منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۸
شناسه خبر: 263981
گروه :خبر
بافت فرسوده بندرعباس

بندرعباس به عنوان یک شهر اقتصادی و همچنین توریسم پذیر باید دارای سیمایی زیبا و مطابق با برخی استاندارد های شهر سازی باشد که متاسفانه با پا گذاشتن به درون برخی از محلات و دیدن بافت های فرسوده خلاف این امر را شاهد هستیم .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، بافت های قدیمی و فرسوده شهری نیازمند به حرکتی کنترل شده در جهت ادامه زندگی خود هستند. این حرکت در قالب یک الگوی بهسازی و نوسازی تبلور می یابد. این الگو امری است مداوم که در نهایت می بایست به سیستمی خودجوش تبدیل شود. این امر آنی و سریع نیست بلکه فرایندی حساس و پیچیده است که نیاز به طراحی برنامه های هدفمند کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت دارد و برای دست یابی به ساماندهی و احیای موفقیت آمیز، به شناخت دقیق بافت قدیمی و کل سیستم شهر و نظام منطقه ای نیاز است.

 

بافت فرسوده بندرعباس

شهر بندرعباس با  دارا بودن خصایص کلان شهری از حیث اهمیت در سطح منطقه و کل کشور با مسائل کالبدی متعددی روبرو است که از جمله اساسی ترین آن بافتهای نابسامان و فرسوده این شهر است که با وسعتی معادل 1500 هکتار چهره شهر را به بدترین شکل ممکن بدل کرده است .

مسائل فرهنگی اجتماعی و عدم تجانس در بافت های اجتماعی علاوه بر مسائل کالبدی بر این نابسامانی دامن زده است، طرح های جامع تهیه شده نیز بعنوان یکی از برنامه های مهم کالبدی شهر با توجه به ماهیت و شرح خدمات خود هیچگونه توجهی به این معضل اساسی شهر نداشته و فضاهای نابسامان موجود را بدون هیچگونه طرحی در طرح تفصیلی به حال خود گذاشته و طبق شرح خدمات تیپ به یک سری مسائل دیکته شده پرداخته و از طرفی رشد این فضاها نیز ناشی از عدم اجرای به موقع طرح جامع در طول مدت سپری شدن افق طرح می باشد.

 

بافت فرسوده بندرعباس_011

طرح های عمران و بهسازی تهیه شده  در مقیاس کوچک و بصورت موضعی و برای مقطع زمانی خاص تهیه شده ، نتوانسته گره گشای این مشکل شهر بندرعباس باشد . در راستای این امر پژوهش حاضر سعی بر آن دارد به بررسی و ارزیابی بافتهای مساله دار شهری با تآکید بر بافت پرمعضل بندرعباس پرداخته و راهکارهایی جهت ساماندهی و تجدید حیات این بافت 1500هکتاری ارائه دهد.

رئیس شورای شهر بندرعباس در همین راستا گفت: شورای شهر برای ساماندهی و نوسازی بافت‌های فرسوده شهر تشکیل شورای نوسازی بافت فرسوده را تصویب کرد.
پرویز سالاری با اشاره به جمع‌آوری صنوف مزاحم و آلاینده در سطح شهر متذکر شد : یکی از مصوبات سال گذشته شورای شهر جمع‌آوری صنوف مزاحم و آلاینده بود و شهرداری‌ها باید برای کاهش ترافیک شهر و بهبود سیما و منظر شهری بر پروانه کسب اصناف نظارت داشته باشند.
وی با بیان اینکه حجم زیاد و تبلیغات محیطی چهره شهر را نازیبا کرده است، تصریح کرد : در راستای ساماندهی تبلیغات محیطی آیین‌ نامه‌ای در شورای شهر بندرعباس تصویب شد و از دستگاه‌های اجرایی درخواست شده تا با هماهنگی ستاد زیباسازی شهرداری بندرعباس ، سازمان فرهنگی ورزشی و معاونت خدمات شهری برای ساماندهی این مهم تدابیری اندیشیده شود.

 

بافت فرسوده بندرعباس_018

رئیس شورای شهر بندرعباس بر تشکیل شورای اجتماعی محلات تاکید کرد : بی‌توجهی به فضای سبز و بی‌مسئولیتی برخی مسئولان باعث تخریب و نابودی فضای سبر شهر بندرعباس شده است.

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهر سازی هرمزگان گفت : بازنگری طرح تفصیلی شهر بندرعباس با 60 درصد پیشرفت در دست بررسی است و تا پایان امسال در کمیسیون ماده 5 استان به تصویب می رسد.

طرح تفصیلی طرحی است که بر اساس معیارها و ضوابط کلی طرح جامع شهر بندرعباس نحوه استفاده از اراضی شهری در سطح محلات با موقعیت و مساحت دقیق زمین ، میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری و اولویت های مربوط به مناطق نوسازی ، توسعه و حل مشکلات شهری در آن تعیین می شود.

وی گفت : با توجه به افزایش ترافیک مجتمع های تجاری ملزم به ساخت توقفگاه خصوصی و عمومی می شوند .

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهر سازی هرمزگان افزود : به منظور تمرکز زدایی مجتمع های تجاری و اداری 16 هکتار زمین برای اسکان بنک داران موادغذایی در بلوار راه آهن تعیین شده است که تا 2 سال آینده این صنوف به خارج از شهر منتقل می شوند.
بهرامی گفت : در مصوبه ساماندهی صنوف مزاحم نیز 103 هکتار زمین در نظر گرفته شده که 73 هکتار در سه راهی باباغلام و 30 هکتار در جاده اسکله شهید رجایی در نظر گرفته شده است.

وی افزود : در طرح آماده سازی زمین 16 و نیم هکتار فضای زمین برای مجموعه های عمومی ، گردشگری ، توقفگاه و ورزشگاه و فضای سبز ، مجتمع های پزشکی و 17 هکتار زمین نیز برای کوی پلیس تپه الله اکبر برای ایجاد فضاهای سبز ، تجاری ، ورزشی و گردشگری در نظر گرفته شده است.

رئیس اداره بافت فرسوده اداره کل راه و شهر سازی هرمزگان نیز گفت : هزار و 372 هکتار از شهر بندرعباس بافت فرسوده است .

آوازه افزود : امسال برای نوسازی واحدهای فرسوده 30 میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است.

وی گفت : از سال گذشته تاکنون نیز 600 مورد برای دریافت تسهیلات به بانکها معرفی شدند.
آوازه افزود : تخفیف 50 درصدی در صدور پروانه ساخت و نامحدود بودن مجوز ساخت و ساز از جمله مشوق های طرح نوسازی بافت فرسوده است.

شهردار بندرعباس با اشاره به اینکه بافت های حاشیه ای و فرسوده یکی از مشکلات این شهر است، گفت: در حال حاضر 43 درصد شهر بندرعباس بافت فرسوده و حاشیه نشین است.

بافت فرسوده بندرعباس_023

وی افزود : کمبود منابع در شهرداری بندرعباس مانند بسیاری از شهرداری های کشور، باعث کند شدن روند توسعه ای شده است.
امینی زاده خاطرنشان کرد: برنامه های عمرانی و ترافیکی خوبی در شهر بندرعباس طراحی شده و بخش عمده ای از آن در حال اجراست.
وی تغییر در روند توسعه و پیشرفت بندرعباس با استفاده از تجربه شرکت کنندگان در مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی و شهرداران مراکز استان را مهمترین مزیت برگزاری این مجمع دانست.

حال با توجه به وعده هایی که مسئولین مربوطه در امر شهر سازی داده اند انتظار می رود شان و منزلت سیمای این شهر ساحلی با لقبی که پایتخت اقتصادی ایران نام گرفته هماهنگ شود و بزودی شاهد تغییر و تحولات مطلوب جهت از بین بردن و اصلاح بافت های فرسوده و جایگزین کردن محلات در خور مردم این شهر باشیم .

 

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است