منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۶
شناسه خبر: 346641
گروه :خبر
13910609103257515_PhotoL

نبود صنایع تبدیلی در هرمزگان موجب شده تا هزاران تن خرمایی که در استان تولید می شود به صورت فله و باقیمتی پایین تر از نرخ واقعی به فروش برسد و ارزش افزوده این محصول نصیب کشورهای صادرکننده ای مانند امارات شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛استان هرمزگان با بیش از 37 هزار هکتار نخلستان دومین استان کشور از نظر سطح زیر کشت می باشد و زمینه تولید این محصول است که سالانه بیش از  148 هزار تن خرما از نخلستان های این استان برداشت می شود.

شهرستان میناب با حدود 12 هزار و500 هکتاربا تولید نزدیک به 52 هزار تن بیشترین سطح زیر کشت خرمای استان را داراست و رودان با هشت هزار و 270 هکتار و حاجی آباد با چهار هزار و 187 هکتار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در هرمزگان بیش از 40 رقم خرما وجود دارد، بیشترین ارقام تولیدی در مناطق مختلف استان شامل مرداسنگ، زرد، خنیزی‌، کریته‌،آل‌مهتری، زرک، مضافتی، هلیلی، خاصویی، شاهانی، پیارم و سایر ارقام است که از میزان برداشت خرمای استان 41 درصد ارقام درجه یک و 39 درصد ارقام درجه دو را شامل می‌شود.

برداشت خرما در استان هرمزگان از نیمه دوم خردادماه ماه با برداشت ارقام زودرس مانند آل‌مهتری شروع شده  و تا پایان  آبان ماه با برداشت پیارم و هلیلی  به پایان می‌ رسد.

در سالهای اخیر نخلداران هرمزگان با مشکل عمده خشکسالی مواجهه هشتند که این معضل باعث خسارت های زیادی شده از سوی دیگر مسئله مالی و نقدینگی کشاورزان و عدم حمایت های متناسب با ظرفیت نخلداران معیشت این قشر از جامعه را دچار مشکل نمود است.

نبود صنایع تبدیلی، بسته بندی و سردخانه های پیشرفته دراستان موجب شده تا هزاران تن خرمایی که در استان تولید می شود به صورت فله و باقیمتی پایین تر از نرخ واقعی به فروش برسد این درحالی است که خرمای پیارم حاجی آباد جزء مرغوب ترین خرماهای تولیدی جهان است که در صورت بسته بندی های مناسب ارزش ریالی این محصول چندین برابر می شود که هم اکنون 10 تا 12 برابر ارزش افزوده کنونی و فله فروشی نصیب موسسان صنایع کوچک و متوسط حاضر در این بخش خواهد کرد.

خرما از جمله محصولاتی است که از تمام اجزای آن می توان استفاده نمود که صادارت فله این محصول باعث شده ارزش افزوده حاصل از بسته بندی های کوچک نصیب کشورهای صادرکننده ای مانند امارات می شود و به طوری که حدود 90 درصد خرمای صادراتی ایران بصورت فله ای صادر می شود.

بازار داغ فرآورده های خرمایی دانش بنیان

حسن قناعتیان، مدیر عامل شرکت خرما بن جنوب بیش از 17سال در زمینه فرآوری خرما تحقیقات نموده که موفق به تولید فرآورده های دانش بنیان در زمینه خرما شده است.

شهد خرما، خمیر خرما، قند خرما، عسل خرما، شکلات خرما، سرکه و خرماهایی میوه ای از جمله محصولات دانش بنیانی است که در سراسر جهان مشابهه ندارد و این امر موجب شده بازار فروش این محصول تنها در داخل کشور داغ باشد بلکه به به کشورهای خرماخیز خاورمیانه، کشورهای اروپایی، شرق آسیا، حاشیه خلیج فارس و کانادا نیز صادر شود.

قناعتیان با بیان اینکه ابتدا فعالیتم را با بسته بندی محصولات آغاز کردیم ، اظهار کرد: با آوردن تکنولوژی از اروپا وارد عرصه تولید شدم  که هم اکنون نیز با مطالعه و تحقیق  محصول جدید تولید می کنیم و به تدریج تولیدمان را تکامل و گسترش دادیم.

مدیر عامل شرکت خرما بن جنوب بااشاره به اینکه از صنایع و تولیدات هیچ گونه حمایتی نمی شود، تصریح کرد: از زمانی که وارد عرصه تولید شدم هیچگونه حمایتی از سوی هیچ ارگانی نشدیم و هم اکنون به دنبال توسعه دانش و فناوری در زمینه خرما هستم

گسترش صنایع تبدیلی اشتغال زایی بهمراه دارد

شمسی احمدی، کارآفرین هرمزگانی است که در شهرستان میناب در زمینه بسته بندی خرما فعالیت دارد وی که به واسطه وام های اقتصاد مقاومتی و با توجه به پتانسیل میناب در زمینه تولید خرما وارد این عرصه شده تاکنون برای 30نفر اشتغال زایی ایجاد نموده است.

احمدی با اشاره به بازار مناسب محصول خرما در کشور تصریح کرد:گسترش صنایع تبدیلی و کوچک در روستاها با پشتوانه حمایت دولت نقش بسزایی در کیفیت بخشی به تولیدات داخلی دارد که علاوه اشتغال زایی افزایش ارز آوری را برای کشور بهمراه دارد.

کاووس کریمی، هرمزگانی راه یافته به بورس درزمینه عرضه خرما است که در زمینه بسته بندی خرماهای مرغوب مانند کریته، مضافتی و پیارم فعالیت دارد و تولیدات خود را به کشورهای افغانستان، روسیه، ترکیه ، هندوستان و امارات صادر می کند.

وی اظهار کرد:خرماهای تولید شده در استان به دلیل شرایط نامساعد جوی و خشکسالی های چندساله اخیر دچار ریزش می شوند که موجب کاهش مرغوبیت این محصول می شود لذا درصورت حمایت از نخل داران و ایجاد صنایع تبدیلی در استان می توان بر ارزش افزوده این محصول افزود.

 

کریمی با استفاده از پتانسیل های بالای استان در زمینه نوآوری و نیروی جوان خلاق تصریح کرد: دولت با حمایت از جوانان و ارائه تسهیلات ویژه به علاقمندان می تواند نقش بسزایی در شکوفایی علمی و ارز آوری ایفا کند لذا مسئولین باید بیش از پیش به صنایع خرد و دانش بنیان توجه نمایند تا وابستگی کشور به درآمدهای نفتی کاهش یابد.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی