منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۵
شناسه خبر: 221417
گروه :خبر
13940624000733_PhotoA

پایگاه خبری «اسپوتنیک» روسیه در گزارشی با اشاره به اهمیت سوریه برای مسکو نوشت: روسیه اکنون شمشیر را از رو بسته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، پایگاه خبری «اسپوتنیک» در یادداشتی به قلم «عماد آبشناس» با عنوان «وقتی روس‌ها شمشیر را از رو می‌بندند»، به تحلیل وضعیت سوریه و اهمیت این کشور برای مسکو پرداخته است.

در ادامه متن کامل این یادداشت آمده است:

هفته گذشته ارسال تسلیحات پیشرفته روسیه به سوریه، غربی‌ها به ویژه آمریکا را بسیار نگران کرده و منجر به آن شد که آمریکایی‌ها مواضع بسته خود را درباره سوریه تغییر داده و اعلام کنند که آمادگی دارند برای رسیدن به یک راهکار سیاسی در سوریه با روسیه همکاری کنند.

از زمان شروع بحران سوریه هم روسیه و هم ایران تلاش کردند یک راهکار سیاسی و مسالمت آمیز برای جنگ سوریه پیدا کنند، اما همیشه با درب‌های بسته زیاده‌خواهی‌های غرب و هم پیمانان آن مواجه شدند، چرا که آمریکا و هم پیمانانش هیچ راهکاری که منجر به حل مسالمت آمیز این بحران می‌شد را قبول نداشتند.

طی چند ماه اخیر هم روسیه و هم ایران دست به کار شدند تا نظرات سوری‌ها را به هم نزدیک کنند تا بلکه به یک راهکار سیاسی برسند. ایران متولی گفتگو با برخی کشورهای همجوار و ذی نفوذ شد و روسیه تلاش کرد ضمن گفتگو با مخالفان دولت سوریه از سوری‌ها گرفته تا کشورهای حامی گروه‌های خارجی در حال جنگ در سوریه به آن‌ها گوشزد کند که نباید به فکر راه حل نظامی در سوریه باشند و باید کمک کنند هم مشکل سوریه به صورت سیاسی میان خود سوری‌ها حل و فصل شود و هم گروه‌های تروریستی در منطقه خاورمیانه با یک همکاری بین المللی (ایجاد یک جبهه که شامل همه کشورهای منطقه باشد) ریشه کن گردد. روس‌ها در جلسات متعدد به کشورهای حامی تروریست‌ها در منطقه گوشزد کردند که اجازه نخواهند داد آن‌ها با پشتیبانی ایالات متحده از خطوط قرمز روسیه در سوریه عبور کنند.

ظاهرا این کشورها تصور می کردند که روس‌ها بلوف می‌زنند و به همین دلیل به جای اینکه به فکر همکاری برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه اقدام به ارسال تسلیحات به مخالفین و تروریست‌های خارجی نمودند و ترک‌ها هم رسما برای ورود به خاک سوریه خود را آماده کردند.

نادیده گرفتن حسن نیت‌های روسیه برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه روسیه وادار کرد تا به قراردادها وتعهدات نظامی خود با سوریه عمل کند. این کشور با ایجاد یک پل هوایی ارسال تسلیحات پیشرفته به سوریه تعدادی از کشتی‌های نظامی خود را نیز به سمت سوریه گسیل کرد و به قول معروف شمشیر را برای همه از رو بست.

با این شرایط روسیه به همه این پیغام را داد که دیگر بحران سوریه از مرزهای این کشور فراتر رفته و اگر کشورهای دیگر حاضر به همکاری برای حل وفصل این بحران نیستند روسیه آمادگی دارد با کمک به دولت قانونی این کشور تکلیف را یکسره کند و اگر دیگران بخواهند قدم به خاک زمینی یکی از همپیمانان روسیه بگذارند با روسیه طرف خواهند بود.

بحران سوریه از چند جهت برای روسیه اهمیت دارد.

  • اول: سوریه هم پیمان سنتی روسیه در منطقه خاورمیانه به حساب می‌آید و طی چند سال اخیر ایالات متحده و ناتو با زیر پا گذاشتن همه توافقاتی که با روسیه داشتند تلاش کردند از خطوط قرمز روسیه در مناطق مختلف جهان مثل ماجرای اوکراین عبور کنند و روسیه رئیس‌جمهور (ولادیمیر) پوتین به هیچ وجه حاضر نیست از خطوط قرمز خود عقب‌نشینی کند.
  • دوم: چند هزار جنگجوی چچنی تبار در حال حاضر در حال همکاری با داعش و گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق هستند که این‌ها همه بمب‌های ساعتی‌ای هستند که در حال تدارک برای تهدید امنیت ملی روسیه می‌باشند و روسیه اجازه نخواهد داد این‌ها خود را برای فرصت مناسب جهت انجام عملیات تروریستی در این کشور آماده کنند. حتی برخی گزارش‌ها مبنی آن است که دشمنان روسیه این افراد را اخیرا از میان جنگجویان دیگر جداسازی کرده‌اند و در حال آموزش آن‌ها برای انجام عملیات تروریستی در داخل روسیه هستند. پس بهتر است روسیه تکلیف این‌ها را همان‌جا روشن کند تا اینکه فرصت دهد این‌ها به روسیه بازگردند و دست به کارهای تروریستی بزنند.
  • سوم: با این عمل روس‌ها نشان دادند که در قبال زیاده خواهی‌های غرب در همه جبهه‌ها با قدرت ایستادگی خواهند کرد و غربی‌ها باید به دنبال تجدید نظر در مورد رفتار خود چه در مورد سوریه و چه در موارد مختلف در جاهای دیگر جهان باشند و تصور اینکه می‌توانند کل جهان را قورت دهند را باید از ذهن خود پاک کنند.

در این زمینه بد نیست یادآوری کنم نوع تسلیحاتی که روسیه در اختیار سوریه قرار داده به خودی خود برای مخالفین روسیه معانی زیادی دارد.

  1. روسیه مدرن ترین تسلیحات خود را در اختیار سوریه قرار داده در حالی که آمریکایی‌ها به هیچ وجه با هیچ همپیمانی حاضر نیستند چنین کاری را انجام دهند. به این معنا که معمولا آمریکایی‌ها تسلیحات خارج از رده خود را در اختیار همپیمانان خود قرار می‌دهند در حالی که روس‌ها تسلیحاتی را در اختیار دولت روسیه قرار داده‌اند که در حال حاضر خود ارتش روسیه در حال استفاده از آنها می‌باشد. این به این معنا است که روسیه تفاوتی میان ارتش خود و ارتش کشورهای همپیمان خود مثل سوریه قایل نمی‌باشد و به همین دلیل ارتش سوریه را به این تجهیزات مجهز می‌کند. این خود منجر به تقویت روحیه همپیمانان دیگر روسیه در دیگر کشورها می‌گردد و آن‌ها اطمینان پیدا می‌کنند که می‌توانند روی روسیه حساب دیگری باز کنند و حتی خیلی کشورها تشویق خواهند شد با روسیه وارد همکاری نظامی شوند.
  2. همچنین این معنا را دارد که روسیه به ادامه کار دولت و ارتش سوریه اطمینان کامل دارد وگرنه به هیچ وجه ریسک نمی‌کرد تسلیحات مدرن خود را در اختیار ارتش این کشور قرار دهد و واهمه آن را داشته باشد که احتمال دارد این تسلیحات به دست دشمنان بیافتد و تکنولوژی آن به سرقت رود.

آمریکایی‌ها هم به وضوح پیغام روسیه را دریافت کرده‌اند و متوجه شده‌اند که روس‌ها در این زمینه تصمیم خود را گرفته‌اند و به هیچ وجه حاضر نیستند کوتاه بیایند. مضاف بر اینکه در حال حاضر اکثر کشورهای اوروپایی هم به دلیل واهمه‌ای که از گسترش بحران سوریه به اوروپا دارند با روسیه هم عقیده می‌باشند اما به دلیل واهمه از ایالات متحده رسما چنین چیزی را اعلام نمی‌کنند و سعی می‌کنند کج دار و مریز عمل کنند.

به موازات این حرکت نظامی روسیه، ایران و روسیه تحرک جدید و هماهنگی را در راستای مطرح کردن یک راهکار واحد جهت مقابله با تروریسم در منطقه خاورمیانه و همچنین ایجاد راه کار سیاسی جهت بحران سوریه شروع کرده‌اند که اگر غربی‌ها تمایل داشته باشند مشکل سوریه حل شود می‌توانند در این راستا همکاری کنند اما نباید تصور کنند که می‌توانند به خواسته‌های نامشروع خود ادامه دهند.

فعلا توپ در زمین ایالات متحده و غرب است و این تحرک روسیه کلیه معادلاتی که آنها روی آن برنامه ریزی می‌کردند را بهم زد و میز قمار آنها را در هم شکست.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند