منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۵
شناسه خبر: 190315
گروه :خبر

مقامات غربی به رویترز اعلام کردند که کشورهای گروه ۱+۵ در خصوص شیوه احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صورت نقض توافق جامع هسته‌ای به توافق رسیدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، مقامات غربی به خبرگزاری رویترز اعلام کردند که کشورهای گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) در خصوص شیوه احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صورتیکه تهران شرایط توافق نهایی هسته‌ای را نقض کند، به توافق رسیدند و مانع اصلی در مسیر توافق قبل از پایان مهلت ۳۰ ژوئن را از میان برداشتند.

طبق این گزارش، تفاهم جدید در خصوص احیای سریع تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، کشورهای ۱+۵ را به توافق احتمالی هسته‌ای با ایران نزدیک‌تر کرده است. با اینحال همچنان موانعی در مسیر مذاکرات باقی مانده است که شامل دسترسی سازمان ملل به تأسیسات نظامی ایران می‌شود.

هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه 1+5 پنجشنبه (13 فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده 30 ژوئن (9 تیرماه) باشد.

با اینحال همچنان اختلافاتی در خصوص زمانبندی کاهش تحریم‌ها، دسترسی به تأسیسات نظامی ایران و همچنین مکانیسمی برای احیای تحریم‌های ایران بعد از توافق احتمالی هسته‌ای باقی مانده بود.

مذاکره‌کنندگان آمریکا و اروپا خواستار بازگشت خودکار مجدد تحریم بعد از توافق هسته‌ای هستند و روسیه و چین مخالف هرگونه بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران هستند.

مقامات غربی به رویترز اعلام کردند، بعنوان بخشی از توافق جدید در خصوص بازگشت سریع تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، هرگونه نقض احتمالی مفاد توافق نهایی توسط ایران توسط پنل حل اختلاف که احتمالاً شامل اعضای ۱+۵ و ایران می‌شود، پیگیری و ارزیابی می‌شود و در نهایت یک ایده غیرالزام آور مطرح می‌شود.

طبق این گزارش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به گزارشات مداوم درباره برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد و به گروه ۱+۵ و شورای امنیت اطلاعاتی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌دهد و آنها می‌توانند همکاری ایران را در زمینه توافق هسته‌ای مورد ارزیابی قرار دهند و اگر مشخص شود که ایران در خصوص شرایط توافق همکاری نمی‌کند، تحریم‌های سازمان ملل احیا خواهد شد.

این مقامات غربی دقیقاً اشاره‌ای به چگونگی احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران نکردند اما قدرت‌های غربی مصر بودند که احیای تحریم‌های سازمان ملل بدون رأی شورای امنیت و بر اساس شروطی باشد که در قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل که قرار است بعد از حصول توافق نهایی تصویب شود، آورده می‌شود.

یکی از مقامات غربی گفت: ما توافق یکدست و محکمی بین شش کشور در خصوص مکانیسم بازگشت سریع تحریم‌ها داشتیم که روسیه و چین نیز موافقت کردند اما هم‌اکنون طرف ایرانی باید موافقت کند.

یکی دیگر از مقامات غربی این توافق صورت گرفته را «آزمایشی» خواند زیرا به پذیرش طرف ایرانی بستگی دارد.

یکی از دیپلمات‌های ارشد ایران اعلام کرد که تهران در حال حاضر در حال بررسی چندین گزینه برای بازگشت سریع تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه تهران است.

«سامانتا پاور» سفیر آمریکا در سازمان ملل به وضوح اعلام کرده است که واشنگتن تمایلی ندارد که اقدام چین و روسیه در وتو قطعنامه‌های سوریه مجدداً در خصوص توافق هسته‌ای ایران نیز تکرار شود.

«ژرار آرو» سفیر فرانسه در آمریکا هفته گذشته در واشنگتن اعلام کرد که طبق ایده فرانسه، تحریم‌ها علیه ایران در شرایط عدم همکاری تهران به صورت خودکار قابل ابقا است که این مسئله از تهدید به وتو برخی کشورها جلوگیری‌ می‌کند.

طبق ایده‌ای که آرور به آن اشاره کرد و تا کنون توسط شش کشور تصویب نشده بود، روسیه یا چین می‌توانستند خواستار رأی‌گیری شورای امنیت در خصوص عدم تحمیل مجدد تحریم‌ها علیه ایران شوند.

با اینحال روسیه و چین هم‌اکنون اظهارنظری درباره توافق خود با مکانیسم بازگشت سریع تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران نکرده‌اند.

طبق این گزارش، احیای تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا ساده‌تر از تحریم‌های سازمان ملل است زیرا نیازی به مداخله شورای امنیت سازمان ملل ندارد.

بنا به گزارش رویترز، یک دیپلمات ارشد ایرانی تأیید کرد که مذاکراتی درباره بازگشت سریع تحریم‌ها علیه ایران صورت گرفته است.

وی تصریح کرد که ایران در حال آماده کردن گزینه بازگشت سریع خود در شرایطی است که قدرت‌های غربی به تعهدات خود طبق توافق احتمالی جامع هسته‌ای محقق نکنند.

این مقام ایرانی گفت: دستکم سه یا چهار پیشنهاد متفاوت روی میز قرار گرفته است که در حال بازبینی است. ایران می‌تواند در صورتیکه دیگر طرفین مذاکره تعهدات خود طبق توافق را عملی نکنند، خیلی سریع فعالیت‌هایش را از سربگیرد. این یک موضوع بسیار حساس است.

به گزارش رویترز، اگر ایران مکانیسم بازگشت سریع را بپذیرد، موانع دیگری باقی می‌ماند که باید از میان برداشته شود که شامل دسترسی آژانس به تأسیسات نظامی ایران و دانشمندان هسته‌ای و سرعت کاهش تحریم‌های تهران می‌شود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند