منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۵
شناسه خبر: 302501
گروه :خبر
13950119000273_PhotoA
 

در آستانه روز ملی فناوری هسته‌ای صورت گرفت

رونمایی از ۱۲ دستاوردهای هسته‌ای با حضور رئیس‌جمهور

12 دستاورد جدید هسته‌ای در آستانه روز ملی فناوری هسته‌ای با حضور رئیس‌جمهور رونمایی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در مراسم دهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای که با حضور مقامات و مسئولان عالی رتبه کشوری و لشگری و سفرا و میهمانان خارجی و خانواده معظم شهدای هسته‌ای در سالن اجلاس سران برگزار شد، از 12 دستاورد جدید صنعت هسته‌ای کشور رونمایی شد.

رییس جمهوری در این مراسم از دستگاه‌های جدید «زونال سانتریفیوژ» ، «اولتراسانتریفیوژ» و مجتمع‌های «سوخت تست راکتورهای قدرت» و «سوخت تست راکتور مدرن شده اراک» رونمایی کرد.

زونال سانتریفیوژ ها بیشتر در تولید محصولات ژن درمانی و واکسن‌های ویروسی به‌کار می‌رود و می‌تواند به مدت طولانی به کار گرفته شود. از این نوع سانتریفیوژ در تولید انبوه واکسن‌هایی مانند هاری، آنفلوآنزا، هپاتیت ب و مننژیت استفاده می‌شود.

«اولترا سانتریفیوژها» برای دوران در دورهای خیلی بالا ( ۵٠٠٠٠ دور بر دقیقه) طراحی شده‌اند و از آنها برای جداسازی در مقیاس تحقیقاتی و در زمینه‌های بیولوژی و بیوشیمی مانند جداسازی ذرات ریز در حد و اندازه ویروس‌ها، پروتئین‌ها، RNAها و DNAها استفاده می‌شود.

رئیس‌جمهور همچنین در این مراسم از سه عنوان کتاب «دانشنامه حفاظت و امنیت هسته‌ای»، «صنعت هسته‌ای؛ شاهکار ایرانی» و «برخوردهای دوگانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با کشورهای مظنون به فعالیت در زمینه تسلیحات هست‌ای و یا داشتن خطاهای پادمانی» رونمایی کرد.

روحانی همچنین از طریق ویدئو کنفرانس «سایت هسته‌ای پسمان گور» در منطقه انارک را افتتاح کرد.

سایت هسته‌ای پسمان گور مدیریت مرکزی پسماندهای پرتوزای ایران را برعهده دارد.

رئیس‌جمهور در فرمان آغاز به کار این سایت هسته‌ای گفت: با تشکر از تلاش و کوشش همه دست‌اندرکاران در زمینه هسته‌ای که در کنار این دانش به فکر سلامت محیط زیست نیز هستند با نام خدا و به نام امام باقر (ع) این کار را آغاز کنید.

رئیس‌جمهور همچنین صبح امروز از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه صنعت هسته‌ای نیز بازدید کرد.

روحانی در این بازدید با توضیح مهندسان، متخصصان و کارشناسان در جریان آخرین توانمندی‌ها و دستاوردهای کشور در  صنعت هسته‌ای قرار گرفت.

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و جمعی از وزرا و معاونان رئیس‌جمهور، روحانی را در این بازدید همراهی کردند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی