منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۷
شناسه خبر: 278821
گروه :خبر
139301041810258302408404

گرده ‏افشانی از جمله مهمترین و حساس ‏ترین عملیات به‌زراعی خرما است، نقش بسیار مهمی هم در تولید میوه و هم در بهبود کمیت و کیفیت آن دارد. برای بارور کردن درخت نخل دو روش دستی (سنتی) و مکانیزه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، درخت خرما یا نخل پیشینه ای هفت هزار ساله دارد، مرحله گرده ‏افشانی از جمله مهمترین و حساس ‏ترین عملیات به‌زراعی خرما است که نقش بسیار مهمی هم در تولید میوه و هم در بهبود کمیت و کیفیت آن دارد. نخل خرما گیاهی دو پایه است و گلهای نر و ماده آن به صورت جداگانه روی پایه‏ های متفاوت تولید می‌شوند. معمولا پس از ظهور غلافهای نر و ماده و آغاز شکافتگی غلاف‌های ماده، عملیات گرده‌افشانی آغاز می‌گردد.

به گویش بندری هوار دادن یعنی گردافشانی درخت خرما است. برای بارور کردن درخت نخل دو روش دستی (سنتی) و مکانیزه است. خرما گیاهی دو پایه بوده و گل های نر و ماده به صورت جدا از هم روی پایه های جداگانه قرار دارند و از طرفی عملیات گرده افشانی بوسیله باد و یا حشرات بطور مناسبی انجام نمی گیرد لذا دستیابی به محصول مناسب چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی به میزان تلقیح گل ها بستگی دارد که معمولاً می بایست توسط انسان انجام گیرد.

باید با بریدن و جدا نمودن غلاف ها نر از روی درخت، نسبت به جمع آوری دانه های گرده اقدام نمود. سپس با تکانیدن گل آذین بر روی پارچه تمیزی دانه های گرده را جدا می کنند. از گرده های جمع آوری شده برای تلقیح به روش سنتی یا از گرده افشان مکانیکی استفاده می کنند. در روش سنتی با بالارفتن کارگر از درخت، اقدام به تکاندن آنان بر روی گل آذین های ماده می کنند و قسمت های کوچکی از خوشک های نر را در بین گل های ماده قرار می دهند تا با بازشدن تدریجی گل های ماده، دانه های گرده در اثر وزش باد و تکان خوردن رها شده و بر روی گل های ماده قرار گیرد. در گرده افشانی مکانیکی دانه گرده را در یک مخزن شیشه ای که از یک طرف به یک لوله پلاستیکی قابل انعطاف و از طرف دیگر به مخزن پمپ هوا متصل می باشد، ریخته و دانه های گرده با فشار هوا و از طریق لوله های آلومینیومی که قابل بلند و کوتاه شدن می باشند گرده را به میان گل های ماده هدایت می کند. این روش، ساده و از نظر راندمان کار نیز، سبب کاهش شدید هزینه گرده افشانی می شود.

عوامل آب  وهوایی برای باروری درخت های خرما :

دما

باران

باد و گرد و غبار

میزان سازگاری ارقام نر و ماده خرما

تفاوت بین میزان میوه‌نشینی ارقام

میزان گرده مورد نیاز ارقام

زمان گرده‌افشانی

دوره پذیرش گلهای ماده

متاسفانه در استان هرمزگان تاکنون روش مکانیزه استفاده نشده است، دلیل آن هزینه ی بالا برای خرید ماشین آلات است و به همین علت است که مردم استان هرمزگان به روش سنتی گردافشانی نخلستان ها را انجام می دهند.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند