منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۶
شناسه خبر: 217055
گروه :خبر
13940612000195_PhotoA

نیروهای چینی روز پنج‌شنبه به مناسبت هفتادمین سالگرد پیروزی در جنگ جهانی، رژه‌ای بزرگ برگزار کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، امروز، پنجشنبه سوم سپتامبر به مناسبت «روز پیروزی» در چین که یادآور پیروزی این کشور بر ژاپن در جنگ جهانی دوم است، رژه پیروزی در میدان «تیان‌آنمن» پکن برگزار شد.

«شی جین پینگ» رییس جمهور چین امروز در سخنرانی که پیش از آغاز نخستین رژه پیروزی در چین انجام داد، پیروزی کشورش بر تجاوز ژاپنی‌ها در جنگ جهانی دوم و تعهد چین به گسترش صلح را بسیار حائز اهمیت برشمرد.

آقای پینگ در بخش‌هایی از سخنرانی امروزش با اشاره به جنگ جهانی دوم و نبرد علیه فاشیسم گفت: «در آن جنگ ویرانگر، نبرد مقاومتی مردم چین علیه تجاوز ژاپن زودتر از همه آغاز شد و بیش از همه به درازا کشید.»

وی در ادامه نقش مردم چین در مقاومت علیه تجاوز ژاپنی‌ها را عنصری اساسی در پیروزی کشورش برشمرد و افزود: «تعصب، تبعیض، نفرت و جنگ تنها می‌تواند فاجعه و رنج به همراه بیاورد، در حالی که احترام متقابل، برابری، گسترش صلح و رفاه مشترک راه درستی برای برگزیدن است».

شی جی پینگ، جنگ را به شمشیر «داموکلس» تشبیه کرد و نوع بشر را به یادگیری از درس‌های تاریخ برای حرکت در مسیر صلح فراخواند. شمشیر «داموکلس» به افسانه‌ای کهن مربوط به یونان باستان بازمی‌گردد و در ادبیات سیاسی به خطر و تهدیدی دائمی اشاره دارد.

وی در ادامه همه کشورها را به نگهداشت «نظم بین‌المللی و سیستم‌های بر پایه ضوابط منشور سازمان ملل متحد» ملزم دانست و  آن‌ها را به «ساخت گونه جدیدی از روابط بین‌الملل در راستای همکاری‌های برد-برد را و پیشبرد صلح جهانی و توسعه» فراخواند.

پینگ افزود: «ما چینی‌ها عاشق صلح هستیم. مهم نیست که چه اندازه ممکن است قدرتمندتر شویم، چین هرگز در جستجوی هژمونی یا توسعه (مرزهایش) نیست و هرگز درد و رنج گذشته خود را بر ملل دیگر تحمیل نخواهد کرد.»

سخنرانی پینگ در حالی انجام شد که ولادیمیر پوتین همتای روس او هم برای تماشای این رژه حضور داشت. اردیبهشت ماه نیز پینگ در رژه‌ عظیمی که در میدان سرخ مسکو برگزار شد، شرکت کرد و در کنار پوتین در جایگاه اصلی نشسته بود.

در ماه‌های گذشته با شدت گرفتن فشارهای غرب به روسیه و همچنین افزایش تنش در دریای جنوب چین، مسکو و پکن بیش از پیش به سمت همکاری‌های دوجانبه حرکت کرده‌اند. کارشناسان آمریکایی نسبت به شکل‌گیری جبهه متحد چینوروسی هشدار داده و به کاخ سفید توصیه کرده‌اند با اتخاذ سیاست‌هایی تازه، پکن را به سمت خود جلب کند.

رونمایی از تسلیحات جدید چین

رژه امروز اولین نمایش نظامی چین پس از رونمایی این کشور از راهبرد جدید خود، موسوم به «دفاع فعال» بود.

موشک‌های بالستیک قاره‌پیما دور و میان‌برد، موشک‌های کروز، انواع تانک، نفربر و خودروهای زرهی، نمونه‌های مختلف بالگرد و هواپیما و همچنین بمب‌افکن‌های برد بلند، از جمله جنگ‌افزارهایی بود که در این رژه به نمایش درآمد.

تمام 40 مدل جنگ‌افزار به نمایش درآمده در این رژه ساخت چین بود و 84% از آن‌ها برای اولین بار بود که در معرض دید عموم قرار می‌گرفت.

مجموعا در طول این رژه بیش از دو ساعته، 27 یگان تسلیحات تماما چینی از برابر جایگاه عبور کردند، که از جمله آن‌ها می‌توان به موشک‌ راهبردی بالستیک هسته‌ای قاره‌پیمای «دونگفنگ 5B»، موشک بالستیک ضدکشتی «دونگفنگ 21D» که به «موشک قاتل» هم معروف شده، اشاره کرد.

موشک‌های «دونگفنگ 15B» و «دونگفنگ 16»، موشک‌های کروز «چانگجیان 10A»، موشک‌های بالستیک «دونگفنگ 26»، موشکی‌های بالستیک سوخت جامد قاره پیما «دونگفنگ 31A» از جمله دیگر موشک‌های مهم به نمایش‌درآمده در این رژه بودند.

در این رژه پیشرفته‌ترین تانک چین با نام «99A» که به «پادشاه میدان نبرد» ملقب است، به نمایش درآمد.

همچنین 200 فروند هواپیما از 18 مدل مختلف، از جمله بمب‌افکن میان‌برد «H-6K» و جنگنده «J-15» مستقر در ناوهای هواپیمابر، در آسمان پکن به پرواز درآمدند.

هواپیماهای هشدار سریع «KJ-500»، هواپیمای متوسط «Y8» و جنگنده‌های J-10، J-11، JH-7A و هواپیماهای سوخت‌رسان و بالگردهای مختلف، از دیگر پرندگان به نمایش درآمده در این رژه بودند.

موشک‌های ضدتانک «پیکان سرخ 10»، موشک‌های ضدهوایی «HQ-12» و موشک‌های میان‌برد مستقر در ناو نسل سوم چین، از جمله جنگ‌افزارهایی بود که برای اولین بار در این رژه به نمایش درآمدند.

همچنین موشک‌های مستقر در ساحل ضدکشتی چین که به نوشته شینهوا قادرند ناوهای بزرگ را نابود کنند، از دیگر تسلیحات مورد توجه در این رژه بودند. در ماه‌های اخیر تنش دریایی میان واشنگتن و پکن افزایش یافته و از همین رو چین به تلویح تلاش کرده تا توان خود برای رویارویی دریایی با آمریکا را به رخ بکشد.

در رژه همچنین خودروهای زرهی نظامی پلیس که به گفته پکن برای مقابله با تروریست‌ها طراحی شده‌اند، از برابر جایگاه عبور کردند.

کارشناسان چینی نمایش گسترده توان تسلیحاتی این کشور را در راستای راهبرد جدید این کشور، یعنی دفاع فعال و تلاش برای ایجاد بازدارندگی می‌دانند.

شینهوا نوشته است: «کارشناسان معتقدند که مهمترین نکته این رژه، این بود که نشان داد چین به ایجاد ارتشی قدرتمند متعهد است و ماهیت دفاعی سیاست نظامی آن تغییری نکرده است.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی