منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۵
شناسه خبر: 220932
گروه :خبر
13940624000905_PhotoA

گلستان لرزید، اما این بار شدیدتر تا احساس شود چه خطر بزرگی در کمین مردم این منطقه شمالی قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، گلستان هر ساله شاهد چندین زمین‌لرزه است هر چند شدت اکثر این زمین‎لرزه‎ها بیشتر در حوالی مقیاس یک تا سه دهم ریشتر است و حتی بسیاری از ساکنان این استان شمالی متوجه این رخداد طبیعی نمی‎شوند.

اما در این بین زلزله‎های بالای چهار ریشتر، موضوع را برای گلستانی‎ها جدی‎تر می‎کند، مانند زمین‎‎لرزه‎های متعددی که از سال 1383 موجب شد تا بسیاری از ساکنان این منطقه از کشور، چند روزی را بیرون از منازل‌شان سپری کنند.

اگر چه این خطر با رخ‎نمایی زلزله‎هایی با شدت بالاتر جلوه‎گر می‎شود، اما به واقع تنها نکته جالب در این موضوع آن است که بسیاری از شهروندان گلستانی همچون بسیاری از هموطنان‌شان هنوز با نوع رفتار در برابر چنین پدیده‎ای آشنا نیستند.

دویدن و سراسیمه شدن و هیجان متأثر از ترس حادثه آن‎چنان است که اکثر شهروندان بیشتر رفتارشان در مواجه شدن با این پدیده هدایت شده نیست و مبتنی بر غریزه است در حالی که همین موضوع، شدت خسارات و تلفات انسانی را در حوادثی با شدت بزرگ‎تر بیشتر می‎سازد.

آموزش شهروندان در مقابله با حوادث و بلایای طبیعی به ویژه در مواجهه با زلزله از جمله مباحثی است که اهمیت آن نیاز به گفتن نیست اما با وجود ارزشمند بودن این نوع فرهنگ‎سازی، هنوز مسئولان استان و چه بسا کشور به این موضوع در حوزه پیشگیری به شکل جدی نپرداخته‎اند.

*پیشرفت چندانی در آموزش شهروندان نداشته‎ایم

چنانچه حادثه زلزله در سال 1383 در گلستان بازنگری شود، متوجه خواهیم شد که زلزله 5.6 دهم ریشتری در آن موقع اگر چه تلفات انسانی نداشت، اما موجب مصدومیت افرادی شد که بر اثر پریدن از دیوار یا منازل مسکونی دچار حادثه شده بودند.

اینکه از آن زمان تاکنون چه تغییراتی در بینش مردم استان نسبت به حادثه زلزله یاد شده ایجاد شده، نمی‎توان به طور قطعی اظهار نظر کرد اما می‎توان گفت که پیشرفت چندانی در حوزه آموزش شهروندان و تغییر رفتار آنان نداشته‎ایم.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به حادثه زلزله اخیر در گلستان گفت: مهم‎ترین موضوعی که در این حادثه برایم جالب بود، نوع واکنش شهروندان نسبت به چنین حادثه‎ای است که هنوز نیازمند تصحیح رفتار است.

صادق‎علی مقدم در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: این در حالی است که در حوادثی همچون زمین‌لرزه نخستین دغدغه ما حفظ امنیت جانی است و البته از شهروندان نیز انتظار می‎رود آموزش در حوزه امداد و نجات را به عنوان یک اولویت در زندگی خود مورد توجه قرار دهند.

*برای آموزش شهروندان نیازمند یک عزم ملی هستیم

وی خاطرنشان کرد: طی سال‎های گذشته همیشه موضوع توجه به آموزش مطالبه ما از مسئولان کشور بوده و همچنان خواستار توجه ویژه به موضوع پیشگیری به عنوان یک اولویت اساسی هستیم.

مقدم یادآور شد: بر این مبنا طی سال‎های اخیر با وجود تعدد آموزش‎ها آن‌گونه که باید موضوع رفتار در مقابل پدیده‎هایی همچون زلزله در بین شهروندان فراگیر نشده است.

این مسئول تصریح کرد: انجام این مهم نیازمند همراهی رسانه‎ها از جمله رسانه فراگیر صدا و سیما نیز هست تا همچون کشور ژاپن بتوانیم در مسیر آموزش شهروندان، حرکت‎های موثر و ارزشمندی به انجام برسانیم.

دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با تاکید بر اهمیت بیمه اماکن مسکونی به عنوان یکی از اولویت‎‎های این اداره‌کل اضافه کرد: با توجه به اهمیت موضوع بیمه از سال گذشته با مشارکت دفتر روستایی استانداری، تمامی روستاهای گلستان بیمه شدند.

*بیمه اماکن مسکونی اولویت مدیریت بحران گلستان است

 مقدم یادآور شد: با مشارکت شهرداران استان نیز اکثر شهرهای گلستان تحت پوشش بیمه اماکن مسکونی قرار گرفتند تا بتوانیم در این حوزه دغدغه‎ها را کاهش دهیم.

وی یادآور شد: از دولت انتظار می‎رود در فرآیند بیمه اماکن مسکونی جدی‎تر ورود پیدا کند تا بتوان این موضوع را نه تنها در این استان، بلکه کشور به یک نقطه مطلوب رساند.

مقدم با اشاره به برگزاری دوره آموزشی مدیریت بحران برای دهیاران شرق و مرکز گلستان آن را گامی ارزشمند برای افزایش آگاهی دهیاران و استفاده از توانمندی آنان در مدیریت حوادث طبیعی برشمرد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است