منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۱
شناسه خبر: 327036
گروه :خبر
hormoz

دولت برای حذف یارانه بگیران و چگونگی اجرایش که کمترین فشار را برای دولت ایجاد کند، طرح جدیدی را آغاز کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،  در این طرح جدید که به نظر می‌رسد چند روزی است آغاز شده است، با شماره موبایل سرپرست خانوار تماس گرفته می‌شود و فردی که خود را از پرسنل ستاد هدفمندی یارانه‌ها معرفی می‌کند با تاکید بر اینکه این مکالمه ضبط می‌شود، خبر می‌دهد که یارانه آنان قطع خواهد شد.

البته این دیالوگ محدود به اعلام این خبر ناخوشایند برای مردم نیست و شما می‌توانید (در واقع فرصت دارید) از اپراتور سوال کنید که به چه استنادی به این تصمیم رسیده‌اند؟ پاسخ‌های اپراتور نیز که کاملا نشان می‌دهد به خوبی جست‌وجوهای لازم را انجام داده‌اند، جالب است. چون ممکن است بشونید در راستای اجرای عدالت! اینکه فلان ماشین به نام پسر خانواده بوده است و چون هنوز ازدواج نکرده، همین دلیل می‌تواند باعث حذف یارانه کل اعضا بشود، یا اینکه چون حقوق فلان فرزند خانواده نیز فلان قدر است، ستاد هدفمندی یارانه‌ها به این نتیجه رسیده که یارانه‌ کل اعضا را قطع کند.

در ادامه دیالوگی که برای یک شهروند اتفاق افتاده است را بخوانید تا در جریان جزییات مطالب رد و بدل شده قرار بگیرید؛ با این توضیح که این گفت‌وگو به علت بیماربودن سرپرست خانواده، بین فرزند خانواده و متصدی ستاد حذف یارانه‌بگیران صورت می‌گیرد.

******

اپراتور: ستاد هدفمندی یارانه‌ها برای اینکه عدالت به درستی اجرا بشه، تصمیم گرفته که یارانه خانواده 5 نفره شما را به سرپرستی پدرتان آقای … قطع کند. البته قبلا یارانه شما یک بار قطع شده بود که با اعتراضتان، اگرچه ‌موقتا مبلغ یارانه‌ها برقرار شد اما در بررسی‌های جدید، به این نتیجه رسیده‌اند که یارانه‌هایتان قطع شود.

– آن وقت به چه علتی چنین تصمیمی گرفته‌اید؟

اپراتور: توضیح می‌دهم اما قبلش بدانید که این مکالمه ضبط می‌شود.

– این خیلی خوب است. بفرمایید، توضیحتان را می‌شنوم.

اپراتور: پدر شما دختری دارد که خانه‌ای را خریده!

– اما آن خانه قولنامه‌ای است که فرزند مجرد آن خانواده در سی و شش سالگی‌ با قرض و وام و … خریده و این قطعا به معنای پولداری اعضای آن خانواده در سطح عالی نیست و برای سنجش سطح مالی خانواده، شما کافی است به حقوق بازنشستگی پدر خانواده که حدود 750 هزارتومان است نگاه بیندازید و اینکه پدر خانواده برغم اینکه متولد 1321 است، همچنان ناگزیر است در عسلویه کار ‌کند.

اپراتور: (سکوت اپراتور در برابر کار کردن پدر 75 ساله خانواده در عسلویه ) اما برادر شما هم ماشین KIA به نامش بوده است.

– بله برادرم شغلش خرید و فروش ماشین است و گاهی مجبور است پلاک ماشین را موقتا به نام خود بزند.

اپراتور: در هر حال پسز خانواده مجرد است و تا وقتی که مجرد است، این به حساب خانواده گذاشته می‌شود.

– تحقیقات شما درست است!‌ برادر من مجرد است و اتقاقا یکی از دلایل مجردبودنش هم عدم درآمد مکفی است که حتی با داشتن شغلی چون خرید و فروش اتومبیل، به خاطر مشکلات اقتصادی در حال حاضر شرایط ازدواج را ندارد. علاوه بر اینها، پدر من مثل خیلی از پدر ومادرهای ایرانی، غرورشان اجازه نمی دهد چشمشان به پول فرزند باشد علاوه بر اینکه خوب می‌دانند فرزندشان مثل خیلی از فرزندان دیگر، کاسبی‌اش رونقی ندارد که کفاف 4 نفر دیگر را بدهد.

اپراتور: اما حقوق یکی از فرزندان مجرد خانواده 3 میلیون تومان است.

– بله چند ماهی است این حقوق برای آن فرد با داشتن مدرک دکتری برقرارشده است که البته قطعا این شغل برای آن فرد دائمی نیست.‌ اما جالب است که شماها چطور خبر ندارید آن فرد بابت وام‌هایی که برای مخارج تحصیلات تکمیلی‌ دریافت کرده‌، در حال پرداخت اقساط نیز هست؟ از طرفی دیگر، آن شغل موقتی است و ممکن است چند صباح دیگر آن فرد بیکار شود!

اپراتور: به هر حال برای ما فعلا این گزارش آمده است. در خانواده‌تان فردی که مبتلا به بیماری های خاص و پرهزینه مثل ام اس باشد،‌ندارید؟

– خیر اما پدرم اواخر فروردین عمل باز قلب انجام دادند که 25 میلیون هزینه بیمارستان شد و اگر بیمه تکمیلی نداشتیم، خدا می‌داند اکنون خانواده چه وضعیتی داشت.

اپراتور : با این اوصاف اگر می‌خواهید یارانه پدر و مادرتان قطع نشود، مدارک بیمارستانی را آماده نگه دارید تا کارشناس ما مدارکتان را ببیند؛ البته قبل از آمدن حتما با شما هماهنگ می کند. از طرف دیگر می‌توانید خودتان داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف دهید تا یارانه کل اعضای خانواده قطع نشود.

– چه راه حل عادلانه‌ و البته داوطلبانه‌ای! در آن صورت چطور باید این اعلام صورت بگیرد؟

اپراتور : به پلیس +10 مراجعه می‌کنید و آنجا راهنمایی‌تان می‌کنند.

اپراتور: و نکته آخر اینکه ما اجازه داریم حساب‌های بانکی‌تان را هم بررسی کنیم؟

– بله! ‌اتفاقا خوشحال می‌شوم حتما این کار را بکنید! چون متوجه می‌شوید این خانواده، قطعا جزو طبقه متوسط جامعه محسوب می‌شوند و با هیچ شاخصی جزو ثروتمندان جامعه به شمار نمی‌آیند و اگر هم تاکنون داوطلبانه خواهان حذف یارانه‌شان نشده بودند، بخاطر در نظر گرفتن مجموع این موارد بود.

***********

از مرور این دیالوگ چند نکته قابل تامل است:

1- دولت به منظور رعایت حقوق شهروندی، قبول دارد و پذیرفته که برای انجام بررسی‌ اطلاعات شخصی‌ از جمله حساب بانکی و .. از آنان اجازه بگیرد. البته بنابر اطلاعاتی که در گفت‌وگوی فوق هم متصدی مربوطه مطرح می‌کرد، بعید به نظر می‌رسد امکان دسترسی به حسابهای افراد برای دولت و دولتها وجود نداشته باشد؛ اما همین کسب اجازه ولو به صورت صوری، نشان از بلوغ مدنی دولت یازدهم دارد و اینکه به حقوق شهروندانش آگاه است و احترام می‌گذارد.

2- تکنیکی که دولت برای حذف یارانه‌بگیران در پیش گرفته، روشی هوشمندانه است؛ چون به نظر می‌رسد بر اساس ضرب‌المثل « به مرگ بگیرید که به تب راضی شود» شهروندان را به منظور آنکه یارانه کل اعضای خانواده حذف نشود، به سمت کاهش داوطلبانه تعداد دریافت‌کنندگان یارانه‌ نقدی رهنمون می‌کند و قطعا هم در آماری که نهایتا ارائه خواهد داد حرفی از زور و اجبار برای منصرف‌کردن مردم از دریافت یارانه به چشم نمی‌خورد .

3- تلاش دولت یازدهم برای کاستن اثرات اقدام منفی دولت قبل یعنی پرداخت وجه نقد به مردم تحت عنوان هدفمندی یارانه‌ها، اگرچه قابل درک و تحسین است اما لازم است دولتمردان این نکته را هم به خاطر داشته باشد که از سختی این کار مهم، وقتی کم می‌شود که افکار عمومی نیز با آن همراه باشند و واقعا به طور داوطلبانه، اقدام به اعلام انصراف از دریافت یارانه نقدی کنند، برای همین باید مسئولان امر، راهکارهای دیگری برای حل معضل نشات گرفته از میراث بد به‌جا مانده از دولت دهم، بیابند و شاخص‌های قابل پذیرش‌تری را برای ثروت‌مند فرض‌کردن افراد ارائه بدهند؛ افرادی که با هیچ فرمولی جزو دهک‌های بالای جامعه محسوب نمی‌شوند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر