منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۳
شناسه خبر: 206452
گروه :خبر
سسس
 

يادداشت / دکتر محمد حسن نیا

روستای کمشک در پسکرانه های خلیج فارس

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از بستک ، دکتر محمد حسن نیا در یادداشتی نوشت : بررسی تاریخ کرانه ها و پسکرانه های خلیج فارس و نقاط ناشناخته آن از جمله مباحثی است که می تواند، کمک وافری به شناخت تاریخ ایران نموده و گوشه های نهفته ای از تاریخ این مرز […]

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از بستک ، دکتر محمد حسن نیا در یادداشتی نوشت : بررسی تاریخ کرانه ها و پسکرانه های خلیج فارس و نقاط ناشناخته آن از جمله مباحثی است که می تواند، کمک وافری به شناخت تاریخ ایران نموده و گوشه های نهفته ای از تاریخ این مرز و بوم را به منصه ظهور بگذارد.

 

بررسی تاریخ مناطق پسکرانه ای در خلیج فارس که قدمت آن ها به دوران پیش از اسلام بر می گردد، نظیر کمشک در شهرستان بستک که همواره در مسیر تجارت کالا قرار داشته است، با تعدد قلاع تاریخی آن می تواند در شناخت تاریخ جنوب ایران کمک وافری باشد.

 

دهستان کمشک که در مسیر تجارت قدیم که از بخش شیبکوه به جناح قرار داشت، همواره در مسیر تجارت کالا قرار داشته و وجود قلعه ها در کمشک نیز نشان از اهمیت این مکان در مسیر تجارت قدیم دارد.

 

علاوه بر این کمشک با ۳۲کیلومتر با حمیران در پارسیان وصل می شود. و این موقعیت در کمتر مکان پسکرانه ای در شهرستان بستک وجود داشته که از دو طریق با کمترین فاصله به دریا وصل گردد.

 

از سوی دیگر کمشک دارالمرز استان هرمزگان به استان فارس است و در گذشته نیز کالاها و محصولات تجاری از این طریق به استان فارس ارسال می شده است.

 

 

علاوه بر موقعیت تجاری این مکان، می بایست به موقعیت کشاورزی آن نیز توجه ویژه داشت. دشت کمشک همواره محلی برای کشت دیم گندم و جو بوده است.

 

 

دورشته قنات موجود در کمشک به نام های رشته قنات کوران و رشته قنات لاور لب شور با سابقه طولانی، نشان از حیات کشاورزی و وجود منابع آبی برای کشت و زرع در کمشک قدیم دارد.

 

این دو رشته قنات که از قدیمی ترین رشنه قنات های ناحیه جهانگیریه قدیم و شهرستان بستک حالیه می باشد، توجه محققان را به حیات قدیمی در دشت کمشک و مکان کنونی کمشک جلب می کند و نشان می دهد که حیات بشری در کمشک که در پسکرانه های خلیج فارس قرار دارد، در گذشته ای دور شکوفا بوده است.

 

ترکیب جمعیتی کمشک و مهاجرت کمشکی ها به کشورهای سواحل جنوبی خلیج فارس و داخل کشور نیز از جمله مباحث قابل توجه در تاریخ اجتماعی خلیج فارس است که می بایست به آن پرداخته شود.

 

اما آن چیزی که بیشتر در تاریخ اقتصادی کمشک باید مورد بررسی قرار گیرد، وجود معادن و گاز در اطراف کمشک است که در مقوله ای جداگانه به آن پرداخته می شود.

 

انتهای پیام/س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است