منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۷
شناسه خبر: 302098
گروه :خبر
13930829000079_PhotoA

سفیر و معاون نمایندگی دائم کشورمان در سازمان ملل متحد با بیان اینکه رژیم صهیونیستی تنها مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای است، گفت: ایران عمیقا نسبت به تحولات و روندهای جاری در حوزه خلع سلاح هسته‌ای نگران است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد روز گذشته (سه‌شنبه) در سخنرانی خود در اجلاس کمیسیون خلع سلاح مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران عمیقا نسبت به تحولات و روندهای جاری در حوزه خلع سلاح هسته‌ای نگران است. هیچ پیشرفت ملموسی در اجرای تعهدات خلع سلاح هسته‌ای بر اساس ماده 6 معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) صورت نگرفته است.

وی به یکی از تحولات مخرب در حوزه خلع سلاح هسته‌ای اشاره و تصریح کرد: سال گذشته در نتیجه مخالفت آمریکا و انگلستان، کنفرانس بازنگری ان‌پی‌تی شکست خورد و نتوانست به هیچگونه توافق محتوایی در خصوص پیشبرد خلع سلاح هسته‌ای دست یابد. این دو کشور با سند نهایی کنفرانس نه بر اساس مسائل امنیت ملی خودشان بلکه صرفا به خاطر دفاع از برنامه هسته‌ای رژیم صهیونیستی مخالفت کردند.

دهقانی در تشریح روندهای ضد خلع سلاح هسته‌ای گفت: بودج‌های عظیمی به نوسازی زرداخانه هسته‌ای در کشورهای آمریکا و انگلستان اختصاص داده شده است. آمریکا یک برنامه یک تریلیون دلاری نوسازی و تعویض سلاح‌های هسته‌ای را آغاز کرده است و در حال جایگزینی تمام سلاح‌های هسته‌ای فعلی خود با سلاح‌های هسته‌ای مدرنی است که قابلیت‌ها و ماموریت‌های عملیاتی جدیدی دارند.

نماینده ایران این سیاست را نمونه بارز عدم پایبندی آمریکا به تعهدات خلع سلاح هسته‌ای اش توصیف و عنوان کرد: با این کار، دنیا در معرض یک مسابقه تسلیحات هسته‌ای جدید قرار گرفته است.

سفیر نمایندگی دائم ایران در نیویورک گفت: وضعیت بغرنج فعلی در حوزه خلع سلاح هسته‌ای ناشی از عدم وجود اراده سیاسی در کشورهای هسته‌ای برای کنار گذاشتن دکترین امنیتی خطرناکی است که داشتن سلاح هسته‌ای را برابر با امنیت می‌داند.

نماینده کشورمان پیشنهاد کرد که برای تحقق امحای کامل سلاح‌های هسته‌ای در یک دوره زمانی مشخص و ایجاد دنیایی عاری از سلاح هسته‌ای باید رهیافتی جامع اتخاذ شود و یک کنوانسیون جامع سلاح هسته‌ای مشابه کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی مذاکره شود.

دهقانی در خصوص هدف ایجاد منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای تصریح کرد: رژیم صهیونیستی تنها مانع تحقق این هدف است.

وی در انتقاد از سیاست دوگانه برخی کشورهای هسته‌ای در اعمال هنجارهای عدم اشاعه هسته‌ای گفت: وجود سلاح هسته‌ای در دستان رژیم صهیونیستی نتیجه اعمال چنین سیاستی است.

نماینده ایران خاطرنشان کرد: یکی از طنزهای بزرگ تاریخ این است که رژیم صهیونیستی که همه هنجارها و مقررات بین‌المللی مربوط به منع سلاح‌های کشتار جمعی را زیرپا گذاشته است، بیشترین کمک‌های فنی و مادی را از برخی کشورهای هسته‌ای برای ساخت این سلاح‌های دریافت می‌کند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی