منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۷
شناسه خبر: 246785
گروه :خبر

ترکیه دو روزنامه‌نگار برجسته این کشور را که ارسال سلاح از این کشور برای معارضان سوریه را افشا کرده بودند، دستگیر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، هزاران نفر روز جمعه در استانبول در اعتراض به دستگیری دو روزنامه‌نگار برجسته ترک تظاهارات کردند. این دو روزنامه‌نگار، ارسال سلاح از ترکیه به سوریه را افشا کرده بودند.

به گزارش نیویورک‌تایمز، دادگاهی در استانبول، روز پنجشنبه حکم دستگیر «جان دوندار»، سردبیر روزنامه جمهوریت و «اردم گول»، رئیس دفتر این روزنامه در آنکارا را صاد کرد. این دو نفر به افشای اسرار دولتی و عضویت در گروه‌های مسلح تروریستی متهم شده و در صورت صدور محکومیت با حبس ابد مواجه خواهند شد.

تظاهرات در اعتراض به دستگیری این دو روزنامه‌نگار در نقاط مختلف استانبول برگزار شد. تظاهرات اصلی در بیرون دفتر این روزنامه برگزار شد.

تظاهرات‌کنندگان شعار سر می‌دادند: «شانه به شانه علیه فاشیسم»؛ آنها پلاکاردهایی هم به دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «روز سیاه برای مطبوعات.»

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه شخصاً در ماه ژوئن از روزنامه جمهوریت شکایت کرده بود. وی در اظهارتی تند در آن زمان این روزنامه مخالف دولت را به جاسوسی متهم کرده و نگارنده مقاله افشاگر ارسال سلاح را تهدید کرده بود که «بهای سنگینی» خواهد پرداخت.

روزنامه جمهوریت در ماه مه مقاله‌ای به همراه یک ویدئو منتشر کرده بود که نشان می‌داد مقامات محلی صندوق‌های حاوی سلاح را در پشت کامیون قرار می‌دادند. در آن مقاله نوشته شده بود که این صندوق‌ها حاوی سلاح‌هایی بودند که از «سازمان اطلاعات ملی»، دستگاه امنیتی ترکیه برای معارضان سوریه ارسال می‌شدند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است