منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۹
شناسه خبر: 178942
گروه :خبر
 

"۱۸ طرح و پروژه مهم تا سال ۹۵ در استان گیلان اجرایی می‌شود"

روحانی: ۱+۵ بیش از ایران به توافق نهایی نیاز دارد/ تا توافق نهایی مسیر دشواری پیش‌ِرو داریم

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه ۱+۵ بیش از ایران به توافق نهایی نیاز دارد، گفت: چارچوب توافق‌ نهایی و پارامترهایی که مورد نیاز بوده مورد تفاهم قرار گرفته است ولی تا توافق نهایی مسیر و راه دشواری پیشِ‌رو داریم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا حجت‌الاسلام‌ و المسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در نشست با اصحاب رسانه برای تبیین دستاوردهای سفر دولت به گیلان شرکت کرد.

رئیس جمهور در بخش ابتدایی سخنانش با تقدیر از حضور پرشور مردم در ورزشگاه شهید عضدی، اظهار داشت: حضور پرشور مردم نشان دهنده حمایت از خادمان ملت است، مردم می‌دانند با همدلی و هم‌زبانی و هماهنگی بیشتر همکاری بیشتر محقق شده و به اهداف مدنظر دولت و ملت بزرگ ایران می‌رسیم.

وی افزود: همه شهرستان‌های گیلان مورد بازدید نمایندگان رئیس جمهور و وزرا قرار گرفت و گزارش آن را در شورای اداری مشاهده و بررسی کردیم.

حجت‌الاسلام روحانی به بخشی از تصمیمات دولت برای استان گیلان اشاره کرد و گفت: راه‌آهن رشت ــ قزوین حائز اهمیت است و تا سال آینده تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد؛ بعد از آن باید این راه‌آهن را به بندرانزلی و آستارا متصل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مسیر انزلی زودتر انجام می‌شود؛ همچنین اقدامات اجرایی مسیر آستارا که ایران را به قفقاز متصل می‌کند، آغاز می‌شود و فاینانس و اعتبار لازم را فراهم می‌کنیم ولی زمان بیشتری طول می‌کشد.

رئیس جمهور با اشاره به 11 کیلومتر باقی‌مانده آزادراه رشت به قزوین، تصریح کرد: این پروژه با اعتبار 900 تا 1000 میلیارد تومانی تکمیل می‌شود.

حجت‌الاسلام روحانی همچنین به بندر کاسپین اشاره کرد و گفت: 4 پست اسکله از 22 پست تا اوایل سال 95 به بهره‌برداری می‌رسد.

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه در زمینه کشاورزی اقدامات جدی صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: زمین‌های کوچک کشاورزی بازدهی ندارد، مردم باید برای ایجاد تعاونی‌ها تشویق شوند تا کشاورزی اقتصادی شود.

رئیس‌جمهور با ارزشمند خواندن حوزه ابریشم ادامه داد: متأسفانه این کار در سال‌های گذشته مدام کاهش یافته به‌طوری‌که اکنون از 200هزار جعبه نوغان، به 20هزار جعبه رسید و این رقم در سال گذشته به 30هزار جعبه افزایش یافت. فعالیت در حوزه ابریشم، هم برای اقتصاد و هم اشتغال حائز اهمیت است و تلاش در این زمینه ادامه می‌یابد.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به تسریع در اجرای پروژه‌های سدسازی و آب‌بندان‌ها گفت: در حوزه گردشگری نیز گیلان دارای ظرفیت‌های خوبی است و جاذبه بسیاری برای توریستی زیادی دارد؛ البته در این مسیر دولت تسهیلات لازم را برای راه‌اندازی هتل‌های 5ستاره فراهم می‌کند.

وی ‌حفظ میراث فرهنگی و محیط زیست گیلان را ضروری خواند و با تأکید بر حفظ و صیانت از تالاب انزلی و جنگل‌ها منطقه خواستار یک دوره تنفس با متوقف‌شدن بهره‌برداری از جنگل‌ها برای یک دوره چندساله شد.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: باید از سمن‌ها برای حفاظت محیط زیست کمک بگیریم. قطعاً با چند محیط‌بان نمی‌توان مشکلات را حل کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید در بخش صنعت نیز کارهای زیادی انجام شود، خاطرنشان کرد: بنگاه‌های اقتصادی به سرمایه در گردش نیاز دارند و بانک مرکزی قول داده که در این زمینه و اختصاص اعتبار برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مساعدت لازم را انجام دهد.

وی با بیان اینکه دولت وعده‌هایی می‌دهد که بتواند آنها را اجرایی کند، اعلام کرد: در مجموع 795میلیارد تومان برای 18 طرح و پروژه مهم در سطح استان گیلان اعتبار اختصاص دادیم که این اعتبار در سال 94 و 95 اختصاص یافته و تمام طرح‌ها در سال 94 و 95 اجرایی می‌شود.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش در پاسخ به خبرنگاری پیرامون برنامه دولت در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای، اظهار داشت: در حال حاضر نمی‌خواهیم راجع به اینکه توافق نشود بحث کنیم. پیش از این نیز بیان کردم که ما تنها نیازمند به توافق نیستیم چراکه این توافق چیزی است که همه به‌ آن نیاز دارند.

وی با تأکید بر اینکه 1+5 بیش از ایران به توافق نهایی نیاز دارد، گفت: ما همواره اعلام کردیم که در بحث هسته‌ای یک اتهام واهی و بی‌اساس به ایران نسبت دادند و مهمترین هدف ما در این توافق این بود که به دنیا اعلام کنیم اتهامات و فضاسازی‌هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهند، واهی است. امروز دنیا اعتراف می‌کند مردم ایران همانند همه ملت‌ها حق دارند از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده کنند. قطعاً توافق نهایی فضا را برای تعامل ایران و همه دنیا و از جمله 1+5 آماده‌تر خواهد کرد.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه مذاکرات ایران و 1+5 پیچیده‌ است و ساده نیست، ابراز کرد: اراده و تصمیم ایران این است که در مذاکرات تا رسیدن به توافق نهایی به‌صورت جدی راه خود را ادامه دهیم؛ به‌واقع کاری که تا امروز پیش رفته بسیار اهمیت داشته است و در بخش بزرگی از مسائل با طرف‌های مذاکره‌کننده به تفاهم رسیدیم.

وی ادامه داد: درحال حاضر براساس همان متن بیانیه مشترک، چارچوب توافق‌ نهایی و پارامترهایی که مورد نیاز بوده مورد تفاهم قرار گرفته است ولی تا توافق نهایی مسیر و راه دشواری پیشِ‌رو داریم. ‌برای توافق نهایی 2 ماه زمان پیش‌ِرو داریم، بحث باید تکمیل و نوشته شود و ریزه‌کاری‌های زیادی دارد.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: اگر اراده‌ای که کشور‌های 1+5 تاکنون از خود نشان دادند، به همین صورت ادامه داشته باشد، در همین فرصت باقی‌مانده شدنی است که به تفاهم برسیم.

حجت‌الاسلام روحانی اظهار داشت: حتی اگر به توافق نرسیم سازمان تحریم به‌نحو گذشته نمی‌تواند ادامه یابد و طرف مقابل هم به این نتیجه رسیده است، توافق نکردن به‌نفع کسی نیست و امیدواریم همه اطراف ماجرا با اراده‌ای که از خود نشان داده‌اند به کار خود ادامه دهند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان “باید اقتصاد کشور را رونق دهیم” اظهار داشت: در سال 91 رشد کشور منفی 6.8 بود، در سال 92 نیز حدود 1.9 بوده و ما رکود و رشد منفی داشتیم؛ در سال 93 از این رکود خارج شدیم و لی با رونق اقتصادی هنوز فاصله داریم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر حضور مردم و بانک‌ها در عرصه‌های اقتصادی، گفت: 64 کارآفرین برای سرمایه‌گذاری در گیلان اعلام آمادگی کردند، فضای امروز کشور نسبت به گذشته کاملاً متفاوت است و فضای رونق اقتصادی ایجاد شده که از این فضا باید برای پیشرفت و همچنین افزایش اشتغال استفاده کرد.

وی با ابراز “رابطه ما با کشورها به‌جز چند کشور نسبت به 2 سال گذشته بسیار بهبود یافته است” تصریح کرد: فرصت‌های خوبی وجود دارد و از سرمایه‌گذاران حمایت می‌کنیم. باید از ظرفیت ساحل نهایت بهره را ببریم و از تصرفات سواحل که متعلق به مردم است، جلوگیری کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان “امیدواریم فضای اشتغال‌زایی بهبود یابد” خاطرنشان کرد: امیدواریم زمینه اشتغال برای همه و به‌ویژه زنان جوان فراهم شود که البته این آرزوی دولت بوده و جزو اهداف ما است.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت فرهنگی استان گیلان تصریح کرد: تالار مرکزی و کتابخانه مرکزی رشت اعتبار ویژه دریافت می‌کند، طرح‌های نیمه‌تمام در کشور بسیار زیاد است و با بودجه دولت امکان‌پذیر نیست؛ این طرح‌ها باید به بخش خصوصی واگذار شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه دریای خزر در محدوده ایران عمیق است، گفت: اولویت دولت بهره‌برداری از منابع نفت و گاز مشترک است، مثال آن پارس جنوبی است که امسال نیز چند فاز جدید از پارس جنوبی افتتاح می‌شود. تا پایان دولت یازدهم تمام فازهای پارس جنوبی افتتاح می‌شود.

وی با یادآوری اینکه مناطق آزاد به دولت کمک کنند، خاطرنشان کرد: بندر کاسپین برای اجرای پروژه‌اش یک‌هزار میلیارد تومان نیاز دارد و دولت کمک می‌کند. راه‌آهن انزلی نیز بسیار مهم است، اتصال اسکله انزلی به راه‌آهن برای گیلان بسیار مفید خواهد بود که برای آن برنامه‌ای مدنظر داریم.

حجت‌الاسلام روحانی با اعلام اینکه گیلان قطب کشاورزی و گردشگری است، افزود: باید طرح‌های صنعتی نیز مورد توجه باشد، یک راه ارائه تسهیلات و اعطای پروژه‌ها به مردم و بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی مدرن‌کردن آبیاری و نوسازی اراضی در دستور کار است، تأکید کرد: به‌زراعی چای، تقویت ابرایشم و حمایت از صنایع غذایی انجام می‌شود. همچنین کاغذسازی با چوب وارداتی در گیلان توسعه می‌یابد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است