منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۳
شناسه خبر: 231698
گروه :خبر
13940728000593_PhotoA

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که حملات اخیر ارتش روسیه در سوریه موجب شده است که رقابت میان واشنگتن و مسکو که دشمنان سابق دوران جنگ سرد بودند، شدت بخشیده شود و باعث شده تا غرب نیز حملات خود را در منطقه افزایش دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا که کمتر از یک ماه است رسماً سمت جدیدش را تحویل گرفته، روز سه‌شنبه در سفری از پیش اعلام‌نشده و در اقدامی نامتعارف ابتدا وارد اربیل پایتخت منطقه کردستان عراق شد.

وی پیش از ورود به اربیل و دیدار با مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق، به خبرنگارانی که او را همراهی می‌کردند، گفته بود که قصد دارد ارزیابی‌ای از روند مبارزه با داعش داشته باشد. هواپیمای دانفورد پیش از نشستن در فرودگاه اربیل، بیش از یک ساعت به دلیل عدم صدور مجوز فرود، در آسمان سرگردان بود.

اما رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پس از اربیل به بغداد رفت و با حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق دیدار کرد.

دانفورد ساعاتی پس از این دیدار گفت که از عراق تضمین گرفته که به دنبال کمک گرفتن از روسیه برای انجام حملات هوایی علیه داعش نباشد و در ادامه به مقامات عراق هشدار داده که ورود روسیه به میدان درگیری در عراق مانع از ادامه اقدامات ائتلاف به رهبری آمریکا در این کشور خواهد شد.

خبرگزاری «رویترز» در گزارش خود نوشت: حملات جدید ارتش روسیه در سوریه در همسایگی عراق رقابت میان دشمنان سابق دوران جنگ سرد را شدت بخشیده و باعث شده تا غرب نیز حملات خود را در این منطقه افزایش دهد. اما در این مدت همواره این سوال بزرگ نیز مطرح بوده که آیا روسیه ممکن است حملات خود را به عراق نیز گسترش دهد.

«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق سه هفته پیش در تاریخ یک اکتبر اعلام کرد که از حملات هوایی روسیه علیه نیروهای تروریستی در کشورش استقبال می کند. اما رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا که دیروز وارد عراق شده بود، اعلام کرده که العبادی و «خالد العبیدی» وزیر دفاع عراق هر دو به وی تضمین داده‌اند که به هیچ عنوان به دنبال کمک گرفتن از روسیه نیستند.

دانفورد در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد: «من اعلام کردم که در صورتی که روس‌ها وارد عراق شوند و عملیات اجرا کنند، آنوقت فراهم کردن آن نوع حمایتی که شما نیاز دارید برای ما بسیار دشوار خواهد شد. هم وزیر دفاع و هم نخست وزیر عراق تأیید کردند «قطعا». هیچ درخواستی در حال حاضر برای ارائه پشتیبانی روس‌ها از آنها وجود ندارد و روس‌ها نیز از آنها نخواسته‌اند تا اجازه ورود به این کشور و یا انجام حملات هوایی را صادر کنند.»

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا همچنین در ادامه اظهاراتش سعی کرد تا نقش مرکز اطلاعاتی بغداد را که برای هماهنگی میان روسیه، ایران، سوریه و عراق راه‌اندازی شده، کمرنگ جلوه دهد. به گفته دانفورد، عبیدی در دیداری محرمانه به وی اعلام کرده که این مرکز اطلاعاتی «هنوز سرپا نشده است». دانفورد با اشاره به این مسئله تأکید کرد: «آنها در حال حاضر هنوز هیچ اقدامی انجام نداده‌اند».

بنا بر این گزارش، مقامات نظامی آمریکا و روسیه روز گذشته یادداشت تفاهمی را در خصوص اقداماتی که باید توسط خلبانان دو کشور صورت گیرد تا مانع از وقوع سانحه و برخورد هواپیماهای دو کشور در منطقه شود، به امضا رساندند. دانفورد با اعلام اینکه توافق ایمنی امضاشده با روسیه سر جای خودش است و ائتلاف به رهبری آمریکا نیز به حملات خود ادامه می‌دهد، گفت: «من نمی خواهم بگویم که هیچ تنشی وجود ندارد. حرف من این است که اجرای این طرح قرار است ادامه دارد باشد». وی همچنین این احتمال را مطرح کرد که جنگنده‌های آمریکایی در صورت تشخیص هواپیمای روسیه ممکن است نیاز به تغییر یا به تعویق انداختن مأموریت خود پیدا کنند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی