منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۳
شناسه خبر: 268867
گروه :خبر
13941023000839_PhotoA

خبرگزاری رویترز در گزارشی با موضوع بازداشت نیروهای آمریکایی در خلیج فارس، به بیان جزئیاتی در این رابطه پرداخته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، خبرگزاری رویترز در گزارشی با موضوع بازداشت و آزادی 10 نظامی آمریکایی توسط سپاه پاسداران، نوشته است که بلافاصله پس از بازداشت این افراد، مقامات دو کشور در پایتخت‌های خود برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها وارد عمل شدند.

رویترز با بیان اینکه وزرای خارجه ایران و آمریکا دستکم 5 بار با تلفنی با یکدیگر صحبت کردند،‌ نوشته است که نهایتا رایزنی‌های دوجانبه به آزادی این نظامیان که به صورت غیرقانونی وارد آب‌های ایران شده بودند، منجر شد.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام ایرانی نوشته است که آیت الله علی خامنه‌ای رهبر انقلاب پس از بازداشت این افراد خواستار تحقیق در این رابطه شده‌اند و دستور داده‌اند که مشخص شود که آیا این افراد به عمد وارد آب‌های ایران شده‌اند یا نه. به نوشته رویترز، دستور نهایی آزادی این نیروها از سوی رهبری صادر شده است.

به ادعای رویترز، نظیر مقامات آمریکایی، در تهران هم جلساتی برای بحث در مورد این موضوع برگزار شد. به گفته یک مقام ایرانی که خواسته نامش فاش نشود، دستکم سه جلسه با حضور مقامات ارشد دولتی و امنیتی ایران از جمله حسن روحانی رئیس‌جمهور، برگزار شده است.

یک مقام ایرانی دیگر نیز گفته است که مقامات مختلف نظرهای متفاوتی در مورد نحوه برخورد با موضوع داشته‌اند.

رویترز نوشته است که دولت آمریکا «در ابتدا امیدوار بود که این قضیه پنهان بماند»، اما نهایتا خبر بازداشت نظامیان آمریکایی در حالی منتشر شد که تنها چند ساعت به نطق سالانه باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا زمان مانده بود.

به نوشته رویترز، جان کری وزیر خارجه آمریکا زمانی متوجه این حادثه شده که به همراه اشتون کارتر وزیر دفاع این کشور در طبقه هشتم ساختمان وزارت خارجه آمریکا در حال دیدار با همتایان فیلیپینی خود بوده‌اند.

رویترز نوشته است: «کری تقریبا بلافاصه عذرخواهی کرد و به دفترش در طبقه هفتم رفت. این اتفاق در حالی افتاد که وی از قبل قرار بود حدود ساعت 12:45 (به وقت واشنگتن) به (محمد جواد) ظریف (وزیر خارجه ایران) تلفنی صحبت کند.»

به نوشته رویترز، کری خطاب به ظریف گفته است: «ما می‌توانیم این قضیه را به داستانی خوش برای هر دویمان تبدیل کنیم.»

رویترز به نقل از مقام ایرانی مورد استناد خود، نوشته است که رهبر انقلاب «بر لزوم نمایش رحمانیت اسلامی و رفتار خوب با سربازان بازداشت شده، به خصوص با ملوان زن تأکید» کردند.

به گفته این مقام ایرانی، رهبری پس از کسب اطمینان از تعمدی نبودن ورود نظامیان آمریکایی به آب‌های ایران، با آزادی آن‌ها موافقت کرده‌اند.

رویترز نوشته است که کانال مستقیم ارتباطی میان کری و ظریف که «یکدیگر را جان و جواد صدا می‌کنند»، نقش مهمی در فیصله این مسئله داشته است. پیش از این دنیس مک دانف مسئول دفتر اوباما هم گفته بود که این کانال ارتباطی در حل این موضوع اثرگذار بوده است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته است که کری و ظریف ساعت 1، 2، 3:15 و 10:30 (به وقت واشنگتن) تلفنی صحبت کرده‌اند و پس از آن هم یک گپ مختصر داشته‌اند. به گفته وی، کری در این تماس‌ها خواستار آزادی سریع این افراد و مراقبت از سلامت آن‌ها شده است.

رویترز در ادامه تلاش کرده آزادی این نیروها را به تلاش طرفین برای اجرای توافق هسته‌ای مرتبط کند و نوشته است که هر دو طرف تلاش کردند تا این قضیه بر روند اجرای برجام اثر نگذارد.

به گفته مقام وزارت خارجه آمریکا، نهایتا در ساعت 3:15 به وقت واشنگتن، ظریف به کری اعلام کرده است که نظامیان آمریکایی احتمالا آزاد می‌شوند. این مقام آمریکایی گفته است که ظریف به کری اعلام کرده که بازداشتی‌ها احتمالا با طلوع آفتاب آزاد می‌شوند،‌ چراکه انتقال آن‌ها در تاریکی شب ایمن نبوده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است