منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۶
شناسه خبر: 176543
گروه :خبر
کافرغان-۱

یکی از بزرگان روستای کافرغان می گوید: تنها خواهشی که از مسئولین بخش مخصوصا بخشدار محترم داریم این است که به این روستا سر بزنند و مشکلات اینجا را از نزدیک لمس کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مروارید نیوز ” کافرغان یکی از روستاهای شهرستان بندرلنگه است که قدمت آن به حدود سیصد سال می رسد.

اهالی این روستا عرب زبان بوده که از نوادگان نشوان بن نرزوق بن علی بن هشام از قبیله حمدان بوده که در سال ۱۱۶۹ هجری قمری از منطقه نجد شبه جزیره عربستان به این منطقه وارد شدند. کافرغان دارای ۱۶ خانوار بوده که جمعیتی حدود ۷۰ نفر را تشکیل می دهند.

محمد شیخی پور یکی از بزرگان روستای کافرغان می گوید: روستای کافرغان در ایام گذشته مرکز حاکمیت محلی بوده است هم اکنون به دلیل کم بودن جمعیت دارای شورا نمی باشد و به همین دلیل برای کسب هر گونه امتیازات دولتی متاسفانه عقب مانده ایم و در مقابل دیگر روستاها هیچ بودجه ای به روستای ما تعلق نمی گیرد.

وی ادامه می دهد : کافرغان همزمان با دیگر روستاها و به برکت جمهوری اسلامی ایران از سه دهه پیش از نعمت برق و روشنایی برخوردار است  اما با گذشت سه دهه از آن نوسانات برق در ایام تابستان بیش از حد بوده که هر سال هزینه های زیادی را به خانوارها تحمیل می کند. کافرغان دارای یک ترانسفورماتور بوده که جوابگوی روستا نیست و از مسئولین این امر خواهش می کنم که به این امر مهم رسیدگی کنند که انشاالله دیگر شاهد سلب آسایش مردم در فصول گرم سال نباشیم.

شیخی پورهمچنین از وضعیت نامناسب آبرسانی در منطقه گفت : بعد از آبرسانی به روستای دیوان در یک دهه گذشته، چند تن از اهالی کافرغان درخواستی مبنی بر آب رسانی به اینجا را داشته که پس از پیگیری های زیاد و همکاری و همیاری در هزینه های احداث آن، به همت مسئولین محترم آب و فاضلاب شهرستان بندرلنگه، آبرسانی به این روستا انجام گردید. اما به دلیل اخذ انشعاب آب کافرغان از لوله آب روستای دیوان و مشکلات موجود در آب دیوان، مشکلات این روستا چندین برابر شده است.

این بزرگ روستا در ادامه سخنانشان با کمک خیرین در خرید پمپ جهت تقویت فشار آبرسانی به روستای دیوان و اخذ انشعاب به کافرغان اقدام شد اما هم اکنون بالغ بر چند ماه است که آبی به سمت کافرغان نیامده و با بررسی های انجام شده، فلکه انشعاب به سمت کافرغان صدمات جدی دیده است که به صورت فیزیکی و عمدی به آن وارد شده است. که امیدواریم مسئولین آب و فاضلاب روستایی به این امر رسیدگی نموده و درخواست داریم که مدیریت این امر را به بزرگان کافرغان سپرده تا با مواظبت و بازرسی مداوم از محل از این نوع خرابکاریها جلوگیری نمایند.

محمد شیخی پور با تشکر از مسئولین اداره راه سازی به دلیل احداث و تسطیح راه ورودی کافرغان گفت : با درخواست اهالی روستا از اداره راه خوشبختانه راه ورودی روستا تسطحیح گردیده و دسترسی به روستا سهل الوصول شده است. همیاری اهالی روستا در این زمینه جهت تسریع در امور هم قابل چشم پوشی نیست و امیدواریم در آینده ای نزدیک همانند سایر روستا ها این مسیر نیز آسفالت گردد تا رشد و آبادانی روستای ما سرعت بیشتری داشته باشد.

وی با اشاره کمبود جمعیت در این روستا که متاسفانه در معادلات محلی گنجانده نمی شود اظهار کرد: تنها خواهشی که از مسئولین بخش مخصوصا بخشدار محترم داریم این است که به این روستا سر بزنند و مشکلات اینجا را از نزدیک لمس کنند. تاکنون هیچ مسئولی به این روستا نیامده است و ما مردم این روستا دوست داریم  مسئولین ما را دریابند.

گفتنی است کافرغان دارای دو قلعه است که یکی از قلعه ها بیش از ۸۰ درصد آن تخریب شده است، اما یکی دیگر کمتر از ۴۰ درصد آن تخریب شده و می تواند جاذبه گردشگری مناسبی برای مردم باشد. متاسفانه به دلیل عدم شناخت مردم منطقه از قدمت و آثار باقیمانده در این روستا، هیچگونه بازدیدی از این محل ها صورت نمی پذیرد.

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند