منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۷
شناسه خبر: 176770
گروه :خبر
13910207_031948912

زبان و گویش محلی از دیرباز نشان دهنده نوع زندگی و آداب و رسوم یک منطقه را نشان می دهد. به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز وبسایت سورو منتشر کرد؛ مردم این منطقه به زبان فارسى با لهجه‏ محلى سخن مى‏گویند. به دلیل پیوندى که دریا نشینان این منطقه ، با نقاط عرب نشین کرانه‏ […]

زبان و گویش محلی از دیرباز نشان دهنده نوع زندگی و آداب و رسوم یک منطقه را نشان می دهد.

به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز وبسایت سورو منتشر کرد؛ مردم این منطقه به زبان فارسى با لهجه‏ محلى سخن مى‏گویند. به دلیل پیوندى که دریا نشینان این منطقه ، با نقاط عرب نشین کرانه‏ هاى جنوبى خلیج فارس و شبه جزیره عربستان، هندوستان و کرانه‏ هاى آفریقا و خاور داشته‏ اند، واژگان عربى، هندى، زنگبارى، حبشى و آفریقایى نیز در لهجه ساکنین این منطقه ، وجود دارد.

لهجه‏ هاى فارسى مینابى، بندرى، لارى، بستکى، قشمى، لنگه‏اى،… با لهجه‏ هاى شمال کرانه‏ هاى خلیج فارس ، مانند لرى و سیوندى پیوند دارد و از رخنه لهجه ‏هاى بلوچى و شبانکاره ‏اى پیشین به زبان سغدى، ایجى، که از شاخه‏ هاى گویش شبانکاره دوره اتابکان فارس بوده، بر کنار نمانده است و با هر یک از لهجه‏ هاى گیلکى، کردى، خراسانى و دیگر لهجه‏ هاى ایرانى هم ریشه و وابسته است.
بنابراین مى‏توان گفت که زبان مردم ، بازمانده از واژگان انگلیسى، هلندى، پرتغالى، هندى و عربى  است ، ولى استخوان بندى و ریشه آنها فارسى میباشد.

 

برخى از واژه‏ هاى لهجه سوروئی چنین است:
گَرزِنگ: گهواره
چوک: پسر
ریمیز: موریانه
گُرمُن: پنبه
مَنجَل: دیگ
کاغُر: قالب ماهیگیرى
کَپِرَه : پیراهن (تی شرت)
پاتُلُن : شلوار

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است