  می دهد .

درخت خرمادارای دو جنست  نر و ماده می باشد و  هر قسمت از آن استفاده متفاوتی دارد یکی از قسمت های از این درخت پنیر آن است که در واقع ماده اولیه تشکیل تنه و برگ‌های نخل پیش از مرحله چوبی شدن است.

پنیر نخل که در واقع مریستم انتهایی نخل بوده بسیار مقوی و عامل رشد و نمو و تولید برگ و میوه جدید است، مریستم که یکی از حساس‌ترین بخش‌های گیاهی بوده در صورت آسیب دیدن باعث مرگ گیاه می‌شود.

پنیر نخل به ماده ترد، سفیدرنگ، خوردنی و شیرین بخش میانی سر یا تاج درخت خرما گفته می‌شودکه در اصطلاح محلی در استان هرمزگان به آن کور می‌گویند که در همه فصل‌های سال به دست می‌آید اما در فصل زمستان به دلیل ثمر نداشته و بارندگی های که طی این مدت انجام می شود از طعم  شیرین تری برخوردار است و اهالی در این فصل با قتل درختان نخل از این محصول برداشت می کنند.

بشتر از کور درختان بی ثمر یا کنهسال استفاده می کنند که امکان استفاده ندارد.

هر نخل دارای 3 تا 10 کیلوگرم کور یا پنیر دارد از جمله خواص کور سرشار از قند – مواد معدنی – ویتامین کالری و آهن است .

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی