منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۷
شناسه خبر: 235576
گروه :خبر
13940807000715_PhotoA

روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت: وزیران امور خارجه ایران و عربستان در نشست وین ۲ بحث‌های پرتنشی داشتند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، نشست وین 2 با موضوع بحران سوریه،دیروز در حالی برگزار شد که به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز در جریان این دیدار بحث و جدل بسیاری بین وزیران امور خارجه ایران و عربستان در گرفته است.

این روزنامه نوشته است که پرتنش‌ترین بحث در نشست دیروز بین محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان بود.

نیویورک تایمز با اشاره به اینکه تا همین چند روز پیش سعودی‌ها حاضر نبودند در یک اتاق با ایرانی‌ها بنشینند، به نقل از یک مقام آمریکایی حاضر در نشست نوشته است که بخش عمده نشست به «گله گذاری و اتهام‌زنی» جبیر و ظریف به یکدیگر گذشته است.

نشست وین 2 با موضوع بحران سوریه ابتدا روز پنج‌شنبه با نشست چهارجانبه وزرای خارجه آمریکا، روسیه، عربستان و ترکیه آغاز شد و پس از آن در روز جمعه با نشستی جامع با حضور نمایندگان دیگر کشورها ادامه یافت.

بر اساس بیانیه پایانی نشست، جمهوری اسلامی ایران، آمریکا، روسیه، چین، مصر، فرانسه، آلمان، عراق، ایتالیا، اردن، لبنان، عمان، قطر، عربستان، ترکیه، امارات، انگلستان، سازمان ملل و اتحادیه اروپا، شرکت‌کنندگان در نشست پایانی بوده‌اند.

پس از پایان مذاکرات وین، بیانیه‌ای 9 بندی صادر شده که در آن بر لزوم  حفظ اتحاد و یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه تأکید شده است. در این بیانیه همچنین همه اعضا برقراری آتش‌بس سراسری و آغاز روند سیاسی بین دولت و مخالفان را خواستار شده‌اند.

هرچند در این بیانیه بر لزوم تصمیم‌گیری مردم سوریه در مورد آینده این کشور تأکید شده، اما کشورهای غربی و حاشیه نشینان خلیج فارس همچنان بر کناره‌گیری بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه اصرار دارند.

قرار است طی هفته‌‌های آتی نشست دیگری با حضور نمایندگان دولت سوریه و معارضین برگزار شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی