منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۱
شناسه خبر: 285449
گروه :خبر
onions-e1422372466647

در چند سال گذشته به دلیل عدم همانکی کشاورزان با نیاز های روز مردم و همچنین وجود دلالان در عرصه کشاورزی موجب شده تا برخی از اقلام خوراکی به گونه ای غیر منطقی افزایش قیمت داشته باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز،در این هفته ‌های اخیر گویا نوبت یکه ‌تازی پیاز است، قصه ی سیب‌ زمینی و پیاز یکی از مشکلاتی است که ریشه در تاریخ این مرز و بوم پیدا کرده و برای کمبود و گرانی، یک سال نوبت به سیب ‌زمینی می‌رسد و سال دیگر پیاز، از مدتی پیش، ناگهان قیمت پیاز افزایش سرسام‌آوری یافت و در بازارها از نظر غیب شد. در دید اول برای یافتن علت این افزایش قیمت تعجب‌آور، ناتوانی وزارت بازرگانی در تنظیم بازار نمود می‌یابد.

 

قاچاق پیاز به کشورهای همسایه جنوبی علت کمبود آن در بازار داخلی است ، در حال حاضر در بندرعباس عده‌ای پیاز را به‌صورت قانونی و غیرقانونی به کشورهای همسایه صادر می‌کنند و این خود عاملی برای کاهش پیاز و افزایش قیمت آن است ، علت گرانی پیاز در روزهای اخیر را سرمای هوا و عدم استقبال از خرید پیاز در سال گذشته عنوان کرد که منجر به کاهش کاشت آن در سال جاری توسط کشاورزان شد.

 

چرا که قیمت آن به کیلویی بیش از 4000 تومان در شهرهای مختلف رسیده است  با توجه به اینکه در سال گذشته میزان عرضه پیاز از تقاضای آن بسیار بالاتر بود، همین موضوع موجب شد که کشاورزان برای سال جاری اقدام به کاشت کمتری کنند. از طرف دیگر سرمای هوا موجب شد پیازهای چابهار دیرتر به دست آید ولی 10 تا 15 روز آینده با به دست آمدن پیازهای چابهار و بندرعباس شاهد کاهش قیمت پیاز خواهیم بود.

 

امروز قیمت پیاز نسبت به روز گذشته 25 درصد افزایش داشته که امیدواریم تا 20 روز آینده با ورود بیشتر پیاز به بازار قیمت این محصول کاهش یابد. زمان برداشت پیاز در استان از نیمه دوم اسفند آغاز می شود و تا پایان اردیبهشت سال آینده ادامه دارد ، سال گذشته تولید پیاز خیلی زیاد بود و کشاورزان زیان دیدند به همین دلیل امسال میزان کشت خود را کاهش دادند. پیاز در مناطقی مثل آذربایجان ( بناب و مراغه) و اصفهان تولید می شد در ابتدای سال به اندازه مصرف پیاز کاشت شده، اما به سبب برف و یخبندان در فصل زمستان و افزایش دوامو اینکه در شرایط سرما پیاز سالم می ماند. نگه داری سنتی پیاز از سوی کشاورزان و کاهش عرضه آن به بازار منجر به گرانی قیمت این محصول شده است.

 

معمولا کشاورزان هر سالی که محصول زیادی به عمل می‌آورند و در بازار با فراوانی و به دنبال آن با کاهش قیمت روبرو می‌شوند، در سال آینده آن محصول را کمتر کشت می‌کنند و در مورد پیاز نیز همین اتفاق افتاد در سال گذشته با فروانی پیاز روبرو بودیم و برخی کشاورزان در سال جاری از کاشت این محصول خودداری کردند که همین موضوع منجر به کاهش عرضه و به دنبال آن افزایش قیمت شد.

 

هر ساله کشت پیاز در استان از نیمه دوم مهر آغاز می شد که امسال به علت کاهش دما، پیاز با یکماه ونیم تاخیردر مزارع کشت شد که این موضوع سبب افزایش قیمت این محصول در بازارشده است .شهرستانهای رودان ، بندرعباس و میناب مهم ترین مناطق کشت پیاز در استان است . اکنون هرکیلوگرم پیاز در بازارهای هرمزگان بین 4 تا 5 هزار تومان به فروش می رسد.

 

با وجود این، گرانی قیمت پیاز همچنان ادامه دارد، گرچه فعالان صنفی از متعادل شدن قیمت آن تا پایان فروردین‌ماه خبر می‌دهند. از حدود یک ماه پیش از عید قیمت پیاز سیر‌صعودی خود را از هر کیلو300 تا 400 تومان آغاز کرد و به حدود800 تا 900 تومان رسید ، در اسفند ماه این روند افزایشی ادامه یافت و قیمت هر کیلو پیاز به 1800 تا 2 هزار تومان رسید و در بسیاری از نقاط مثل بندرعباس این محصول تا کیلویی 5 هزار تومان هم به فروش می رسد و در بعضی مناطق هم اصلا این محصول پیدا نمی‌شد.

 

سازمان تعزیرات حکومتی هر‌چه زودتر باید با اخلال‌گران و گران فروشان در بازار مقابله کرده و از ادامه فعالیت آنان جلوگیری کند، هر کالایی که دستخوش کار‌ها و فعالیت‌های سودجویان قرار بگیرد دچار افزایش قیمت نجومی خواهد شد. کشاورزی و کشاورزان همیشه در معرض تهدیدات مختلفی از تغییرات اقلیمی و آب‌ و هوایی تا دلالان و بازی‌های آن‌ها با قیمت محصولات کشاورزی قرار دارند.

 

افزایش قیمت یا در صورت کمبود کالایی صورت می‌گیرد یا جولان دلالان که در هر دو صورت ضعف نظارت و کنترل را می‌رساند، هیچ‌گونه کمبودی در بازار برای محصول پیاز وجود ندارد که عامل گرانی پیاز باشد.

 

ارزانترین نوع پیاز برای دزفول است که در ایام نوروز به بازار خواهد آمد ، برداشت پیاز در مناطق گرمسیری آغازشده و پیش بینی می شود که تا پایان اسفند ماه وضعیت به حالت اولیه خود باز گردد.

 

متاسفانه بدلیل عدم نظارت شاهد تفاوت قیمت های محصولات کشاورزی  در نقاط مختلف شهر هستیم وحتی بسیاری از بی توجهی مسئولین سوء استفاده کرده و محصولات بی کیفیت را به قیمت گران بفروش می رسانند این مشکل ریشه‌ای در تولید و بازار سیب‌ زمینی و پیاز با تقویت سیستم نظارتی، حل می‌شود و دستگاه‌های نظارتی باید در این زمینه کاری کنند که دست دلالان و واسطه‌های غیر ضرور از بازار محصولات کشاورزی به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان قطع شود.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است