منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۴
شناسه خبر: 198355
گروه :خبر
13940221000462_PhotoA

«روغن پومیس» از تفاله زیتون به‌ دست می‌آید که یک محصول شیمیایی بوده و برای سلامتی انسان بسیار مضر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس ، روغن‌ها در زندگی انسان مصارف متعددی دارد، یکی از روغن‌هایی که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و همواره در تمامی منازل می‌توان آن را مشاهده کرد، روغن زیتون است که می‌توان در موقعیت‌های مختلف از آن استفاده کرد، حال آنکه شنیده می‌شود نوعی از این روغن مضرات بسیاری برای انسان به همراه دارد و مردم نیز در این زمینه اطلاعاتی ندارند که لازم است چاره‌اندیشی جدی صورت گیرد.

یک کارشناس صنایع غذایی در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: پومیس، روغنی مضرتر از پالم است که سال‎هاست وارد کشور شده، ولی در این زمینه به جامعه اطلاع‌رسانی نمی‌شود.

روغنی مضرتر از پالم وارد کشور می‌شود

رضا طالب اضافه کرد: «روغن پومیس» از تفاله زیتون به‎دست می‌آید که یک محصول شیمیایی بوده و برای سلامتی انسان بسیار مضر است.

وی تصریح کرد: این روغن که از کشورهای ایتالیا، اسپانیا و یونان به‌‏صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، به همان اندازه که برای مصرف‌کنندگان زیان‌آور است، برای واردکنندگان سود فراوانی به همراه دارد.

این پژوهشگر صنایع غذایی بیان کرد: این روغن در تمامی کشورها به مصرف صنعتی می‌رسد، اما در ایران به‌دلیل گران‌بودن روغن زیتون، 10 درصد زیرقیمت عرضه‌شده و برای واردکنندگان غیرمجاز آن حاشیه سود بسیار بالایی دارد.

به گفته طالب، روغن «پومیس» به‏‌دلیل شیمیایی و سرطان‌‏زا بودن بر پایه استاندارد 1446 وزارت بهداشت، مصرف خوراکی ندارد.

گفتنی است چندی پیش، مدیرکل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو از غیرمجاز بودن مصرف روغن «پومیس» خبر داده و گفته بود: یکی از بدترین نوع روغن‌ها در فرایند تهیه روغن زیتون، روغن استخراج‌شده از تفاله زیتون است و طرز تهیه آن نیز به‌این صورت است که باقی‌مانده حاصل از تفاله زیتون که هنوز دارای مقداری روغن است را با هگزان فراوان و حرارت زیاد استخراج کرده و با عنوان روغن حاصل از تفاله زیتون یا  «پومیس» به‏ فروش می‌رسانند.

معان غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در این باره می‌گوید: روغن‌های گیاهی، روغن‌های سالم بوده که به دلیل حضور اسیدهای چرب غیراشباع و میزان اسید چرب ترانس کمتر برای سلامتی انسان مفید هستند.

محمد آزادبخت بیان کرد: تمامی روغن‌های گیاهی، روغن‌های خوبی برای سلامتی انسان هستند، اگر فردی در فراورده‌های لبنی به روغن حیوانی، روغن گیاهی اضافه کند، تخلف کرده نه اینکه سلامت انسان‌ها را به خطر انداخته، بلکه از فرمول قانونی مرتکب تخلف شده‌ است.

وی با اشاره به اینکه بحث درجه‎بندی و اولویت‎بندی در روغن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: در روغن زیتون روغن ویوجین یکی از بهترین روغن‌ها از میوه زیتون و با فشار ملایم تهیه شده که بسیار با‌ارزش بوده و در صنایع دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد، البته روغن زیتون درجه یک و دو نیز با فشار ملایم‌تری در صنایع غذایی و دارویی قابل استفاده هستند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه «پومیس» روغنی است که با حرارت بالا از تفاله زیتون به دست می‌آید، اضافه کرد: این روغن اولویت غذایی ندارد و به‌دلیل حضور نوع اسیدهای چرب و مواد زائد برای ایمنی و سلامت انسان مضر است.

آزادبخت تصریح کرد: در اصل روغن گیاهی برای سلامت مفید است، ولی باید صریحاً گفت روغنی که از تفاله‌ها با شرایط ویژه با ویژگی‌های استخراجی نامناسب استحصال می‌شود، از نظر ایمنی مورد تایید نیست.

تاکنون در سطح مازندران گزارشی از ورود این نوع روغن نداشتیم

وی با اعلام اینکه سازمان غذا و دارو نیز تاکنون این روغن را برای مصرف غذایی تایید نکرده‌ است، بیان کرد: تاکنون در سطح مازندران گزارشی از ورود این نوع روغن نداشتیم.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پایان گفت: به‎دلیل اینکه در روش تهیه روغن پومیس از حرارت زیاد استفاده می‌شود، ترکیبات کلی برای سلامتی مضر است و احتمال اینکه برخی از ترکیبات حاصل بتواند در مراحلی از سرطان موثر باشد، دور از ذهن نیست.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است