منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۹
شناسه خبر: 270021
گروه :خبر
13941027000655_PhotoA

خبرگزاری رویترز طبق یکسری اسناد گزارش کرد که سومالی در همان روز قطع روابط با ایران مبلغ ۵۰ میلیون دلار از عربستان سعودی دریافت کرده بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، طبق اسنادی که در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته است، سومالی در ماه جاری میلادی و در همان روزی که اعلام قطع روابط با ایران کرد، مبلغی معادل 50 میلیون دلار از عربستان سعودی دریافت کرده است.

بنا به گفته این گزارش، دولت سومالی اعلام کرده است که هیچ ارتباطی بین حمایت‌های مالی عربستان سعودی و تصمیم دیپلماتیک این کشور برای قطع روابط با ایران وجود ندارد.

رویترز گزارش کرد که وزارت خارجه عربستان به درخواست این خبرگزاری برای اظهارنظر درباره این خبر پاسخ نداده است اما دیپلمات‌ها می‌گویند که این جدیدترین نشانه از حمایت‌هایی است که عربستان به کشورهای دیگر ارائه داده است تا حمایت منطقه‌ای علیه ایران را جلب کند.

یک دیپلمات در اینباره می‌گوید: «سعودی‌ها در حال حاضر به دنبال جلب حمایت کشورها از طریق حمایت‌های مالی و استدلال عدم دخالت در این کشورها می‌باشد».

رویترز گزارش کرد، یک سند از سفارت عربستان در نایروبی به سفارت سومالی در پایتخت کنیا نشان می‌دهد که عربستان متعهد شده است که 20 میلیون دلار در حمایت از بودجه سومالی و 30 میلیون دلار دیگر در بخش سرمایه‌گذاری در سومالی ارائه کرده است.

طبق این سند که به تاریخ 7 ژانویه یعنی همان روزی برمی‌گردد که سومالی روابط خود را با تهران قطع کرد، این مبلغ توسط صندوق توسعه عربستان به سومالی ارائه شده است.

سومالی با این ادعا که تهران در امور سومالی دخالت می‌کند و امنیت ملی را تهدید می‌کند، روابط خود را بعد از قطع روابط عربستان و ایران، با کشور ایران قطع کرد. موگادیشو به دیپلمات‌های ایرانی 72 ساعت زمان داد تا این کشور را ترک کنند.

«محمد عدن ابراهیم» وزیر دارایی سومالی حاضر به اظهارنظر درباره این خبر نشد و فقط گفت که هرگونه کمک مالی عربستان به این کشور ارتباطی به موضع موگادیشو علیه ایران ندارد.

چندین کشور عربی از جمله بحرین، متعاقب قطع روابط دیپلماتیک عربستان و ایران، روابط خود را با ایران قطع کردند و برخی کشورهای خلیج‌فارس نیز سطح روابط خود با تهران را کاهش دادند.

طبق این گزارش، رئیس‌جمهور سومالی در ماه اکتبر با پادشاه عربستان دیدار کرد و یک تیم سعودی نیز اواخر 2015 برای بحث‌ درباره حمایت بیشتر عربستان از سومالی، از این کشور آفریقایی دیدار کردند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی