منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۴ - ۷:۱۳
شناسه خبر: 204245
گروه :خبر
023

روستای کهتک در فاصله حدودا ۱۲۰کیلومتری از شهر بندرعباس و ۲۰کیلومتری از فین واقع شده است روستایی بکر و دست نخورده شغل اهالی کشاورزی و کمی هم دامداری است.

به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز؛وبسایت گردشگری فین هرمزگان منتشر کرد؛وجه تسمیه نام آن هم بخاطر واقع شدن در دل کوه است در بندرعباس به شکم ، تِک  میگویند و چون این روستا در شکم کوه واقع شده ان را کوه تک یا که تک ( کهتِک ) گفته اند.

گردش در طبیعت زیبای روستا و چشم نوازی کوه باز بسیار زیباست .

علاقه مندان به کوه نوردی و صخره نوردی هم دست خالی بر نخواهند گشت،آب تنی در آبگرم تیربوئیه نوشیدن از آب چشمه شکر شکن کهن بالا و گردش در روستای زیبای کهن بالا و روستای زیبای دم تنگ .

این روستا در ۱۱۵ کیلومتری از مرکز بندرعباس قرار دارد و حدود ۱۷۰ خانوار در این روستا سکونت دارند،دارای مناطق دیدنی بسیاری میباشد که از آن جمله کوه باز که این کوه ۲۸۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد دارای ۴ دهنه میباشد که عبارتند از تنگ کهتک ، تنگ تیربوئیه ، تنگ بازگران و آبگرم تیربوئیه که این آبگرم خواص آب معدنی و همچنین برای درمان بیماری پوستی استفاده میشود.

کوه باز دارای داروهای گیاهی مختلفی مانند:آویشن کوهی ،مور ،گلپوره ،بابونه ،دریم ،گل خاری ،خاک شیر ،تخم شربتی ،انجیر کوهی ،زیتون کوهی و زیره است که زیره اش در استان زبانزد خاص و عام است.

از لحاظ پراکندگی جانوری نیز دارای گونه های کمیاب مانند یوزپلنگ،خرس ، آهو یا اشکال است.

سد دهانه ی بازگیر یا بازگران که آب این سد برای آب شرب شهر فین استفاده میشود یکی از دیدنی های منحصر به فرد این روستای است .

از دیگر مناطق میتوان غار ، تنب قلعه و تنب گپ ، پارک شهید محمد حسین پور و برکه را نام برد،در نزدیکی این روستا معدنی بنام معدن” آب کر” قرار دارد  که از معدن آب کر صادرات به کشور چین و در کارخانه های ایران از مواد آن استفاده میشود.

در این روستا بزرگمردانی هستند  که رمز بقا و ثبات آنان و  طلب حیات  طیبه در گمنامی و بی نشانی است،اندیشه ناب خود را با عشق و ارادت مخلصانه به حضرت حق در آمیخته،بی اعتناء به رنگ ولعاب زیور دنیا توشه ای معنوی نثار بازار فداکاری کرده اند مانند شهید اکبری زاده کهتکی وشهید محمد حسین پور که مزار این شهید گلگون کفن در این روستا میباشد.

شغل بیشتر مردم این روستا کشاورزی و دامداری میباشد،محصولات کشاورزی  این روستا  گوجه، فلفل، خیار، پیاز، بادمجان، کشت درخت نخل و .. می باشد .

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی