منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۳
شناسه خبر: 330730
گروه :خبر
13920624120702316_PhotoL

روزهای گرم و طولانی و نور داغ خورشید آفتاب سوزانی که این روزها همراه شده است با روز های ماه رمضان و رفتگرانی که گرمی کار و تلاششان روی آفتاب و گرما را هم کم کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛روزهای گرم و طولانی و نور داغ خورشید آفتاب سوزانی که این روزها همراه شده است با روز های ماه رمضان و رفتگرانی که گرمی کار و تلاششان روی آفتاب و گرما را هم کم کرده است.(طوبی لمن ضمئ أو جاع لله: خوشا کسی که برای خدا تشنگی یا گرسنگی کشد).

 

روزه می گیرند و پرتلاش کار می کنند و با خود حسی دارند که ارزش تحمل سختی را به آن ها می دهد: توکل به خداوند؛ به لطف خداوند امید دارند و برای شرمنده نشدن در برابر خانواده سختی را تحمل می کنند با گرد و خاک مبارزه می کنند بی آنکه اجازه دهند گرد و خاک روزه شان را باطل کند.رازی به حکمت خداوند اند و روزه گرفتن هنگام رفتگری را فرصتی از طرف خدا برای نزدیکی بیشتر به او می دانند.

 

تمیز کردن خیابان ها و تحمل گرمای تابستان با دهان بسته برایشان سخت است اما لذت بندگی خالصانه به خالق در این 16 ،17 ساعت روزه داری همه چیز را از یادشان می برد.

 

دلخوش هستند به اینکه با حفظ حرمت ماه مهمانی خدا، خود جزی به: خداوند اجر عمل آنان را می دهد (الصوم لی و أنا ، روزه از من است و من پاداش آن را می دهم؛ حدیث قدسی) .

 

ماه رمضان و روزه گرفتن در هر مکانی و در هر شغلی حال و هوای خاص خود را دارد اما یک دسته از افرادی که در ماه رمضان بدون توجه به سردی یا گرمای هوا به کار خود ادامه می دهند رفتگران و کارگران شهرداری هستند و حتی ممکن است در بعضی از اوقات ماه رمضان مانند شب های قدر کار آن ها دوچندان نیز شود اما آن ها روزه را وظیفه ی خود می دانند.

 

روزه داری با این شرایط سخت را عاملی را برای بالا بردن دامنه صبر و استقامت خود می دانندجالب آنجاست که در این شرایط نه تنها دست از کار نمی کشند بلکه با شور و اشتیاق بیشتری به کار خود می پردازند و ایمان دارند زحمت آن ها در این شرایط مورد توجه ی خاص خداوند قرار می گیرد.

 

برای آنکه با حال و هوای آن ها در این ماه و کار کردن با این شرایط بیشتر آشنا شوم به سراغ تعدادی از رفتگران شهر خود رفتم و خواستم حال خود را توصیف کنند.

 

جواد یکی از این افراد بود که افزود: مطمئنا وقتی خداوند این سختی را از ما خواسته است صبر و تحملش را نیز به ما می دهد.

 

محمد یکی دیگر از رفتگران گفت: کار با گرد و غبار است و درست است که باید مراقب گرد و غبار برای باطل نشدن روزه مان باشیم ولی این شرایط باعث نمی شود از زیر بار تکلیف خود شانه خالی کنیم.

 

دیگری بیان کرد: هرچه تلاش و سختی بیشتر باشد به همان اندازه پاداش بیشتری از صاحب این ماه دریافت می کنیم.

 

و هر یک با اخلاص به کار خود مشغول هستند و راضی به رضای پروردگارشان اما در مورد ارزش و اهمیت روزه و همچنین روزه داری در شرایط سخت مانند افرادی که در بالا توصیف شدند نیز از سوی دین مبین اسلام و در سخنان پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه اطهار روایات و احادیثی وجود دارد.

 

امام باقر (ع) در روایتی می فرمایند: اسلام بر پنج چیز استوار است، بر نماز، زکات، حج، روزه و ولایت.

 

پس اهمیت روزه تا آنجاست که یکی از 5 رکن اساسی اسلام است و همچنین روزه فواید دیگری نیز دارد از جمله شناسایی افراد مخلص چون روزه با پرهیز از خوردن و نوشیدن و دیگر لذت های دنیوی همراه است برای افرادی که نمی توانند از این امور پرهیز کنند دشوار می شود و در نتیجه تنها افراد مخلص و اهل خضوع و خشوع به این تکلیف الهی عمل می کنند و دست از امور مباح مانند خوردن و نوشیدن بر می دارند.

 

در نتیجه روزه یکی از مهم ترین آزمون های خداوند برای شناسایی افراد با اخلاص است و حضرت علی (ع) در این مورد می فرمایند:فرض الله الصیام ابتلاء الخلاص الخلق(خداوند روزه را واجب کرد تا به وسیله آن اخلاص خلق را بیازماید)

 

از سوی دیگر روزه گرفتن به دلیل پرهیز از هواها و لذت های نفسانی عملی سخت است و از این سخت تر روزه گرفتن در گرمای تابستان و با کار و تلاش مانند روزرفتگران است. این نوع روزه گرفتن در حقیقت جزو افضل و بهترین اعمال است زیرا به فرموده پیامبر گرامی اسلام (ص) » افضل الاعمال احمزها( بهترین کار ها سخت ترین آنهاست)

 

همچنین روزه داری در چنین شرایطی و همراه با سختی از نظر پیامبر گرامی اسلام (ص) از مصادیق جهاد شناخته می شود و فرد روزه دارد یک مجاهد در راه خدا است. زیرا به جهاد اکبر نفس در شرایط سخت رفته است.

 

پیامبر(ص) می فرماید: الصوم فی الحر جهاد (روزه گرفتن در گرما، جهاد است) همچنین امام صادق(ع) نیز درباره روزه داری در گرمای شدید و سخت می فرماید: من صام لله عزوجل یوما ْ الحر فاصابه ظما و کل الله به الف ملک یمسحون فی شده وجهه و یبشرونه حتی اذا افطر (هر کس که در روز بسیار گرم برای خدا روزه بگیرد و تشنه شود خداوند هزار فرشته را می گمارد تا دست به چهره او بکشند و او را بشارت دهند تا هنگامی که افطار کند)

 

با ایمان به خداوند و وعده های او هیچ سختی و گرمایی انسان را از عبودیت و بندگی او جدا نمی کند بلکه این سختی ها مقام انسان را در نزدیکی به خدا بیشتر می کند و درست مانند کارگران و رفتگرانی که باورها و عقایدشان آن ها را سیراب و ایمانشان به لطف خداوند، آن ها را بی نیاز از غذا می کند.

 

پس کارگران و رفتگران روزه دار، این روزه داری برا شما مبارک باشد که در سخت ترین شرایط دعوت حق را لبیک گفتید و بهترین میهمان خدا بودید خدا قوت.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است